دلیل مشكلات دولت همراه به یك زبان ساده

دلیل مشكلات دولت همراه به یك زبان ساده به گزارش دیجیتالر دولت همراه بناست خدمات دستگاه های دولتی را به صورت غیرحضوری عرضه كند؛ هرچند عرضه این خدمات از راه اپلیكیشن دولت همراه چندان مطابق میل مردم نیست، اما معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتقاد دارد كه لازم نیست دولت اپلیكیشن یا برنامه عرضه نماید، بلكه خدمات دولت باید از راه اپلیكیشن های پركاربر عرضه شود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، "دولت همراه" راه اندازی شده تا با بهره گیری از آن، مردم به جای رجوع حضوری برای دریافت خدمات دولتی، هر زمان و هر جا این خدمات را دریافت نمایند و بنابراین است كه حل چالش های آلودگی هوا، اشتغال، حفظ محیط زیست، حقوق شهروندی و ایجاد بهره وری، با بهره گیری از خدمات دولت همراه میسر می شود.
سامانه "دولت همراه" سال قبل رونمایی شد؛ البته پروژه هایی مانند شبكه ملی اطلاعات، دولت الكترونیكی و دولت همراه از پروژه هایی هستند كه افتتاح آنها تازه سرآغاز فعالیتهای لازم در این طرح ها به حساب می آید و شروع به كارشان، به این معنا نیست كه كاملا به اتمام رسیده اند؛ بلكه لازم است خدمات متنوع در بستر این امكانات قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا درباره كاهش مراجعات و صرفه جویی در زمان و سهولت در بروكراسی اداری مدنظر بوده محقق شود.
بارها از جانب كارشناسان گفته شده اگر در جهت تسریع راه اندازی دولت الكترونیكی تلاش نماییم، فساد كاسته می شود و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یك ساختمان اداری بروند. در نتیجه با "دولت همراه" به جای این كه نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات رجوع كنند، می توان خدمات دولتی را همه وقت و همه جا به مردم عرضه داد. این خصوصیت متمایز دولت همراه نسبت به گروه هاست.
در آخرین آماری كه درباره دولت همراه از جانب سازمان فناوری اطلاعات اعلام شده، میزان نصب یونیك دولت همراه یا استفاده از USSD آن بیشتر از هفت میلیون بود كه به معنای استفاده این تعداد از شهروندان به صورت G۲C (دولت به مصرف كننده) است. سایر موارد به تفكیك هر دستگاه متفاوت می باشد و میزان تراكنش میان دستگاهی سال ۱۳۹۷ هم بالغ بر ۳۵۰ میلیون اعلام گردید.
این در شرایطی است كه رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- به تازگی در پاسخ به یكی از كاربران توییتر كه نوشته بود: «مشكل دولت همراه برطرف شد؟ من از خبرهای خوش خوشحال می شم. اما از عدم پاسخگویی در ماجرای دولت همراه بسیار ناراحت. یعنی اینكه این سامانه این همه مدت پایین باشه یك درده و عدم پاسخگویی صحیح و روشن یك درد بزرگتر.» گفته است: «سامانه دولت همراه توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران مدیریت و راهبری می شود. حتما پیگیری می كنم كه مشكل چیست.»
البته نظراتی كه درباره اپلیكیشن دولت همراه در فروشگاه های آنلاین مطرح می شود از آن حكایت می كند كه این اپلیكیشن ظاهرا نمی تواند پاسخگوی نیاز كاربران باشد؛ بعضی از كاربران به مشكل عدم احراز هویت اشاره می كنند كه با وجود درج شماره ملی و تاریخ تولد اتفاق نمی افتد، بعضی می گویند كد فعال سازی برایشان ارسال نمی گردد و كاربرانی كه از دریافت نكردم خدمات ناراضی هستند هم معتقدند اپلیكیشن دولت همراه برنامه ناكارآمدی است كه حتی نمی توان آنرا حذف نمود.
لازم نیست دولت اپلیكیشن عرضه دهد
در همین حال، امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا، درباره مشكلاتی كه اپلیكیشن "دولت همراه" دارد، اظهار نمود: دلیل این مورد به زبان ساده این است كه لازم نیست دولت اپلیكیشن عرضه نماید و عرضه آن انحصاری باشد، آنچه من از روز اول با آن مخالفت كردم و الان هم به دنبال تغییر رویه هستیم، یعنی خدمات دولت از راه اپلیكیشن های پركاربر عرضه شود. یعنی اگر روی موبایلتان اپلیكیشن اپراتوری را دارید، اشكالی ندارد كه از همان اپلیكیشن خدمات دولت الكترونیك تان را هم بگیرید.
وی افزود: اگر راه های دریافت خدمات موازی باشد، رقابت ایجاد می شود، اما تا زمانی كه این راه ها به صورت انحصاری در دست دولت باشد، هر روز به علل مختلف تحت تأثیر قرار می گیرد. ازاین رو خدمات می توند در اپلیكیشن دولت همراه متمركز شود اما اپلیكیشن های مختلف هم می توانند به این هسته وصل شوند و هر سرویسی را كه خواستند دریافت نمایند، یعنی كاربران اپ دولت همراه را داشته باشند اما قرار نباشد این انحصارا تنها راهی باشد كه مردم با آن روبه رو می شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه اجرای این تغییر رویكرد زمان می برد، اضافه كرد: این مورد در این لحظه این اولویت یك ما نیست، بلكه اولویت این است كه مردم بتوانند از اپلیكیشن ها یا برنامه هایی كه سرویس را بهتر از دولت عرضه می دهند، سرویس بگیرند. اگر قرار بود همین سرویس هایی كه اپلیكیشن پرداخت یا اپلیكیشن های حمل و نقل دارند، توسط دولت عرضه شود، با این كیفیتی كه الان مردم دریافت می كنند ممكن نبود و امروز امكانات امروز فراهم نمی شد.
ناظمی تصریح كرد: ما می خواهیم مثل موارد دیگر كه وقتی بازیگران مختلف وارد شدند، كیفیت سرویسی كه مردم دریافت نمودند، افزایش پیدا كرد این اتفاق در دولت هم بیفتد، هرچند پافشاری بخش های مختلف دولت برای این زیاد است. یعنی بخش های مختلف دولت حاضر نیستند این را بپذیرند كه عرضه سرویس به مردم از طرق اپلیكیشن های مختلف باشد.1398/12/03
21:54:12
5.0 / 5
3903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات