مغز به كمك ۳ نوع سلول روز را از شب تشخیص می دهد

مغز به كمك ۳ نوع سلول روز را از شب تشخیص می دهد به گزارش دیجیتالر پژوهشگران موسسه ˮسالكˮ(Salk) سلول های حساس به نور را در انسان شناسایی كرده اند كه به نظر می آید به ایجاد چرخه سالم روز و شب كمك می كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، محققان از كشف سه نوع سلول در چشم خبر دادند كه نور را تشخیص می دهند و ساعت زیستی مغز را با نور محیط تراز می كنند. طی این مطالعه پژوهشگران سلول هایی به نام "سلول های حساس به نور گانگلیون شبكیه"(ipRGCs) را مورد بررسی قرار دادند.
نور روشن در شب چرخه های طبیعی روز-شب را كه ساعت زیستی نامیده می شود مختل می كند و می تواند سبب بی خوابی شود. در حقیقت، ساعت زیستی نقش عمده ای در سلامت دارند. چرخه شبانه روزی مختل شده با افزایش مبتلا شدن به بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی، چاقی، اختلالات افسردگی و دیابت نوع ۲ در افرادی كه در شیفت شب كار می كنند مرتبط بوده است. ازاین رو درك چگونگی احساس چشمان انسان به نور می تواند منجر به توسعه درمان های بهتری برای مبازه با بیماری مانند افسردگی شود.
اخیر محققان موسسه سالك از كشف سه نوع سلول در چشم كه نور را تشخیص داده و ساعت زیستی مغز را با نور محیط ما تراز می كنند، اطلاع داده اند.
"سچیداناندا پاندا"(Satchidananda Panda) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما اكثرا به یك گونه داخلی تبدیل گشته ایم و از چرخه طبیعی نور روز در طول روز و تاریكی تقریباً كامل در شب خارج شده ایم. درك چگونگی پاسخ ipRGC به كیفیت، كمیت، مدت زمان و توالی نور به ما كمك می نماید تا نورپردازی بهتری را برای ICU های نوزادان، مراكز مراقبت از كودكان، مدارس، كارخانه ها، دفاتر، بیمارستانها، خانه های سالمندان و حتی ایستگاه فضایی طراحی نماییم.
درك جدید از ipRGCs همینطور امكان دارد به ما در تحقیقات آینده كه در زمینه ایجاد نور درمانی است، كمك نماید تا بتوان افسردگی، بی خوابی، كمبود توجه و بیش فعالی(ADHD)، درد میگرنی و حتی مشكلات خواب در میان بیماران را درمان نماییم.
در حالیكه قبلاً ipRGC در شبكیه موش ها مشخص شده بود، این سلولها هیچگاه در شبكیه انسان دیده نشده بود. در این مطالعه جدید، پژوهشگران از متد جدیدی استفاده كردند. پژوهشگران طی این مطالعه نمونه های شبكیه سالم افرادی كه فوت كرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. محققان سپس این نمونه ها را در یك شبكه الكترود قرار دادند تا نحوه واكنش آنها به نور را بررسی نمایند. آنها دریافتند كه گروه كوچكی از سلول ها بعد از تنها ۳۰ ثانیه پالس نور ملتهب شدند و بعد از خاموش شدن چراغ، بعضی از این سلول ها چند ثانیه طول كشید تا التهاب آنها متوقف شود.
محققان چندین رنگ از نور را آزمایش كردند و دریافتند كه این سلول های "حساس به نور" نسبت به نور آبی حساس هستند. بعد از انجام آزمایش های مختلف آنها متوجه سه نوع مجزا سلول از ipRGC شدند. نوع ۱ نسبتاً سریع به نور پاسخ داد اما خاموش شدن مدت زمان زیادی طول كشید. برای روشن كردن نوع ۲ مدت زمان بیشتری طول كشید و خاموش بودن آن هم بسیار طولانی بود. نوع ۳ فقط هنگامی كه یك چراغ بسیار روشن بود پاسخ داد، اما آنها سریع تر روشن شدند و به محض اینكه چراغ خاموش شد، خاموش شدند.
درك چگونگی عملكرد هر نوع ipRGC امكان دارد به محققان در طراحی بهتر چراغ ها و توسعه درمانی كه بتواند فعالیت سلول را روشن یا خاموش كند، كمك نماید. مطالعه جدید در واقع به توضیح پدیده گزارش شده در مطالعات گذشته هم كمك میكند كه در آنها گفته شده بود بعضی از افراد نابینا با وجود عدم توانایی دیدن، هنوز هم می توانند چرخه خواب و بیداری و ساعت زیستی خویش را با چرخه شبانه روزی هماهنگ كنند. بنابراین، آنها باید به شكلی نور را حس كنند. آنها دریافتند كه ipRGC سلول هایی هستند كه وظیفه ارسال آن سیگنال نوری به مغز را دارند. پاندا در پایان گفت گام بعدی پژوهشگران بررسی میزان خالص این سلول ها با رنگ های مختلف نور، شدت و مدت زمان های مختلف است.1398/09/18
14:02:36
5.0 / 5
4748
تگهای خبر: كیفیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات