در گفت وگو با دیجیتالر مطرح شد

پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ژئو با ماهواره برهای سریر و سروش

پرتاب ماهواره مخابراتی به مدار ژئو با ماهواره برهای سریر و سروش به گزارش دیجیتالر رئیس سازمان فضایی ایران از طراحی و ساخت نسل سوم ماهواره برهای ˮسریرˮ و ˮسروشˮ آگاهی داد و اظهار داشت: با استفاده از این ماهواره ها مقرر است به مدار ژئو دست یابیم.


دكتر مرتضی براری در گفت و گو با ایسنا، حوزه پرتاب را جزو اصلی در عرضه فضا دانست و اضافه كرد: ماهواره های ساخته شده را تنها با ماهواره بر می توانیم به فضا ارسال كنیم؛ بدین جهت یك حوزه راهبردی در صنعت فضایی بشمار می رود.
وی با اشاره به اینكه ما دو بار سعی كردیم كه با دو كشور پرتاب های مشترك داشته باشیم و از ظرفیت های پرتابگری آنها استفاده نمائیم، اشاره كرد: ما دراین زمینه موفق نبودیم؛ بدین جهت دانشمندان كشور تصمیم گرفتند كه با دانش بومی، به عرصه ساخت ماهواره برها ورود كنند.
براری اظهار نمود: در گام اول برنامه های فضایی مبادرت به ساخت ماهواره برهایی كردیم كه قادر باشند ماهواره هایی با وزن ۵۰ كیلوگرم را در مدار ۲۵۰ كیلومتر قرار دهند و خوشبختانه توانستیم مبتنی بر استانداردها، چهار ماهواره را با استفاده از ماهواره بر "سفیر" در مدار قرار دهیم.
جزئیات سقوط ماهواره "پیام"
رییس سازمان فضایی، ماهواره های "امید"، "نوید"، "فجر" و "رصد" را همچون ماهواره هایی دانست كه با موفقیت در مدار قرار گرفته اند و تصریح كرد: در گام دوم دستیابی به مدار ۵۰۰ كیلومتر بوده است و در این گام تلاش شد تا ماهواره هایی به وزن ۲۵۰ كیلوگرم را در مدار ۵۰۰ كیلومتری قرار دهیم و این گام با پرتاب ماهواره "پیام" اجرایی شد.
وی پرتاب ماهواره "پیام" را دستاورد مهمی در عرضه كارهایی فضایی دانست و اشاره كرد: برمبنای استانداردهای جهانی اگر ۴۰ پرتاب مستمر صورت گیرد، قابلیت اطمینان به ۹۰ درصد خواهد رسید و بر این اساس است كه شركت هایی در سال قبل در دنیا مبادرت به پرتاب ماهواره كردند، ولی موفق نشدند.
براری با اشاره به اینكه در عرصه فضایی شكست نداریم، تصریح كرد: هر فعالیت در این حوزه تجربه ای برای موفقیت های آینده است؛ بدین جهت ماهواره "پیام" و ماهواره بر آن كه "سیمرغ" بود، بیشتر از ۸۰ تن وزن داشت و به سلامت از پایگاه پرتاب شد و توانست بر جاذبه زمین غلبه كند.
وی با اشاره به اینكه مرحله اول پرتاب بطور كامل انجام شد، افزود: در مرحله اول بعد از ۸۰ كیلومتر (۱۰۶ ثانیه) ماهواره بر از ماهواره جدا شد و در مرحله دوم نیز ماهواره به مدار ۵۰۰ كیلومتری رسید؛ ولی در این مرحله با پدیده ناشناخته ای مواجه شدیم؛ این كه ماهواره بر به میزان ۴۰ ثانیه زمان بیشتری نیاز داشت تا ماهواره را با سرعت لازم در مدار قرار دهد.
ظهور ماهواره برهای نسل سوم
براری افزود: مهمترین برنامه ما تا سال ۱۴۰۰ تثبیت ماهواره بر "سیمرغ" است و از الان به فناوری ماهواره بر نسل سوم كه با عنوان"سریر" مطرح است، دست یافتیم.
به گفته وی، ماهواره بر "سریر" قادر می باشد ماهواره ای به وزن ۵۰۰ كیلوگرم را در مدار هزار كیلومتری قرار دهد. این فناوری نیز شروع شده و تا ۱۴۰۲ تثبیت این ماهواره بر در دستور كار قرار دارد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساخت ماهواره بر "سروش" را از دیگر برنامه های حوزه فضایی كشور نام برد و اظهار نمود: این ماهواره بر می تواند ماهواره های كشور را در مدار ۳۶ هزار كیلومتر (مدار ژئو) قرار دهد.
براری با تاكید بر اینكه كارهای پژوهشی ماهواره بر "سروش" شروع شده است، اضافه كرد: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته، این ماهواره بر باید تا سال ۱۴۰۷، ماهواره مخابراتی كشور را در مدار ژئو قرار دهد، ولی سرمایه گذاری های جدی ما بعد از تثبیت ماهواره بر "سریر" است.
به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، ماهواره بر "سریر" حداكثر تا سال ۱۴۰۲ تثبیت می شود و از سال ۱۴۰۲ اقدامات جدی ما برای ماهواره بر "سروش" آغاز خواهد شد.
ماهواره "ظفر گام" تكنولوژی جدید كشور در عرصه فناوری فضایی
رییس سازمان فضایی با اشاره به اینكه ماهواره "ظفر" در دو نمونه ساخته شده است، اظهار داشت: ماهواره "ظفر" دارای ۳ ماموریت "تصویربرداری"، "ذخیره، ارسال و دریافت داده ها" و "اندازه گیری تشعشعات فضایی" است.
وی با اشاره به اینكه "ظفر" می تواند بطور همزمان دیتا را دریافت و برای ۲۵۶ ایستگاه دیگر در دنیا دیتا ارسال نماید، اشاره كرد: این ماهواره مقرر است هر ۹۴ دقیقه یك دور به دور كره زمین بچرخد و در آن بیشتر از ۶۴ هزار قطعه استفاده شده است.
رییس سازمان فضایی ایران، "ظفر" را یك ماهواره كاملا بومی توصیف كرد و تصریح كرد: با اجرای این پروژه دانشمندان و پژوهشگران كشور به دانش و فناوری طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی رسیدند.
وی با اشاره به اینكه مراحل تحویل گیری این ماهواره صورت گرفته است، اضافه كرد: طی چهار ماه تست های مبتنی بر استانداردهای بین المللی را بر روی ماهواره "ظفر" انجام دادیم و هم اكنون این ماهواره در پایگاه فضایی است و در آخرین مراحل سازگاری و هماهنگی با پایگاه فضایی و ماهواره بر قرار دارد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز امیدواری كرد كه در ایام آینده شاهد قرارگیری ماهواره "ظفر" در مدار باشیم.
وی كلیه تست های انجام شده بر روی ماهواره "ظفر" را در امتداد دستیابی كشور به مدار ۵۰۰ كیلومتر دانست و افزود: ما با ماهوراه بر "سفیر"، مدار ۲۵۰ كیلومتر را تثبیت كردیم و چهار ماهواره را به این مدار تزریق كردیم.
براری، افزایش وزن ماهواره ها از ۵۰ كیلوگرم به ۲۵۰ كیلوگرم و طول عمر مداری از ۲ ماه به ۵ سال را از دیگر موفقیت های پژوهشگران كشور در حوزه فضایی نام برد و اظهار داشت: هم اكنون هدف گذاری كردیم كه با انجام تست های مكرر بتوانیم مانند خیلی از كشورهای دنیا این مدار را تثبیت نماییم. كشورهای دیگر با انجام ده ها تست موقعیت مداری خودرا تثبیت می كنند.
وی ابراز امیدواری كرد كه در آینده با ماهواره برهای "سریر" و "سروش" به مدارات بالاتر دست یابیم.
براری اشاره كرد: در سال آینده دو ماهواره سنجش از دور و تصویربرداری "پارس" با قدرت تفكیك تصاویر ۱۵ متر و ماهواره "طلوع" با قابلیت تفكیك ۲۵ متر تكمیل می شوند و این دو ماهواره هم اكنون مراحل نهایی ساخت خودرا طی می كنند. برنامه ما این است كه این ماهواره ها در ۳ ماهه سوم سال ۹۹ آماده برای قرارگیری در مدار باشند.
منبع:

1398/11/18
01:37:03
5.0 / 5
4089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات