برنده جایزه مریم میرزاخانی در سال 2020 اعلام گردید

برنده جایزه مریم میرزاخانی در سال 2020 اعلام گردید به گزارش دیجیتالر به انتخاب ˮآكادمی ملی علوم آمریكاˮ، پروفسور ˮلری گاثˮ استاد ریاضیات از موسسه فناوری ماساچوست(MIT) بعنوان برنده ˮجایزه مریم میرزاخانیˮ در سال ۲۰۲۰ ارائه شد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، آكادمی ملی علوم، جایزه ای كه اخیرا به نام مریم میرزاخانی، ریاضیدان فقید ایرانی مزین شده است را به "لری گاث"، استاد ریاضیات در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) اهدا خواهد نمود.
ازاین رو اعلام، "لری گاث" جایزه ۲۰ هزار دلاری را به منظور ایجاد ارتباطات شگفت آور، اصیل و عمیق بین هندسه، تجزیه و تحلیل، توپولوژی و تركیبیات كه منجر به حل یا پیشرفت های اساسی خیلی از مسائل برجسته در این حوزه ها شده است، دریافت می كند.
"تركیبیات" شاخه ای از ریاضیات است كه به بررسی ساختارهای متناهی و شمارا می پردازد. همینطور در ریاضیات، توپولوژی به خواص هندسی اشیاء مربوط می شود كه تحت تغییر شكل های پیوسته چون كشیدگی، پیچش، مچاله كردن و خم كردن حفظ شده، اما تحت پارگی یا چسباندن حفظ نمی شوند.
جایزه "مریم میرزاخانی" هر ساله از سوی آكادمی ملی علوم ایالات متحده به كمك ها و پیشرفت های استثنایی در علم ریاضی تعلق می گیرد.


"لری گاث" در خیلی از زمینه های ریاضیات همچون هندسه سیستولیك، تجزیه و تحلیل و تركیبیات، كمك های قابل ملاحظه ای داشته است. دستاوردهای وی شامل معرفی یك سلول جدید برای تجزیه فضای اقلیدسی، نوشتن یك كتاب معتبر در روش چند فرمولی و ایجاد یك الگوریتم جدید القایی-مقیاسی معروف به روش بورگین-گاث(Bourgain-Guth) است.
این جایزه در ابتدا در سال ۱۹۸۷ بعنوان جایزه "NAS" در ریاضیات به افتخار صدمین سالگرد انجمن ریاضی آمریكا افتتاح شد. این جایزه به احترام و به افتخار مرحوم مریم میرزاخانی كه یك ریاضیدان بسیار موفق و با استعداد و نخستین (و تابحال تنها) زنی است كه موفق به دریافت مدال بسیار معتبر فیلدز(هم تراز با جایزه نوبل) شد، تغییر نام داد.
مبلغ نقدی این جایزه از سوی هدایای سخاوتمندانه "بنیاد سیمونز" و سایر نیكوكاران و حامیان تأمین می شود.
جایزه مریم میرزاخانی در ریاضیات در تاریخ ۲۶ آوریل در ۱۵۷امین نشست سالانه آكادمی ملی علوم آمریكا به "گاث" اهدا خواهد شد.
آكادمی ملی علوم(National Academy of Sciences) یا به صورت مخفف "NAS" سازمانی غیرانتفاعی در ایالات متحده است. اعضای آن به صورت عام المنفعه بعنوان مشاوران علمی، مهندسی و پزشكی خدمت می كنند. اعضای آكادمی ملی علوم بعنوان یك آكادمی ملی، برپایه دستاوردهای ممتاز و پیوسته خود در تحقیق دست اول، توسط اعضای كنونی برگزیده می شوند. عضویت در آكادمی ملی علوم، دارای ارزش بسیار ممتاز و پرستیژ بالایی در بین آكادمین ها و مراكز علمی است.1398/11/20
14:11:24
5.0 / 5
4111
تگهای خبر: ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات