توسعه تراشه ای نوین برای دستگاه های زیست پزشكی

توسعه تراشه ای نوین برای دستگاه های زیست پزشكی به گزارش دیجیتالر محققان ˮدانشگاه پردوˮ(Purdue University) در تلاشند تا از فناوری میكرو تراشه در دستگاه های قابل كاشت و سایر محصولات پوشیدنی مانند ساعتهای هوشمند برای بهبود عملكرد دستگاه های زیست پزشكی همچون مواردی كه برای نظارت بر مبتلایان به گلوكوم و بیماری های قلبی استفاده می شود، استفاده كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، محققان دانشگاه "پردو" در مطالعه اخیرشان یک تراشه فرستنده فرکانس رادیویی کاملاً قابل کاشت را برای گره های سنسور بی سیم و دستگاه های زیست پزشکی ایجاد کردند.
این تراشه فرستنده کمترین مقدار انرژی را برای هر بیت دیجیتال انتشار یافته تا به امروز مصرف می کند. تراشه فرستنده مذکور با روشی مشابه فناوری ارتباطات در تلفن های همراه و ساعتهای هوشمند کار می کند، اما فرستنده مذکور از جهتی هم متفاوت می باشد و آن کوچک بودنش است و میزان مصرف انرژی آن هم کم است و ازاین رو می توان از آن برای نظارت بر فشار بیماران مبتلا به گلوکوم و بیماران مبتلا به بیماری قلبی استفاده نمود. آب سیاه یا گلوکوم(glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است.
"هانسراژ بامرا"(Hansraj Bhamra) محقق این مطالعه اظهار داشت: فرستنده بخشی جدایی ناپذیر از این نوع دستگاه ها است و این مورد سبب تسهیل ارتباط بی سیم بین گره سنسور یا دستگاه زیست پزشکی و یک برنامه تلفن هوشمند می شود. کاربر می تواند به آسانی دستگاه را از راه یک برنامه تلفن هوشمند راه اندازی کند و داده های بیوفیزیولوژیکی را در زمان واقعی دریافت کند. فرستنده در این حالت یک نظارت ۲۴ ساعته بر بیماران مبتلا به گلوکوم دارد.
یافته های این مطالعه در مجله "IEEE Transactions on Circuits and Systems II" انتشار یافته است.منبع:

1399/05/14
22:48:06
5.0 / 5
2311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات