پیش بینی نتایج شدید كووید-۱۹ با بررسی تفاوت واكنش های سیستم ایمنی

پیش بینی نتایج شدید كووید-۱۹ با بررسی تفاوت واكنش های سیستم ایمنی دیجیتالر: پژوهشگران آمریكایی باور دارند كه می توان با بررسی تفاوت میان واكنش های سیستم ایمنی، نتایج شدید ناشی از كووید- ۱۹ را پیش بینی نمود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه ییل، شاید تفاوت های میان سیستم های ایمنی بتوانند به پیشبینی نتایج شدید کووید- ۱۹ کمک کنند.
پژوهشگران "دانشگاه ییل"(Yale University) آمریکا در بررسی جدید خود دریافتند که تفاوت در واکنش های سیستم ایمنی افراد مبتلا به کووید-۱۹ می تواند به پیشبینی شدت نتایج بیماری کمک نماید.
یافته های این پژوهش می توانند به پزشکان کمک کنند تا به شناسایی افرادی بپردازند که بیشتر از بقیه بیماران، در معرض مبتلا شدن به نتایج شدید و بستری شدن در بیمارستان قرار دارند. بدین ترتیب، پزشکان می توانند داروهای مناسب برای درمان کووید-۱۹ را متناسب با شرایط هر بیمار عرضه کنند.
پژوهشگران در این پروژه، ۱۱۳ بیمار را مورد بررسی قرار دادند و واکنش سیستم ایمنی آنها را طی دوره بستری شدن در بیمارستان ارزیابی کردند. آنها در بررسی های خود دریافتند که نشانه متداولی از کووید-۱۹ در فعالیت سیستم ایمنی بیماران وجود دارد اما افرادی که نشانه های متوسطی از بیماری در خود دارند، واکنش سیستم ایمنی آنها کاهش می یابد؛ در حالیکه سیگنال های ایمنی در افرادی که بیماری آنها شدید می باشد، تقویت می شود.
پژوهشگران حتی در مراحل نخست درمان هم شاخص هایی را یافتند که پیشبینی می کردند کدام یک از بیماران بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به نوع شدید بیماری خواهند بود.
پژوهشگران می دانستند که سیستم ایمنی بدن در موارد شدید کووید-۱۹، با "طوفان سیتوکین"(cytokine storm) سهمگین و پر از صدمه رو به رو می شود اما عناصر خاص واکنش سیستم ایمنی که بیشترین مسئولیت این صدمه را بر عهده دارند، ناشناخته بودند.
پژوهشگران در بررسی های خود، به یک عامل خطر رسیدند. این عامل، وجود نوعی سیتوکین معروف به "اینترفرون آلفا"(Interferon alfa) است که معمولا با پاتوژن های ویروسی مقابله می کند. بررسی ها نشان داد بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ که سطح بالایی از اینترفرون آلفا را در بدن خود دارند، معمولا نشانه هایی شدیدتر از بیماران دیگر در آنها دیده می شود. "آکیکو ایواساکی"(Akiko Iwasaki)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: به نظر نمی رسد که کروناویروس به اینترفرون آلفا اهمیتی بدهد.
پژوهشگران در بررسی های خود دریافتند بدن افرادی که واکنش بهتری نسبت به عفونت دارند، سطح بالایی از شاخص های رشد را بیان می کند. بدن آنها به بیان نوعی سیتوکین می پردازد که بافت های صدمه دیده را ترمیم می کند.
پژوهشگران باور دارند که داده های این پژوهش می توانند به پیشبینی و شناسایی بیمارانی که بیشتر در معرض خطر هستند، کمک کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/07
22:24:58
5.0 / 5
2287
تگهای خبر: ایمنی , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات