درمان بیماری های عصبی با روشی نوین

درمان بیماری های عصبی با روشی نوین دیجیتالر: پژوهشگران ˮموسسه علوم اعصاب پرینستونˮ (Princeton Neuroscience Institute) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك سیستم شده اند كه توسط آن می توانند ژن ها را فعال كنند و از آن برای درمان بیماری های عصبی استفاده كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، "استبان انجل" (Esteban Engel) محقق مهندسی مغز و اعصاب در موسسه علوم اعصاب پرینستون و تیم وی پروموتر ژن جدیدی را توسعه داده اند كه مانند سوئیچ برای روشن كردن بیان ژنها عمل می كنند و آنها با این كار می توانند ژن های مهمی را برای مدت طولانی فعال نگه دارند.
پروموتر یا پیش بر (Promoter) در ژنتیك به قسمتی از دی ان ای گفته می شود كه رونویسی یك ژن از آنجا شروع می شود. فعال كننده ها در نزدیكی توالی پروموتر قرار داشته و میزان بیان را می افزایند.
این تیم در حال تهیه این سوئیچ های ژنتیكی جهت استفاده در ژن درمانی است و بگفته پژوهشگران آنها می توانند از این روش برای ارسال ژن های جدید وجایگزینی آنها با ژن های معیوب استفاده كنند. ژن درمانی یك استراتژی امیدوار كننده برای خیلی از بیماری ها همچون اختلالات مغزی مانند بیماری پاركینسون و آلزایمر است.
دانشمندان برای انتقال ژن به سلول ها به این مساله باور داشتند كه ویروس ها برای دستیابی به سلول ها به ابزاری پیشرفته مجهزند. با گذشت سال ها، دانشمندان ویروس هایی را برای ارائه ژن به روش هایی ایمن و بدون ایجاد بیماری ساخته اند. یكی از ویروس هایی كه معمولاً برای این كار استفاده می شود، ویروس نسبتاً بی ضرر به نام ویروس مرتبط به آدنو (AAV) است. انجل و تیم وی پروموتر ژن جدیدی ایجاد كردند كه ژن ها بعد از انتقال به سلول های مغز و سیستم عصبی، ژن ها را روشن و فعال می كنند. این تیم پروموتر خودرا با بهره گیری از خاصیت های پروموتر موجود در طبقه دیگر ویروس ها مانند ویروس های تبخال طراحی كردند كه با ایجاد عفونت مزمن در سیستم عصبی، سالها در بدن باقی می مانند.
پروموتورهای طراحی شده توسط این پژوهشگران فضای كمتری نسبت به پروموتورهای فعلی و موجود كه در ژن درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، اشغال می كنند و امكان انتقال ژن های بزرگتر یا ژن های گوناگون را فراهم می كنند.
پروموتورهای جدید همین طور امكان فعال كردن ژن های خاص برای مدت طولانی را نیز دارند و این امر بسیار كارآمد خواهد بود.
یافته های این مطالعه در مجله" Molecular Therapy: Methods & Clinical Development "منتشر شد.

منبع:

1399/01/30
22:28:19
5.0 / 5
2955
تگهای خبر: ساخت , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات