تاثیر مخرب استرس بر عملكرد مغز

تاثیر مخرب استرس بر عملكرد مغز دیجیتالر: پژوهشگران ˮانجمن علوم اعصابˮ آمریكا بتازگی اعلام نموده اند استرس بیش از آن چیزی كه افراد تصور می كنند بر عملكرد مغز آنها تاثیر می گذارد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، پژوهشگران بتازگی بعد از بررسی هایی كه بر روی حیوانات و انسان ها انجام دادند، اعلام كردند كه استرس می تواند بر نحوه عملكرد مغز تأثیر منفی بگذارد. این پژوهشگران همین طور اعلام نمودند استرس نه فقط بر حافظه و خیلی از كاركردهای دیگر مغز، مانند خلق و خو و اضطراب تأثیر می گذارد، بلكه موجب التهاب مغز نیز می شود كه این مورد بر سلامت قلب نیز تأثیر منفی می گذارد.
این مطالعه جدید كه در مجله" JNeurosci "منتشر شده است، نشان میدهد كه استرس با تغییر ساختار و عملكرد نورون ها و آستروسیت ها، عملكرد مغز را تغییر می دهد.
آستروسیت (astrocyte) یا آستروگلیا یا اختریاخته، یاخته ای گلیایی و ستاره شكل است كه تغذیه و حفاظت یاخته های عصبی را بر عهده دارد.آستروسیت ها سلول های گلیای ستاره شكل در مغز و طناب نخاعی می باشند. آستروسیت ها بیشترین نوع سلول های گلیا هستند. آستروسیت یعنی سلول ستاره ای و این نام به درستی شكل این سلول را توصیف می كند. آستروسیت ها از اندازه بزرگی برخوردار می باشند و نورون ها را تغذیه كرده و از آنها حمایت می كنند و به همراه میكروگلیاها مواد زاید درون مغز را از بین می برند و در نهایت به صورت مواد شیمیایی از مایع احاطه كنندهٔ نورون ها حفاظت می كنند. گاهی اوقات نورون ها به دلیلهای ناشناخته ای از بین می روند یا در اثر ضربه مغزی عفونت یا سكته مغزی می میرند. در این هنگام آستروسیت ها به همراه میكروگلیا وظیفه پاكسازی و از بین بردن مواد زائد باقی مانده را به عهده می گیرند.
آستروسیت ها ماموران مدیریتی مغز هستند كه وظیفه دارند بعد از انتشار در سیناپس، انتقال دهنده های عصبی را كنترل كنند.
در این مطالعه دانشمندان با برسی مغز موشها دریافتند استرس حاد موجب انقباض فرآیندهای جانبی در آستروسیت های مخچه موش می شود. استرس با متوقف كردن تولید زیر واحد اساسی گیرنده های گلوتامات به نام GluA۱، این تغییر را القا می كند.
در ضمن یك رویداد استرس زا، هورمون استرس "نوراپی نفرین" (norepinephrine ) یك مسیر مولكولی را كه بطور معمول در سنتز پروتئین GluA۱ به اوج خود می رسد، سركوب می كند. بدون گیرنده های عملكردی GluA۱ یا گلوتامات، نورون ها و آستروسیت ها توانایی برقراری ارتباط با یكدیگر را از دست می دهند.
منبع:

1399/01/14
14:17:13
5.0 / 5
3101
تگهای خبر: تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات