درتشریح جزئیات برنامه های آنلاین هفته جهانی فضا مطرح شد

انتظارات خویش را از كاربردهای آینده ماهواره ها اعلام كنید

انتظارات خویش را از كاربردهای آینده ماهواره ها اعلام كنید دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا زمان برگزاری هفته جهانی فضا امسال در ایران را مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهر ماه دانست و اظهار داشت: امسال به علت رعایت پروتكل های بهداشتی برنامه های این هفته به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، دکتر سعید قربانی امروز در نشست خبری سازمان فضایی در مورد هفته جهانی فضا که به صورت لایو اینستاگرام برگزار شد، اضافه کرد: هفته جهانی فضا همه ساله از ۴ تا ۱۰ اکتبر برگزار می گردد که این زمان امسال مصادف با روزهای ۱۳ تا ۱۹ مهرماه است و به منظور ترویج این علم در بین مردم از جانب همه کشورها برنامه هایی را در این راستا برگزار می کنند.
وی نامگذاری روز جهانی فضا را به دنبال تصویب قطعنامه ای در سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ دانست و اظهار نمود: هدف از این اقدام ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها بر روی زمین و هم افزایی میان کشورهای دارنده فناوری فضایی در جهت استفاده صلح آمیز از این تکنولوژی است.
قربانی به علل نامگذاری یک هفته به نام هفته جهانی فضا اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در روز ۴ اکتبر سال ۱۹۵۷، اسپتونیک - ۱، اولین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و ۱۰ سال بعد در روز ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ آمریکا نخستین ماهواره خویش را به فضا پرتاب کرد. پیشنهاد برگزاری هفته جهانی فضا از ۴ تا ۱۰ اکتبر به ابتکار اساتید و پژوهشگران ایرانی به سازمان ملل پیشنهاد شد و در نهایت این پشنهاد به تصویب رسید.
دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا افزود: در این راستا انجمن هفته جهانی فضا هر ساله موضوعی را برای برگزاری رویدادهای هفته جهانی فضا انتخاب می کند تا تمام فعالیت ها و رویدادها در سرتاسر جهان در این هفته پیرامون این شعار برنامه ریزی شود.
به قول وی این انجمن شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) را "ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند"، اعلام نموده است.
رئیس حوزه ریاست سازمان فضایی با اشاره به اینکه همواره این سوال مطرح می شود که ماهواره ها چه تحولاتی را می توانند در زندگی انسان ایجاد کنند، تصریح کرد: با توسعه فناوری فضایی ماهواره ها امروزه به طرق مختلف بر زندگی ما اثر گذارند که از آن جمله می توان به کاربردهای ماهواره ها در حوزه کشاورزی اشاره نمود که از شناسایی مناطق دارای آفات کشاورزی تا آنالیز میزان رطوبت خاک، هواشناسی و فرسایش خاک کاربرد دارد.
قربانی با اشاره به برنامه های هفته جهانی فضا در ایران توضیح داد: متاسفانه شیوع کرونا در ایران و جهان، برنامه های این هفته جهانی را تحت تأثیر قرار داده و به علت رعایت پروتکل های بهداشتی کلیه نشست ها و کارگاه ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد
وی با تاکید بر اینکه برنامه های این هفته در ایران بیشتر در محورهای گفتگو تدارک دیده شده است، افزود: علاوه بر آن مسابقات غیر حضوری نقاشی هم امسال برگزار می شود.
دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا "الو ماهواره" را از دیگر برنامه های این هفته در ایران نام برد و در اینباره توضیح داد: هدف از برگزاری این رویداد ایجاد رویکرد آینده نگرانه به خدمات ماهواره ای است؛ ازاین رو مشارکت کنندگان مصاحبه ای با ماهواره ها خواهند داشت و کاربردهای آتی این تجهیزات فضایی را بیان خواهند کرد.
قربانی ثبت رویداد فضایی را از دیگر برنامه های این هفته نام برد و خاطرنشان کرد: در این بخش علاقه مندان با رفتن به سایت سازمان فضایی رویدادهای پیشنهادی خویش را در حوزه فضایی ثبت می کنند و ما این رویدادها را با نام آنها درج خواهیم کرد.1399/05/24
18:02:55
5.0 / 5
2192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات