ستاره های نجات دهنده مغز

ستاره های نجات دهنده مغز دیجیتالر: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود تلاش كردند تا بینش های جدیدی در مورد سلول های نجات دهنده مغز عرضه كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی جرجیاتك، هنگامی كه مغز لطمه می بیند، سلول های ستاره شكل مغز موسوم به "آستروسیت" (Astrocyte) برای نجات آن ظاهر می شوند. در مواردی كه یكی از متداول ترین انواع تومور مغزی اولیه موسوم به "گلیوما" (Glioma) بروز می كند، اهمیت این واكنش محافظتی بیشتر می شود.
این پژوهش نشان میدهد كه گلیوما، عملكرد آستروسیت را تغییر می دهد و به بروز تشنج در خیلی از بیماران مبتلا به سرطان مغز منجر می شود.
"استفانی روبل" (Stefanie Robel)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: تشنج، یك مشكل جدی و ناتوان كننده است كه بیشتر بیماران مبتلا به تومورهای مغزی اولیه را تحت تاثیر قرار می دهد. تشنج می تواند كیفیت زندگی را به صورت قابل توجهی كم كند و داروهای آن نیز تاثیر كافی را بر همه بیماران ندارند.
روبل افزود: ما در آزمایشگاه، در جستجوی اهداف سلولی و مولكولی دیگری هستیم كه در بروز تشنج ناشی از گلیوما نقش دارند و آنچه تابحال یافته ایم آستروسیت هایی هستند كه تومور را احاطه می كنند و نقش مهمی در این میان بر عهده دارند.
آستروسیت ها به سرعت تومور را زخمی می كنند تا از مغز در مقابل لطمه بیشتر محافظت گردد. روبل افزود: در شرایط معمولی انتظار می رود كه آستروسیت ها، مانع هر گلوتامات اضافه ای شوند. قسمتی از كار آنها، حفظ تعادل شرایط برای نورون ها با از بین بردن گلوتامات و پتاسیم اضافه است. آستروسیت ها مانند جاروبرقی های كوچكی هستند كه سلول های مغز را پاك می كنند.
روبل و گروهش امیدوار هستند كه با پژوهش های بیشتر در مورد واكنش آستروسیت ها در مقابل آسیب، بیماری و سرطان، الگوهای بیشتری ارائه شوند.
وی ادامه داد: اگر ما بتوانیم درك نماییم كه آستروسیت ها در مواجهه با گلیوما، ترومای مغزی و حتی اوتیسم چه كاری انجام می دهند، شاید به تشخیص بهتری برسیم و روش های درمانی بهتری را برای طیف گسترده ای از بیماری ها ارائه دهیم.
این پژوهش، در مجله "Neurochemistry International" به چاپ رسید.
منبع:

1399/01/18
23:34:52
5.0 / 5
3560
تگهای خبر: سایت , كیفیت , وب سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات