در دانشگاه ام.آی.تی ابداع شد

پوشك هوشمندی كه رطوبت را آگهی می دهد

پوشك هوشمندی كه رطوبت را آگهی می دهد دیجیتالر: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی. تیˮ، نوعی پوشك هوشمند ابداع نموده اند كه به یك سنسور مجهز است و می تواند والدین را از رطوبت بیش از اندازه آگاه كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پوشك خیس بعضی از نوزادان، دلیل سروصدای آنها و تقاضای تعویض آن است؛ در صورتیكه امكان دارد سایر نوزادان بدون شكایت از این شرایط، خوشحال به نظر برسند اما اگر پوشك بیش از حد خیس بماند و تعویض نشود، می تواند به بروز سوزش و ناراحتی نوزاد و والدین او بیانجامد.
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی. تی"(MIT)، نوعی پوشك هوشمند ابداع نموده اند كه یك سنسور مخصوص رطوبت دارد و می تواند خیس بودن پوشك را اطلاع بدهد. هنگامی كه سنسور، رطوبت را تشخیص می دهد، سیگنالی را به تلفن همراه یا كامپیوتر ارسال می كند.
این سنسور، یك برچسب "سامانه بازشناسی با امواج رادیویی"(RFID) را در بر دارد كه زیر لایه ای از پلیمر با قابلیت جذب بالا قرار گرفته است. این پلیمر، نوعی هیدروژل است كه معمولا در پوشك ها و برای جذب رطوبت به كار می رود. هیدروژل بعد از خیس شدن، منبسط می شود و قابلیت رسانایی پیدا می كند. این شرایط سبب می شود تا برچسب سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، سیگنالی را به بازخوان برچسب ارسال نماید.
بگفته پژوهشگران، طراحی این فناوری، هیدورژل را برای اولین بار بعنوان یك آنتن در حال كار به نمایش می گذارد كه می توان رطوبت را با استفاده از سامانه بازشناسی با امواج رادیویی احساس كند. این سنسور می تواند جایگزینی كم هزینه و قابل بازیافت برای دیگر فناوری های مربوط به پوشك باشد.
ممكنست پوشك های هوشمند به مرور زمان بتوانند به شناسایی مشكلات خاص حوزه سلامت همچون یبوست یا بی اختیاری ادرار كمك كنند. این سنسور جدید می تواند بطور خاص برای پرستاران و كسانی كه از نوزادان مراقبت می كنند، كاربرد داشته باشد.
منبع:

1398/11/27
15:17:05
5.0 / 5
4018
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات