پیگیری رفع فیلترینگ توییتر در سال ۹۸،

قفل توییتر باز نشد

قفل توییتر باز نشد دیجیتالر: یك دهه از فیلترینگ توییتر می گذرد و با وجود وعده ها برای رفع فیلتر این شبكه اجتماعی كه با مخالفت قضایی هم روبه رو شده، همچنان برای كاربران ایرانی بدون فیلترشكن در دسترس نیست، البته به استثنای مسئولان رده های مختلف كشور كه گاهی در این شبكه اجتماعی فیلترشده، حضوری پررنگ دارند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، تصمیم گیری درباره فیلتر یا رفع فیلتر یك شبكه اجتماعی یا انواع دیگر اپلیكیشن ها در حیطه اختیارات شورایعالی فضای مجازی و كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است كه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این جلسات حق رای دارد اما به تنهایی تصمیم گیرنده نیست. با این حال، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از همان ابتدای وزارت خود، وعده هایی برای رفع فیلتر این شبكه اجتماعی داده بود.
البته وعده رفع فیلتر توییتر به وزارت ارتباطات محدود نیست و بنابراین حتی در سال ۹۷، اعلام گردید با عنایت به افزایش تقاضای عمومی و جامعه رسانه ای كشور برای رفع فیلتر توییتر و فعالیت جوانان و رسانه ها در این فضا، نامه ای با تایید و امضای هشت تن از اعضای كمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (شش نفر از اعضای دولت و دو نفر از نمایندگان مجلس) برای دادستان كل كشور در خصوص طرح این مورد در كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و رفع فیلتر توییتر ارسال شد.
هرچند بعد از آن عنوان شد فیلترینگ توییتر كه با رای دادگاه صورت گرفته است و قابل طرح در كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیست و درخواست برای رفع فیلتر توییتر منتفی شده و دیگر قابل طرح نیست و حتی معاون دادستانی كشور اعلام كرد، درخواست وزیر ارتباطات دائر بر طرح مبحث رفع فیلتر توئیتر در جلسه كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درخواستی غیرقانونی و خلاف مبانی حقوقی است.
آذری جهرمی همینطور در یكی از اظهارات خود در همین شبكه فیلترشده اظهار داشته بود: «استفاده خیلی خوب من از توییتر نشان داده است كه من اعتقادی به محدودسازی یا فیلتر كردن شبكه های اجتماعی ندارم و معتقدم محدودیت ها به ایران صدمه می زند.» هرچند او همواره در پاسخ به اینكه آیا برای حضور در توییتر فیلترشده از فیلترشكن استفاده می نماید، اعلام نموده كه به جای استفاده از فیلترشكن، شرایطی فراهم شده تا برخی افراد و مسؤلان با عنایت به مسئولیت شان می توانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده كنند.
داستان فیلترینگ پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی نشان داده كه علاوه بر كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، دستور قضایی كه دستی بالاتر است هم می تواند نقش اساسی در فیلترینگ داشته باشد كه رفع آن حتی از عهده اختیارات كارگروه تعیین مصادیق هم خارج است. اما اینكه وزیر ارتباطات بارها به تلاش برای رفع فیلتر توییتر اشاره كرده و البته با عنایت به اختیاراتی كه برای وزارت تعیین شده، تا كنون هیچ یك از این وعده ها عملی نشده، هم قابل توجه است.
در نهایت باآنكه شبكه اجتماعی توییتر از سال ۱۳۸۸ فیلتر شده و به كرات برای رفع فیلتر شدن یا نشدن، مورد بحث رسانه ها و گاها مسئولان قرار گرفته و حتی از وزیر ارتباطات تا دبیر شورایعالی فضای مجازی هم به آن واكنش نشان داده اند و البته خیلی از مسئولان هم در این شبكه اجتماعی حساب كاربری دارند، اما این مورد به نتیجه قطعی نرسیده و فیلترینگ توییتر هم با گذشت ۱۰ سال همچنان پابرجا می باشد.
منبع:

1399/01/06
21:41:51
5.0 / 5
3502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات