برای هر كاری چه سرعت اینترنتی لازم دارید؟

برای هر كاری چه سرعت اینترنتی لازم دارید؟ به گزارش دیجیتالر گاهی كیفیت ۴K آنلاینی كه از اشتراك ویدیویی تلویزیون آنلاین خود دریافت می كنید، واقعا ۴K نیست و علت این مورد هم كیفیت پایین اتصال اینترنت شماست.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، این روزها كه ویروس كرونا در همه جهان گسترش یافته و افراد را به خانه نشینی مجبور كرده، افراد بیشترین اوقات خودرا با بهره گیری از اینترنت می گذرانند و البته سرعت اینترنت از مواردی است كه همیشه داشته؛ خصوصا در شرایطی كه افزایش ترافیك، منجر به كندی در شبكه خیلی از كاربران هم شده است. در این میان علاوه بر امكانات دوركاری و آموزش آنلاین، بسیاری اوقات فراغت خودرا به سرگرمی می پردازند و از ابزارهای نوظهور الكترونیكی مثل تلویزیون های ۴K تا دستگاه های پخش ویدیوهای آنلاین و بازی های ویدیویی استفاده می نمایند.
وقتی صحبت از سرعت اینترنت می شود، استفاده از كلمات تخصصی ممكنست كمی گیج كننده باشد، اما بطور خلاصه، سرعت های اینترنتی معمولا با مگابیت برثانیه یا Mbps اندازه گیری می شود و هرچه این نرخ بالاتر باشد، اینترنت شما سریع تر خواهد بود. هر مگابیت یك هشتم یك مگابایت است (برای مثال دانلود یك تصویر ۱۰ مگابایتی با سرعت یك مگابیت برثانیه، ۸۰ ثانیه طول می كشد.) وب سایت تایم به بررسی این مساله پرداخته است كه آیا از بیشترین امكان سرعتی اینترنت خود استفاده می كنید و اینكه چطور می توانید بدون اینكه منجربه افزایش هزینه برایتان شود، به این سرعت برسید.
سرعت چه زمانی اهمیت دارد؟
سرعت اینترنت بیشتر هنگام لذت بردن از پخش تلویزیون آنلاین، دانلود فایل های حجیم یا مرور شبكه های اجتماعی اهمیت پیدا می كند. هرچه سرعت دانلود شما بیشتر باشد، می توانید از داده های بیشتری نیز استفاده كنید و این حالت برای محتواهای با كیفیت بالا كه به جریان دانلود ثابت نیاز دارد كه كیفیت تصاویر را به حداكثر برساند، ایده آل است.
سرعت آپلود همزمانی اهمیت دارد كه پای محتوای مشاركتی در بین باشد، مثل زمانی كه با دوستانتان بازی های آنلاین انجام می دهید یا وقتی یك تماس ویدیویی استفاده می كنید یا اینكه بخواهید فایل های خودرا در سرویس ذخیره فضای ابری خود آپلود كنید. سرعت آپلود بسته به ISP شما (ارایه دهنده خدمات اینترنتی)، نوع اتصال اینترنتی كه استفاده می كنید (از قبیل DSL، كابل یا فیبر) و موقعیت مكانی شما می تواند متفاوت باشد. از طرفی بطور كلی، نرخ دانلود همیشه بالاتر از نرخ آپلود است.

سرعت مناسب برای بازی كردن و فیلم دیدن
اگر فقط می خواهید گاه به گاه به برخی بازی های آنلاین مشغول باشید یا بخواهید آخر هفته خودرا به تماشای ویدیوی آنلاین بپردازید، به سرعت بالایی نیاز ندارید. سایت های پخش آنلاین فیلم مانند نتفلیكس، برای لذت بردن از محتوای HD، سرعت پنج مگابیت برثانیه (یا بیشتر) را به شما سفارش می كنند.
ین سرعت دانلود برای لذت بردن از محتوایی با حداقل رزولوشن ۷۲۰ پیكسل كافی است، البته با چنین سرعتی هیچ گاه محتوایی با كیفیت ۴K را دریافت نمی كنید و حتی ممكنست فایل هایی با رزولوشن ۱۰۸۰ پیكسلی هم با چنین سرعتی، به كندی دانلود شوند. اگر سرعت اینترنت شما حول و حوش پنج مگابیت برثانیه متغیر باشد، احیانا سرعت آپلود مساوی یا كمتری خواهید داشت، به این معنا كه پخش سریع بازی ها یا گفت وگوهای تصویری با دوستانتان ممكنست آنقدر سخت و بی كیفیت باشد كه از خیرش بگذرید.
اگر محتوای ویدیویی با كیفیت بالایی را می خواهید، یا یكی از تعداد كاربران رو به افزایش بازی های آنلاین ابری هستید كه از پلی استیشن، گوگل استادیا یا ایكس كلاود مایكروسافت استفاده می كنید، احیانا به اتصال قوی تری نیاز دارید. محتوای آنلاین با كیفیت ۴K معمولا به اینترنتی با سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه یا بیشتر نیاز دارند، اما اگر بطور مرتب مشغول دانلود فایل هایی با حجم بالا می شوید، می توانید اینترنتی با سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت برثانیه یا بیشتر را دریافت كنید.
اگر قصد دارید زمان زیادی را به بازی های آنلاین مشغول شوید، سرعت آپلود را در نظر بگیرید؛ البته این مساله را نیز در نظر داشته باشید كه سرعت های بالای آپلود ممكنست مستلزم پرداخت هزینه به گیگابیت شوند، كه ممكنست جهت استفاده های معمول بیش از حد باشند، هرچند این سرعت جهت استفاده هنگام ویدیوهای زنده یا انتقال فایل هایی با حجم بالا، كارآمد است.
علاوه بر این، تعداد دستگاه هایی كه به شبكه شما متصل شدند هم می تواند در تراكم شبكه موثر باشد و منجربه كندی سرعتتان شود. بدین سبب علاوه بر اینكه می توانید دستگاه خودرا با بهره گیری از چیزی مانند كابل اینترنت به صورت مستقیم به شبكه وصل كنید، همین طور می توانید تنظیمات روتر خودرا (چه در مرورگر وب و چه بوسیله برنامه در رابطه با آن) بررسی نموده و دستگاه های اولویت دار را تعیین و سریع ترین اتصال به شبكه را برای دستگاه ها فراهم كنید.

تأثیرگذاری سخت افزار شبكه روی سرعت اینترنت
بااینكه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی معمولا سرعت پهنای باند را برمبنای سرعت دانلودی كه برایش تبلیغ كرده اند، ارائه می دهند، شما همین طور می توانید تخمین خوبی از سرعت واقعی اینترنت خودرا با بهره گیری از سایت هایی مانند Speedtest به دست آورید. از آنجا می توانید ببینید كه سرعت اینترنت شما دلیل كندی عملیات است یا یك مشكل سخت افزای منجر به كند شدن شده است.
اگر آن سرعتی كه فكر می كنید باید دریافت كنید را دریافت نمی كنید، ممكنست روتر بی سیم شما مقصر باشد. بیشتر قابلیت های روتر مبتنی بر استانداردهایی است كه عواملی همچون فاصله (اینكه تا چه حد می توانید از روتر دور باشید به جهت اینكه اتصالتان همچنان برقرار باشد) یا توان عملیاتی (اینكه روتر چقدر داده می تواند ارسال یا دریافت كند) بر آنها موثر است.
روترهایی كه از استانداردهای جدید بهره می برند، برای انتقال مقدار زیادی از داده های مورد نیاز و آنچه كه مناسب جریان های ویدیویی ۴K است، مناسب تر هستند. دامنه هم بر سرعت و همین طور استواری اتصال روتر تاثیر می گذارد؛ اینكه هرچه بیشتر از روتر فاصله بگیرید، اتصال شما ضعیف تر باشد یا احتمال از دست رفتن اطلاعات بیشتر شود. نرخ پایین توان عملیاتی هم ممكنست منجر به كاهش كیفیت شود كه ممكنست در طول یك جریان تجربه كنید.
درنهایت اگر به دنبال یك روتر بی سیم جدید برای حل مشكل اتصال به اینترنت نیستید، یك چاره ارزان تر، استفاده از یك شبكه سیمی مانند سوئیچ شبكه است؛ در اصل جعبه ای با پورت های اترنت كه به روتر خود و سایر دستگاه ها وصل كنید. این شبكه به شما این امكان را می دهد كه دستگاه هایی مانند كنسول بازی، كامپیوتر شخصی یا تلویزیون ۴K خودرا مستقیما به وب متصل كنید، بدون اینكه این اتصال منجربه كاهش سرعت به سبب عواملی مانند فاصله یا روتر بی سیم شود.1399/01/24
15:06:52
5.0 / 5
3063
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات