داستان دنباله دار اوموآموآ

داستان دنباله دار اوموآموآ به گزارش دیجیتالر از زمانی كه یك شیء عجیب شبیه به سیگار برگ در سال 2017 از منظومه شمسی و نزدیك زمین عبور كرد، ستاره شناسان فرضیه های عجیبی نظیر اینكه یك سفینه از جانب بیگانگان است یا یك سیارك عجیب كه از خارج از منظومه شمسی آمده، مطرح نمودند و الان نظریه جدیدی مطرح گردیده است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ماهیت دقیق شیء عجیب میان ستاره ای معروف به "اوموآموآ"(Oumuamua) به شکل یک راز باقی مانده است و تابحال فرضیات زیادی شکل گرفته است، اما حالا ستاره شناسان در دانشگاه ییل(Yale) و دانشگاه شیکاگو(Chicago) می گویند که این شیء یک نوع کاملاً جدید از اشیا معروف به "یک کوه یخ هیدروژنی" است.
"اوموآموآ" در سال 2017 بعد از آنکه به دور خورشید گشت، کشف شد و به سرعت با مشخص شدن مسیر آن معلوم شد که از متعلق به منظومه شمسی نیست و بعد از گذراندن میلیون ها سال در فضای بین کهکشانی، این شیء حالا در حال گذر از منطقه ما است.
اما منشأ آن، تنها مبحث عجیب درباره آن نیست. "اوموآموآ" برخلاف تقریباً اغلب سیارک ها و دنباله دارها که شکلی گرد و کروی دارند، به شکل یک سیگار برگ است که تخمین زده شده که در حدود 274 متر طول دارد. عجیب تر از همه اینکه ستاره شناسان شاهد شتاب گرفتن آن در حال خروج از منظومه شمسی بودند.
این ها همه سبب می شود "اوموآموآ" با هر چیزی که تابحال دیده ایم، متفاوت باشد. پس در نهایت، "اوموآموآ" چیست؟ ابتدایی ترین پاسخ این بود که "اوموآموآ" یک دنباله دار یا سیارک است، اما این فرضیه ها مشخصه های عجیب "اوموآموآ" را توضیح نمی دهند، چون که اگر یک دنباله دار باشد، با گرم شدن توسط خورشید باید از زیر سطح آن گاز آزاد شود که سبب شتاب آن می شود. اما پس چرا طول آن اینقدر بلند است؟
"اوموآموآ" می تواند بیشتر شبیه به سیارک باشد که یعنی قطعه ای از یک سیاره است که توسط یک برخورد نزدیک با یک ستاره جدا شده است. این فرضیه می تواند شکل عجیب "اوموآموآ" را توجیه کند. اما هنوز هم سوالات بی پاسخ زیادی درباره آن باقی مانده است. همانطور که اشاره شد، ستاره شناسان حتی بررسی کردند تا اطمینان حاصل کنند که "اوموآموآ" یک نوع سفینه فضایی بیگانه نباشد که سیگنال های رادیویی پخش می کند و در نهایت دریافتند که اینطور نیست.
بنابراین به این فکر کردند که "اوموآموآ" احیانا یک شی ء کاملاً جدید باشد. به قول محققان دانشگاه "ییل" و دانشگاه "شیکاگو"، "اوموآموآ" می تواند یک کوه یخ هیدروژنی باشد که در این صورت، همه خصوصیت های عجیب "اوموآموآ" توجیه می شود.
این نظریه از این ناشی می شود که در هسته های متراکم ابرهای مولکولی در فضای عمیق، درجه حرارت می تواند به حدی کم شود که هیدروژن منجمد شود. سپس این کوه های یخی برای میلیون ها سال در فضا می چرخند تا زمانی که گذر از فاصله نزدیک با یک ستاره مانند خورشید به زندگی شان آخر دهد.
"گریگوری لافلین" سرپرست این مطالعه می گوید: از آنجائیکه "اوموآموآ" به خورشید نزدیک شد و گرمای آنرا دریافت کرد، هیدروژن ذوب شده به سرعت از سطح یخی آن تبخیر شده و موجبات شتاب گرفتن آنرا فراهم نموده است و همینطور شکل عجیب و غریب آن هم می تواند بنابراین باشد؛ مانند یک قالب صابون که بعد از استفاده مکرر کم کم نازک می شود.
حالا جهت بررسی دقیق "اوموآموآ" خیلی دیر شده است، چونکه در حال خروج از منظومه شمسی است و هم اکنون در نزدیکی سیاره زحل قرار دارد. اما می توان منتظر اشیای میان ستاره ای در آینده بود تا آنها را به دقت مورد بررسی قرار داد.
یک شیء میان ستاره ای دیگر در سال 2019 کشف شد که نشان داده است آنها رایج هستند و یک گروه از محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) استفاده از فضاپیمایی را پیشنهاد کرده است که بتواند در مدت زمان کوتاهی برای رهگیری چنین بازدیدکنندگانی استفاده گردد.
این مطالعه جدید برای انتشار در مجله Astrophysical Journal Letters پذیرفته شده است.1399/03/14
14:56:54
5.0 / 5
2495
تگهای خبر: فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات