ربات های تعمیر ماهواره ساخته می شوند

ربات های تعمیر ماهواره ساخته می شوند به گزارش دیجیتالر آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی(DARPA) متعلق به وزرات دفاع آمریكا اعلام نمود با همكاری شركت ˮنورثروپ گرومنˮ شركت هوافضایی و صنایع دفاعی آمریكا به دنبال ساخت ربات های سرویس و تعمیر ماهواره ها در فضا است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی(DARPA) برای توسعه فناوری های رباتیك برای سرویس دهی و تمدید طول عمر ماهواره های مداری، با شركت هوافضایی "نورثروپ گرومن"(Northrop Grumman) همكاری می كند.
این همكاری برپایه برنامه "سرویس رباتیك ماهواره های زمین آهنگ"(RSGS) برای ابداع یك فناوری شروع شده است تا یك ربات ماهر برای سرویس و تعمیر ماهواره ها ایجاد كند كه توسط شركت های فضایی خصوصی اداره خواهد شد.
ماهواره زمین آهنگ(Geosynchronous satellite) ماهواره ای است كه در مدار زمین آهنگ قرار دارد و دوره مداری آن با دوره گردش زمین یكسان است. این گونه ماهواره ها بعد از هر زمان نجومی به موقعیت خود در آسمان باز می گردند. ماهواره زمین ثابت نمونه ای خاص از ماهواره های زمین آهنگ است كه دارای مدار زمین ثابت (مدار زمین آهنگ دایره ای بالای استوا) است. مدار بیضوی توندرا نوع دیگری از مدار زمین آهنگ است كه توسط ماهواره ها مورد استفاده قرار می گیرد.
مزیت ماهواره های زمین آهنگ این است كه نسبت به یك نقطه خاص بر روی زمین و هم نسبت به ایستگاه های زمینی همیشه در یك محدوده از آسمان باقی می مانند. خصوصیت مشخص ماهواره های زمین ثابت این است كه همیشه در یك نقطه خاص در آسمان باقی می مانند، بدین مفهوم كه گیرنده های زمینی این ماهواره ها احتیاج به جابه جایی نداشته و می توانند در یك جهت ثابت باشند. ماهواره های زمین آهنگ اغلب برای اهداف مخابراتی به كار می روند. شبكه زمین آهنگ به شبكه ای مخابراتی گفته می شود كه از مجموعه ماهواره های زمین آهنگ ساخته شده است.
برنامه "RSGS" كه در سال 2016 طرح ریزی شد، بازبینی در طراحی را در سال 2019 به اتمام رساند و الان در حال توسعه فناوری های كلیدی برای اولین پرتاب فضایی در سال 2023 است.
دارپا در حال كوشش برای جمع آوری مؤلفه هایی مانند بازوهای تعمیركار رباتیك، انواع ابزار قابل تعویض، دوربین ها، حسگرها، نرم افزارها و هوابردها در یك محموله عملیاتی رباتیك است.
دارپا (DARPA) یا آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی در سال ۱۹۵۸ تأسیس شد و یك بنگاه پژوهشی و فناوری زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده آمریكا است. این سازمان مسئولیت توسعه و ساخت تكنولوژی های جدید را جهت استفاده نیروهای مسلح ایالات متحده آمریكا به عهده دارد.
در عین حال، "نورثروپ گرومن" مشغول ادغام این اجزای رباتیك خواهد بود و همینطور خدمات پرتاب و در مدار قرار دادن این تعمیركار رباتیك را عرضه می دهد تا بعد از بررسی فضاپیما و اثبات قابلیت های آن، این فناوری را به سازمان های تجاری و دولتی عرضه نماید.
"نورثروپ گرومن"(Northrop Grumman) شركت هوافضا و صنایع دفاعی آمریكایی است كه در زمینه طراحی و تولید تجهیزات جنگ افزاری، هواگردها و هواپیماهای جنگنده، كشتی، شناور و ناوهای هواپیمابر، ماهواره، سیستم های دفاع موشكی، رادار و تجهیزات پدافند هوایی، همینطور عرضه خدمات مشاوره فناوری اطلاعات و نیروی نظامی، فعالیت می كند.
"مایكل لی" مدیر دفتر فناوری تاكتیكی دارپا می گوید: دارپا برای اجرای مأموریت "RSGS" به همكاری تجاری متعهد است. دارپا با تاكید بر موفقیت های اخیر خود در انجام مأموریت های فضایی به دنبال این است كه سرویس ماهواره ها در مدار را محقق كند.
وی اضافه كرد: تعمیر، افزایش عمر و بهبود ماهواره های پرارزش ما امكان پذیر خواهد بود و آنرا تبدیل به امری معمول خواهیم كرد.1398/12/20
18:19:01
5.0 / 5
3771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات