محققان بررسی كردند؛

چرا درباره ارتباط كووید-۱۹ و حاملگی اطلاعات زیادی وجود ندارد؟

چرا درباره ارتباط كووید-۱۹ و حاملگی اطلاعات زیادی وجود ندارد؟ به گزارش دیجیتالر بیشتر از شش ماه است كه ویروس كرونا در اغلب كشورهای جهان شیوع پیدا كرده است و افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده اند كه بعضی از آنها بهبود یافته و برخی هم جان خویش را از دست داده اند اما باز هم نكات بسیاری وجود دارند و یكی از آنها این است كه دقیقا نمی دانیم این ویروس می تواند چه تاثیراتی بر روی زنان آبستن و كودكان داشته باشد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، در اواخر ماه آوریل "دنیس جی جمیسون"(Denise J. Jamieson) عضو گروه عملیاتی بیماری کووید-۱۹ در کالج آمریکایی زنان و زایمان و متخصص زنان و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه "اموری" اعلام نمود: اینکه هنوز چیزهای بسیاری درباره تأثیر کووید-۱۹ در حاملگی وجود دارد و ما نمی دانیم قابل توجه است. حتی سؤالات اساسی همچون اینکه زنان آبستن تا چه حد در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ هستند، بدون جواب مانده اند.
اما حالا ماه ژوئیه است و این جریان کمی تغییر کرده است. ماه گذشته "مراکز کنترل/مدیریت و پیشگیری بیماری "(CDC) آمریکا نخستین گزارش خویش را در مورد زنان آبستن مبتلا به کووید-۱۹ منتشر نمودند که نشان می داد آنها امکان دارد حتی در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به نوع حاد این بیماری قرار گیرند. در حالیکه طی این مطالعه آنها بیشتر از هشت هزار زن را مورد بررسی قرار داده بودند اما باز هم به جای آنکه طی این مطالعه به برخی سوالات پاسخ داده شود، سوالاتی در ذهن افراد به وجود آمد و از سویی تفسیر نتایج آن هم دشوار بود.
با عنایت به جزئیات جدید انتشار یافته در مورد ظهور ویروس کرونا و ایالاتی که قصد دارند از محدودیت ها بکاهند و باردیگر برخی مراکز را بازگشایی کنند چرا ما هنوز همچنان بسیار اندک از تأثیر این ویروس بر زنان آبستن و نوزادان آنها اطلاعات داریم؟ یکی از علل این امر این است که وقتی بیمارانی که آزمایش بیماری کووید-۱۹ آنها مثبت می شود، محققان بهداشت عمومی فدرال به گزارش های تأثیر این بیماری بر بدن بیماران خاصی که به صورت داوطلبانه توسط حوزه های قضایی مختلف آزمایش شده و آنها گزارشی را عرضه می دهند، اعتماد می کنند.
"هیثر هادلستون"(Heather Huddleston) متخصص غدد درون ریز تولید مثل در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو اظهار داشت: اینجا جایی است که ایالات متحده آمریکا در آن شکست خورده است.
دکتر "ساسچا الینگتون"(Sascha Ellington) نویسنده ارشد این مطالعه مراکز کنترل و پیشگیری بیماری چندی قبل در ایمیلی نوشت که این داده ها توسط ادارات بهداشت و درمان منطقه ای و با استفاده از یک فرم استاندارد و بر روی افراد آلوده به کروناویروس که شامل افراد آبستن هم بودند انجام شده و سپس نتایج آن از راه سیستم نظارت بر بیماری های ملی قابل تشخیص(National Notifiable Diseases Surveillance System) گزارش شده است. مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری همینطور فرم های مکمل و اختیاری به بخش های بهداشتی که به پزشکان در جمع آوری داده هایی در مورد بیماران آبستن و نوزادان آنها کمک می نماید، عرضه کرده است.
اما آخرین گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری نشان می دهد، پزشکان همیشه وقت کافی ندارند تا در بحبوحه شیوع این بیماری، پذیرش بیماران و مراقبت از آنها این فرم ها را با دقت و جزئیات پر کنند.


دکتر "آلیسون بریانت"(Allison Bryant) متخصص طب جنین و مادری در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون و عضو کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان اظهار داشت: ما در مراقبت از بیماران آبستن یا بیمارانی که در سرتاسر این موسسه بستری بودند و حال آنها وخیم بود بسیار صبور بودیم. در این شرایط گزارش پرونده و شرایط بیماران گرچه مهم می باشد اما در اولویت نیست و میزان اولویت آن برای ما کم شده است.
آخرین گزارش کامل ماه ژوئن مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در مورد ارتباط حاملگی و کووید-۱۹ نشان داد که آزمایش کرونا ۱۰ هزار و ۵۳۷ زن آبستن مثبت شده است اما تنها پرونده فقط حدود یک چهارم این بیماران نوشته و گزارش شده و طی آن گفته اند آیا این زنان به بخش مراقبت های ویژه مراجعه نموده اند و یا اینکه به تنفس مکانیکی یا تنفس کمکی نیاز داشته اند یا خیر.
تنفس مکانیکی یا تنفس کمکی اصطلاحی پزشکی برای تنفس مصنوعی است که در آن از وسایل مکانیکی برای کمک یا جایگزینی تنفس طبیعی استفاده می شود. در این روش امکان دارد از دستگاهی به نام ونتیلاتور استفاده گردد.
این هفته رسانه پروپابلیکا مطلبی با عنوان "تاخیر آزار دهنده"(agonizing lag) درباره انجام تحقیقات کروناویروس در ایالات متحده منتشر و تصریح کرد که جمع آوری داده ها در انگلیس توسط سیستم نظارت بر مامایی انگلستان انجام شده است و بنابراین این کشور به سرعت موفق به جمع آوری داده های مربوط به زنان آبستن آلوده به کووید-۱۹ در ۱۹۴ بیمارستان کشور شده است.
دکتر الینگتون هم اظهار داشت که مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری در حال توسعه یک سیستم جمع آوری داده جداگانه است که اطلاعات مربوط به زنان آبستن و فرزندانشان را طی سه سال اول زندگی جمع آوری می کند که این داده شامل نظارت بر کووید-۱۹ در دوران حاملگی آنها هم است.
دکتر الینگتون همینطور اضافه کرد: این سیستم و برنامه ما در بیشتر از ۳۰ ایالت و ناحیه انجام شده و یا در حال انجام آن هستند تا داده های نظارتی بیشتری را هم گزارش دهند. پزشکان دانشگاه های کالیفرنیا، لس آنجلس و سانفرانسیسکو ماه ها پیش نیاز فوری به در دست داشتن این اطلاعات را مشاهده و حس کرده بودند.
دکتر "یلدا افشار" متخصص ایرانی طب مادر و جنین مرکز پزشکی رونالد ریگان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در ارتباط با در دست داشتن داده های محدود در مورد زنان آبستن و نوزادان طی شیوع این بیماری اظهار داشت: خیلی از سفارش های ما بر مبنای داده های کاملا صحیح و دارای پایه و اساس گفته نشده است.
در ماه مارس محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو و دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس لیستی در سرتاسر کشور برای زنان آبستن یا خانمهایی که اخیرا زایمان کرده اند و مشکوک به کرونا هستند یا آزمایش آنها مثبت شده است، تنظیم کردند که دیگر فشار بیش از اندازه روی دوش پزشکان نباشد و شرکت کنندگان پرسشنامه ها را پر می کردند و از آنها خواسته می شد تا پرونده پزشکی خود و در بعضی موارد نمونه های زیستی مانند شیر مادر، خون، جفت و مایع آمنیوتیک را وارد کنند. مایع آمنیوتیک(Amniotic fluid) به مایع درون کیسه آمنیوتیک در رحم مادر آبستن گفته می شود.
دکتر افشار اظهار داشت: بر خلاف داده های مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، حاملگی معیار اصلی ورود به سیستم است.
وی افزود که زنان می توانند خودشان فارغ از اینکه در کدام بیمارستان از آنها مراقبت می شود در مطالعه شرکت نمایند. تابحال بیشتر از ۹۵۰ زن از سراسر کشور آمریکا ثبت نام کرده اند و حدود ۶۰ درصد از آنها مبتلا به بیماری کووید-۱۹ هستند.
دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو همینطور به تازگی یک مطالعه بزرگ و ملی دیگر برای زنان آبستن به نام" ASPIRE" شروع کرده است که از آغاز حاملگی تا زایمان و تا ۱۸ ماه بعد از زایمان حدود ۱۰ هزار زن و نوزادان آنها را مورد بررسی قرار می دهد.
این داده ها حتی با وجود نقص هایی که در اطلاعات بهداشتی گزارش شده مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری وجود دارد، بسیار حیاتی می باشد.
در مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری محققان دریافتند که زنان آبستن مبتلا به کووید-۱۹ بیشتر از زنان غیر آبستن مبتلا به این ویروس در بیمارستان بستری شده اند، اما این مرکز نگفته اند که آیا خانم های آبستن به علت زایمان در بیمارستان بستری شده اند یا به علت عوارض ناشی از بیماری کووید-۱۹.
برپایه این تحقیق، داده ها نشان داده که محققان می بایست تفاوت این دو مورد را در نظر می گرفتند و این کار را نکرده اند. در حدود ۷۵ درصد از موارد، اطلاعاتی مربوط به این که آیا زنان آبستن آلوده به این ویروس آیا در آی. سی. یو بستری شده اند یا اینکه احتیاج به تهویه مکانیکی داشتند یا خیر گزارش نشده است. محققان با استفاده از داده های موجود، مشخص کردند که زنان آبستن مبتلا به این بیماری نسبت به بیمارانی که آبستن نیستند بیشتر در آی. سی. یو بستری می شوند. این مطالعه نشان داد که زنان آبستن مبتلا به کوید-۱۹ در مقایسه با زنان غیر آبستن آلوده در مرحله آخر و در صورت تشدید بیماری به ونتیلاتورهای مکانیکی نیاز پیدا می کنند باآنکه این اختلافات بسیار اندک بود.
دکتر هادلستون یکی از محققان اصلی مطالعه ASPIRE، اظهار داشت: از نظر علمی بسیار دشوار است که بدانیم برای زنان آبستن مبتلا به این بیماری چه اتفاقی رخ می دهد ازاین رو محققان به داده های یک گروه کنترل شده از زنان آبستن که آلوده نیستند هم نیاز دارند.
دکتر بریانت اظهار داشت: این یک علامت است که زنان آبستن امکان دارد مستعد مبتلا شدن به علایم شدید کووید-۱۹ باشند و مبتلا شدن به این بیماری در زنان آبستن با عنایت به آنچه در مورد سایر بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا می دانیم، حیرت انگیز نیست.
محققان سایر کشورها هم سیگنال های مشابهی پیدا کرده اند و دقیقاً مانند مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری، کار آنها با گزارش های قبلی مغایرت دارد که نشان داده است زنان آبستن آلوده به کروناویروس، همانند دیگر افراد و به همان میزان در معرض خطر مبتلا شدن به عوارض شدید این بیماری قرار دارند.


یک مطالعه که طی آن ۵۳ زن در سوئد را مورد بررسی قرار داده بودند و در ماه ژوئیه انتشار یافت، نشان داد که خطر احتیاج به بخش مراقبت های ویژه "در زنان آبستن آلوده به این ویروس"، در مقایسه با زنان غیر آبستن هم سن، امکان دارد بیشتر باشد. با این وجود، همه زنان آبستن به علت علایم کووید-۱۹ بستری نشده اند و هیچ راهی هم برای گفتن تعداد زنان غیر آبستن مبتلا به کووید-۱۹ وجود ندارد. داده های جمع آوری شده از سیستم نظارت زنان و زایمان ایالات متحده در ماه مه نشان داد که ۱۰ درصد از ۴۲۷ زن آبستن مبتلا به کروناویروس در بیمارستان ها در بازه زمانی بین یک مارس و ۱۴ آوریل بستری شده اند و به تنفس مصنوعی نیاز داشته اند.
سه نفر از آنها در اثر عوارض کووید-۱۹ درگذشتند. نابرابری های نژادی هم مبحث دیگری برای نگرانی است. افراد سیاه پوست و لاتین مبتلا به کروناویروس به صورت نامتناسب در کلیه گروه های سنی و مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری قرار دارند. حدود نیمی از خانمهایی که سال قبل در ایالات متحده زایمان کرده اند، سفید پوست بودند اما در گزارش سالجاری مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری تعداد زنان سفیدپوست آبستن مبتلا به این بیماری کمتر از یک چهارم آن فهرست بود. در مقابل، کمتر از یک چهارم خانمهایی که در سال ۲۰۱۹ زایمان کردند، هیسپانیک بودند اما در آن فهرست این افراد ۴۶ درصد از زنان آبستن مبتلا به کووید ۱۹ را تشکیل می دادند. این درصد برای زنان سیاه پوست آبستن مبتلا به این بیماری ۲۲ درصد و ۱۵ درصد از آنان هم زنانی بودند که در سال ۲۰۱۹ زایمان کرده بودند.‍ هیسپانیک(Hispanic) صفتی است که به مردم اسپانیایی زبان یا پرتغالی زبان بخصوص در آمریکای لاتین اطلاق می شود.
دکتر افشار اظهار داشت که این شواهد نشان دهنده نژادپرستی است و این مساله بزرگی است که باید بررسی شود و علاوه بر آن ما باید کاری در مورد آن انجام دهیم.
ادامه فاصله گذاری اجتماعی می تواند خسته کننده باشد اما متخصصان هنوز هم سفارش می کنند که زنان آبستن باید حداقل ۱.۸ متر از دیگران فاصله داشته باشند، از ماسک استفاده کنند و دست هایشان را به صورت مرتب بشویند به خصوص هنگامی که مراکز ایالات آمریکا باردیگر در حال بازگشایی هستند.
بریانت در پایان اظهار داشت: بهترین راه برای پیشگیری از مبتلا شدن به نوع وخیم کووید-۱۹ این است که به صورت جمعی نگذاریم در کل به کووید-۱۹ مبتلا شویم.1399/04/26
13:42:54
5.0 / 5
2564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات