درخشان ترین مواد فلورسنت توسعه یافتند

درخشان ترین مواد فلورسنت توسعه یافتند دیجیتالر: پژوهشگران دانشگاه ˮكپنهاگˮ و دانشگاه ˮایندیاناˮ در مطالعه اخیرشان درخشان ترین مواد فلورسنت جهان را ایجاد كردند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تیمی از دانشمندان با غلبه بر بعضی از موانع توانسته اند آنچه را که درخشان ترین مواد فلورسنت موجود در جهان است، تولید کنند.
پژوهشگران موفق شده اند که خواص رنگ های فلورسنت را به مواد نوری جامد منتقل کنند و راه جدیدی را برای توسعه همه موارد از توسعه سلول های خورشیدی تا لیزرهای پیشرفته هموار کنند.
این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه ایندیانا و دانشگاه کپنهاگ انجام شده است. آنها این کار را برای حل یک مشکل ۱۵۰ ساله مربوط به رنگ های فلورسنت انجام داده اند.
این مشکل "آبدهی"(quenching) نام دارد و هنگامی که رنگ ها به حالت جامد تبدیل می شوند، موجب می شود که آنها به سختی جمع شوند و حرکت کنند و به صورت الکترونیکی درآیند و درخشش فلورسنت آنها کم شود. پژوهشگران این مطالعه معتقدند که با بهره گیری از مولکول های درشت حلقه ستاره ای شکل که مانع از تعامل مولکول های فلورسنت با یکدیگر می شود، چاره این مشکل را پیدا کرده اند.
پژوهشگران این مطالعه گروه جدیدی از مواد به نام اسمایلز(SMILES ) را توسعه داده اند تا این مشکل را در موارد جامد فلورسنت حل کنند. این مواد تلفیقی از رنگ ها با مولکول هایی بی رنگ و ستاره ای شکل است که سبب می شود مولکول های فلورسنت درخشندگی خودرا حفظ کنند. این فناوری کاربردهای بسیار دارد که می توان به کاربرد آن در ذخیره انرژی خورشیدی، تصویربرداری زیستی، فناوری های نمایشگر، مواد قابل تغییر در نور و لیزرها اشاره نمود.
یافته های این مطالعه در مجله "Chem" انتشار یافته است.

منبع:

1399/05/18
15:51:07
5.0 / 5
2114
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات