توسعه یك پوست رباتیك با حس لامسه

توسعه یك پوست رباتیك با حس لامسه به گزارش دیجیتالر محققان سنگاپوری با استفاده از تراشه اینتل یك پوست مصنوعی با قابلیت احساس لمس ساختند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از انگجت، محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) با استفاده از تراشه نورومورفیک " Loihi" شرکت "اینتل"( Intel) یک پوست مصنوعی توسعه داده اند که هزار برابر سریعتر از دستگاه حسی انسان، لمس را تشخیص می دهد.
این سیستم همینطور می تواند شکل، بافت و سختی اشیاء را ۱۰ برابر سریع تر از یک چشمک زدن تشخیص دهد.
محققان معتقدند که این کار تحقیقاتی می تواند تعامل انسان و ربات را بهبود ببخشد و مواردی مانند مراقبت توسط ربات ها و اعمال جراحی رباتیک و خودکار را عملی تر کند.
تیم تحقیقاتی دانشگاه ملی سنگاپور در ابتدا یک دست رباتیک را با پوست مصنوعی ساخت خود به نحوی آموزش دادند که بتواند خط بریل را بخواند.
دست رباتیک داده های حس لامسه خویش را به تراشه " Loihi" منتقل کرد که آنرا ترجمه کند.
دقت و صحت این تراشه بیشتر از ۹۲ درصد صحیح بود و نسبت به پردازنده استاندارد " وُن نویمان"( Von Neumann) تا ۲۰ برابر قدرت کمی بهره برد.
سپس محققان اطلاعات لمسی و بصری را با هم ترکیب کردند.
محققان به دست رباتیک آموختند که با استفاده از پوست مصنوعی و یک دوربین چندین ظرف را طبقه بندی کند.
بعد از ارسال اطلاعات به یک "واحد پردازش گرافیکی"( GPU) و تراشه Loihi، نشان دادند که تلفیقی از بینایی و لامسه از راه شبکه عصبی سبب می شود سیستم ۱۰ درصد دقیق تر از آنچه که فقط با داده های بصری بوده، عمل کند.
"هارولد سو"(Harold Soh) استادیار دانشگاه ملی سنگاپور در این رابطه اظهار نمود: نتایج به دست آمده از این ربات خیره کننده بود. چون که محققان آن نشان دادند که یک سیستم نورومورفیک، بخشی امیدوارکننده برای ترکیب سنسورهای مختلف برای درک بهتر ربات ها است.
بدین سان این پژوهش گامی به سمت ساخت ربات هایی است که توان و قالیت بالایی دارند و می توانند در شرایط غیرمنتظره به سرعت و مناسب با شرایط پاسخ دهند.1399/04/26
21:50:12
5.0 / 5
2550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات