محققان موسسه كارولینسكا :

سلول های بنیادی تخمدان اصلا وجود ندارند

سلول های بنیادی تخمدان اصلا وجود ندارند به گزارش دیجیتالر محققان ˮمؤسسه كارولینسكاˮ (Karolinska Institutet) سوئد در مطالعه اخیرشان تمام انواع سلول موجود در تخمدان انسان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دریافتند كه سلول های بنیادی تخمدان اصلا وجود ندارند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا وبه نقل از فیز، یافته های این مطالعه می تواند به انجام مطالعات بیشتر برای تحقیق در مورد روش های نوین برای درمان ناباروری غیر ارادی منجر شود.
محققان از روش تجزیه و تحلیل تك سلولی جهت بررسی بیشتر از 24 هزار سلول جمع آوری شده از نمونه قشر تخمدان 21 بیمار استفاده كردند. آنها همینطور سلولهای جمع آوری شده از "مدولای تخمدان" (ovarian medulla) را تجزیه و تحلیل كردند و این كار آنها را قادر به تهیه نقشه كامل از سلول تخمدان انسان ساخت.
یكی از اهداف این مطالعه، وجود یا عدم وجود سلول های بنیادی تخمدان بود. "فردریك لنر" (Fredrik Lanner) محقق زنان و زایمان مؤسسه كارولینسكا اظهار داشت: این سؤال بحث برانگیز است چونكه یافته های برخی مطالعات نشان داده است كه چنین سلول هایی وجود دارند، اما مطالعات دیگر این ادعا را رد كرده اند و گفته اند چنین چیزی وجود ندارد.
نتایج چنین یافته هایی در مورد وجود سلول های بنیادی تخمدان می تواند بسیار بر درمان های باروری تأثیر گذار باشد چونكه سلول های بنیادی دارای خواصی هستند كه با سلول های دیگر متفاوت می باشد.
"پائولینا دمدیموپولو" (Pauliina Damdimopoulou) متخصص زنان و زایمان این موسسه اظهار داشت: مطالعات بسیاری تابحال درباره ناباروری غیرارادی و باروری زنان انجام شده است. این یك مبحث بحث برانگیز است كه شامل آزمایش درمان های باروری آزمایشگاهی است.
این مطالعه جدید یافته های مطالعات پیشین كه طی آن محققان اعلام نموده بودند در حیوانات سلول های بنیادی تخمدان وجود ندارد را تایید می كند و بنابر گزارش ها به این سلولها، "سلولهای اطراف عروقی" (perivascular cells) گفته می شود.
نقشه جامع جدید سلولهای تخمدان می تواند در ایجاد روشهای نوین در درمان ناباروری زنان نقش مهمی داشته باشد.
به قول محققان، عدم آگاهی در مورد آنچه كه در یك تخمدان طبیعی رخ می دهد سبب سوالاتی می شود اما این مطالعه حالا زمینه را برای ایجاد روش های جدید متمركز بر سلولهای تخمدان كه در تخمدان وجود دارد، فراهم می آورد. این امر می تواند سبب شود سلول های تخمدان در لوله های آزمایش قرار بگیرند یا احتمالاً محققان تخمدان های مصنوعی در آزمایشگاه توسعه دهند.
نتایج مطالعه جدید نشان داده است كه اصلی ترین سلولهای تخمدان، سلولهای گرانولوزا، سلولهای ایمنی بدن، سلولهای درون رگی، سلولهای اطراف عروقی و سلولهای استرومال هستند.
یافته های این مطالعه در مجله" Nature Communications "منتشر شد.1398/12/13
19:22:30
5.0 / 5
3928
تگهای خبر: ایمنی , ساخت , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات