نظارت بر سلامت افراد با یك سنسور پوشیدنی نوین

نظارت بر سلامت افراد با یك سنسور پوشیدنی نوین به گزارش دیجیتالر پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی كارولینای شمالیˮ(North Carolina State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك سنسور پوشیدنی شده اند كه این سنسور می تواند با تجزیه و تحلیل تعریق افراد، بر سلامت كلی آنها نظارت كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، به تازگی دانشمندان دانشگاه ایالتی كارولینای شمالی سنسوری پوشیدنی نوین توسعه داده اند كه افراد با بستن آن به دور مچ دست خود می توانند از سلامت كلی خود آگاهی یابند چون كه این سنسور با تجزیه و تحلیل تعریق افراد می تواند بر سلامت آنها نظارت كند.
این گونه حسگرها با جمع آوری داده ها می توانند اطلاعات فراوانی درباره بدن انسان در اختیار دانشمندان قرار دهند ازاین رو همیشه یك مبحث جالب و هیجان انگیز برای دانشمندان محسوب می شوند. سنسور پوشیدنی مذكور با اندازه گیری متابولیت ها در تعریق ما عمل می كند. اجزای شركت كننده در سوخت و ساز سلولی(متابولیسم یا دگرگشت) را متابولیت(Metabolite) می نامند. در واقع متابولیت ها تركیبات واسطه و محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند و معمولاً منحصرا اشاره به مولكول های كوچك شركت كننده در سوخت وساز سلولی دارد.
طی این مطالعه پژوهشگران آمریكایی تصمیم گرفتند سنسوری همانند ساعت مچی توسعه دهند كه بتواند شیمی بدن یك فرد را در زمان حال بعنوان راهی برای شناسایی مشكلات سلامتی ردیابی كند. این سنسور دارای یك نوار محصول قابل تعویض در قسمت زیرین خود است و با بستن این سنسور بر مچ دست سنسورهای شیمیایی تعبیه شده درون این دستگاه، داده های تعریق را جمع آوری می كنند و آنرا وارد سیستم سخت افزار داخل دستگاه می كند و این دستگاه سپس داده ها را پردازش می كند و نتایج را به گوشی هوشمند كابران ارسال می كند.
"مایكل دانیل"(Michael Daniele) یكی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: این دستگاه اندازه یك ساعت مچی معمولی است اما شامل تجهیزات تحلیلی معادل چهار دستگاه فشرده الكتروشیمی است كه هم اكنون برای اندازه گیری سطح متابولیت در آزمایشگاه استفاده می شوند.
هنگامی كه كاربران این سنسور را به دور مچ دست خود می بندند دستگاه می تواند گلوكز، لاكتات، pH و دما را در عرق فرد اندازه گیری نماید، پژوهشگران در تلاشند تا عملكرد این دستگاه را ارتقا دهند تا بتواند كارهای بیشتری انجام دهد.
یافته های این مطالعه در مجله "Biosensors and Bioelectronics" منتشر گردید.1398/11/15
23:44:41
5.0 / 5
3979
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات