توسعه نخستین سنسور كورتیزول نظارت بر استرس

توسعه نخستین سنسور كورتیزول نظارت بر استرس به گزارش دیجیتالر پژوهشگران ˮموسسه فناوری كالیفرنیاˮ به تازگی موفق به توسعه یك ردیاب كورتیزول غیرتهاجمی شده اند كه توسط آن می توانند به راحتی بر سطح استرس و شرایط روحی افراد نظارت كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، استرسی كه به علت برخی شرایط روحی در ما ایجاد می شود، اگر متوقف نشود می تواند سبب افسردگی، اضطراب و اختلال استرس بعد از صدمه روانی شود. سطح كورتیزول كه یك هورمون استروئیدی است، ارتباط نزدیكی با تغییرات در وضعیت روانی فرد دارد و آزمایش خون راهی مناسب برای اندازه گیری كورتیزول بدن افراد است.
حالا پژوهشگران موسسه فناوری كالیفرنیا راهی آسانتر برای اندازه گیری سطح كورتیزول بدن افراد ابداع نموده اند. محققان موفق به توسعه یك سنسور پوشیدنی غیرتهاجمی شده اند كه می تواند تغییرات سطح كورتیزول را مستقیماً از عرق پوست افراد تشخیص دهد.
سنسور مذكور از گرافین ساخته شده است، لایه ای از كربن كه تنها یك لایه ضخامت دارد و به یك ساختار سه بعدی كه دارای سوراخ های ریز در سراسر خود است، تبدیل می شود. این منافذ حاوی آنتی بادی های كورتیزول هستند و هنگامی كه عرق به آنها می رسد، به كورتیزول متصل می شوند و این چیزی است كه توسط سنسور به صورت الكترونیكی قابل تشخیص می باشد.
كورتیزول معروفترین گلوكوكورتیكوئید بدن است كه از غده فوق كلیوی ترشح می شود. كورتیكواستروئیدها به استروئیدهایی گفته می شوند كه در بخش قشری غده فوق كلیوی ساخته می شوند. استروئیدها تركیبات چربی با چهار حلقه كربنی هستند. كورتیكواستروئیدها به دو گروه عمده مینرالوكورتیكوئیدها (mineralocorticoids) مانند آلدوسترون و گلوكوكورتیكوئیدها (glucocorticoids) مانند كورتیزول (۲۱ كربنه) تقسیم بندی می شوند. گلوكوكورتیكوئیدها مانند كورتیزول نقش های مختلفی همچون كاهش التهاب، تخفیف واكنش های ایمنی، تاثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون در بدن دارند.
پژوهشگران موسسه فناوری كالیفرنیا این سنسور را بر روی چند فرد مورد آزمایش قرار دادند و طی تمام آزمایشات، این سنسور موفق به اندازه گیری سطح كورتیزول با دقت بالا شد.1398/12/09
23:28:06
5.0 / 5
3697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات