تزریق دارویی كه از آلودگی به اچ آی وی جلوگیری می كند

تزریق دارویی كه از آلودگی به اچ آی وی جلوگیری می كند دیجیتالر: در مطالعه ای كه بتازگی ˮبرنامه مشترك ملل متحد در زمینه ایدزˮ(UNAIDS) همراه با شركت داروسازی ˮویوهلثكرˮ(ViiV Healthcare) و ˮشبكه آزمایشات پیش گیری از اچ آی ویˮ(HPTN) انجام داده است اظهار كرده اند تزریق هر دو ماه یكبار دارویی خاص می تواند از آلودگی به ویروس اچ.آی. وی جلوگیری كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا وبه نقل از گیزمگ، پژوهشگران در مطالعه اخیرشان دریافته اند تزریق دارویی خاص نسبت به داروهای خوراکی که برای جلوگیری از مبتلاشدن به آلودگی ویروس اچ.آی. وی تجویز می شود، موثرتر هستند. آزمایش آزمایشی فاز ۲b / ۳ در مقیاس بزرگ پژوهشگران اثربخشی یک داروی جدید را که برای جلوگیری از مبتلاشدن به ویروس اچ.آی. وی طراحی شده است، نشان میدهد. تجزیه و تحلیل موقت دارو حاکی از آنست که تزرق هر دو ماه یکبار(هر هشت هفته) یک داروی خاص در بدن بیماران محافظت بیشتری از آنها در مقابل مبتلاشدن به آلودگی اچ.آی. وی نسبت به هر داروی دیگری که هم اکنون موجود است، می کند.
"میرون کوهن"(Myron Cohen) از دانشگاه کارولینای شمالی در چَپـِل هیل(University of North Carolina at Chapel Hill) اظهار داشت: هر ساله حدود ۱.۷ میلیون نفر به ویروس اچ.آوی. وی مبتلا می شوند. برای پایین آوردن این تعداد، ما اعتقاد داریم که علاوه بر قرص های خوراکی که روزانه می بایست مصرف شوند، گزینه های بیشتری برای پیشگیری نیز لازم است.
شبکه آزمایشات پیش گیری از اچ.آی. وی(HPTN) که رهبری این مطالعه را برعهده دارد، این آزمایش را "شبکه آزمایشات پیش گیری از اچ آی وی۰۸۳"(HPTN ۰۸۳) نامیده است.
انجام این آزمایش بر روی افراد در آخر سال ۲۰۱۶ شروع شد و پژوهشگران آزمایش را بمنظور بررسی ایمنی و کارآیی داروی تزریقی جدید به نام "کابوتگراویر"(cabotegravir) در طولانی مدت بجای درمان فعلی و استاندارد مراقبت از پیش گیری از اچ.آی. وی که یک درمان ترکیبی ضد ویروسی و مصرف داروهای خوراکی مانند تنوفوویر و امتریسیتابین است، انجام دادند.
پژوهشگران ۴۶۰۰ فرد را که در این آزمایش شرکت کرده بودند و در معرض خطر مبتلاشدن به عفونت اچ.آی. وی قرار داشتند را مورد بررسی قرار دادند که این شرکت کنندگان از هفت کشور انتخاب شده بودند.
به یک گروه از افراد کابوتگراویر هر هشت هفته تزریق می شد و افراد قرص های پلاسیبو نیز روزانه مصرف می کردند. گروه دیگر هر ۸ هفته داروهای پلاسیبو به آنها تزریق می شد و روزانه نیز قرص های تنوفوویر و امتریسیتابین مصرف می کردند.
برنامه اولیه اجرای درمان به مدت سه سال بود، با این وجود به سبب همه گیری بیماری کووید-۱۹ در جهان، آزمایشات کمی به تعویق افتاد. بنابر گزارش ها یک چهارم مکان هایی که در آنها آزمایش انجام می شد، تعطیل شدند.
در اوایل ماه مه، یک هیئت نظارت بر داده های مستقل و امنیت(DSMB) تجزیه و تحلیل موقت از داده های جمع آوری شده تا مارس ۲۰۲۰ را انجام دادند. این هیئت نتیجه گیری کرد که داده های اولیه حاکی از آنست که کابوتگراویر به همان اندازه مصرف روزانه تنوفوویر و امتریسیتابین امن و بطور بالقوه بسیار بیشتر موثر است.
بااینکه داده ها مورد بازنگری قرار نگرفته یا منتشر نشده است، اما این نتایج اولیه تصویری امیدوار کننده از موفقیت کابوتگراویر را نشان میدهد. این مطالعه نشان میدهد که تزریق دو ماه در بین کابوتگراویر ۶۹ درصد نسبت به درمان های استاندارد مراقبت فعلی در جلوگیری از آلودگی به ویروس اچ.آی. وی موثر است.
"رافائل لاندوویتز"(Raphael Landovitz) یکی از پژوهشگران شبکه آزمایشات پیش گیری از اچ.آی. وی اظهار داشت: این مطالعه نشان میدهد که تزریق طولانی مدت کابوتگراویر بسیار مؤثر است.
منبع:

1399/03/08
13:29:12
5.0 / 5
2767
تگهای خبر: استاندارد , ایمنی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات