پژوهشگران آلمانی ابداع كردند

ربات های دارورسان كه خلاف جهت جریان خون حركت می كنند

ربات های دارورسان كه خلاف جهت جریان خون حركت می كنند به گزارش دیجیتالر پژوهشگران آلمانی، ربات های بسیار كوچكی برای دارورسانی به بدن ابداع نموده اند كه می توانند خلاف جهت جریان خون حركت كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، شاید در آینده بتوان خیلی از بیماری ها را با استفاده از ربات های کوچکی درمان کرد که با جریان خون حرکت می کنند و داروها را به محل مورد نظر می رسانند. پژوهشگران "انجمن ماکس پلانک" (MPG) آلمان، جدید ترین آزمایش را در مورد این ربات های کوچک انجام داده اند که در آن از گلبول های سفید الهام گرفته شده است. این گروه پژوهشی، ربات های بسیار کوچکی ابداع نموده اند که می توانند خلاف جریان خون حرکت کنند.
پهنای این ربات های کوچک، کمتر از هشت میکرومتر است. یک طرف ربات ها با لایه نازکی از نیکل و طلا پوشیده شده و طرف دیگر با دارو بارگیری شده است. ربات ها در این آزمایش، علاوه بر مولکول های ضد سرطان، با پادتن هایی بارگیری شدند که می توانند سلول های سرطانی را تشخیص دهند.
این ربات ها علاوه بر این که مانند دیگر ربات های کوچک در جریان خون شنا می کنند، می توانند مانند گلبول های سفید خون، در امتداد دیواره رگ های خونی حرکت کنند. جهت حرکت ربات ها را می توان با یک دامنه مغناطیسی، از بیرون بدن کنترل کرد.
پژوهشگران، ربات کوچک خویش را روی رگ های خونی شبیه سازی شده در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که نیروی مغناطیس می تواند به ربات ها کمک نماید تا خلاف جهت جریان خون به حرکت بپردازند. هنگامی که پژوهشگران، نیروی مغناطیس را متوقف کردند، دریافتند که ربات ها باردیگر به همراه جریان خون حرکت می کنند.
"یونس آلاپان" (Yunus Alapan)، نویسنده ارشد این پروژه اظهار داشت: میکروربات های ما می توانند با استفاده از میادین مغناطیسی، خلاف جهت جریان خون در رگ شبیه سازی شده حرکت کنند که با عنایت به جریان قوی خون و محیط متراکم سلولی، کاری چالش برانگیز است. هیچ کدام از میکروربات های کنونی نمی توانند حرکت خلاف جهت را تحمل کنند. ربات های ما می توانند سلول های مورد نظر همچون سلول های سرطانی را به صورت خودکار تشخیص دهند. این قابلیت، به خاطر پوشیده شدن سطح ربات ها با پادتن های مخصوص است. ربات ها می توانند مولکول های دارو را هنگام حرکت پخش کنند.
پژوهشگران در آزمایش های خود، ربات ها را با سرعت 600 میکرومتر بر ثانیه تنظیم کردند و همین تنظیمات سبب شده است که این ربات ها، سریع ترین ربات های مغناطیسی در مقیاس خود باشند.
به قول پژوهشگران، باید مجموعه ای از این ربات ها به کار گرفته شوند تا تفاوتی در بدن انسان ایجاد کنند چونکه ربات ها به صورت انفرادی برای به کارگیری در روش های تصویربرداری، بیش از حد کوچک هستند و نمی توانند داروهای کافی را با خود حمل کنند.
پژوهشگران امیدوارند که در آینده بتوان از این ربات ها برای درمان غیرتهاجمی طیف گسترده ای از بیماری ها بهره برد.
این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.1399/03/03
14:39:26
5.0 / 5
2789
تگهای خبر: ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات