مبارزه با دی ان ای ویروسی با یك مكانیسم نوین

مبارزه با دی ان ای ویروسی با یك مكانیسم نوین به گزارش دیجیتالر عفونت ویروسی شامل تركیب دی. ان. ای ویروسی در سلول میزبان، تكثیر آن ماده و انتشار ویروس های جدید است. طی اتصال و نفوذ، ویروس خویش را به سلول میزبان متصل و مواد ژنتیكی خویش را به داخل آن تزریق می كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این ماده خارجی با وارد شدن به مایع درون سلولی، مکانیسم دفاعی معروف به مسیر "cGAS-STING" را بوجود می آورد. پروتئین چرخه ای سنتاز معروف به "GMP-AMP" که در داخل مایعات هم یافت می شود، به دی. ان. ای مهاجم متصل می شود تا یک مولکول دیگر بسازد. ازاین رو این پروتئین به پروتئین دیگری بنام "STING"متصل می شود و پاسخ ایمنی التهابی بوجود می آورد.
بعضی اوقات مواد موجود در درون مایع و در تماس با پروتئین cGAS از ویروس ایجاد نمی گردد بلکه از خود سلول ایجاد می شود بعنوان مثال پارگی هسته به صورت تصادفی رخ می دهد و وقتی این اتفاق بیفتد، مسیر cGAS-STING فعال نمی گردد.
چگونگی تنظیم فعالیت CGAS در مقابل خود دی. ان. ای و محافظت در مقابل پاسخ های احتمالی خود-التهابی، یک سؤال اساسی بیولوژیکی است و همانند یک رمز و راز باقی مانده است. دانشمندان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان در یک مطالعه جدید، مکانیسم اساسی پشت این مورد را کشف کردند. آنها دریافتند که پروتئین کوچکی بعنوان "باف"(BAF) با اتصال به دی. ان. ای غیرفعال نقش مهمی ایفا می کند، باف مانع انجام عملیات پروتئین cGAS می شود در نتیجه مسیر cGAS-STING را در مسیرهای خود متوقف می کند.
باف هسته سلول را تقویت می کند و پوشش هسته ای را به دی. ان. ای موجود در خودش متصل می کند. آزمایشات نشان داده اند هنگامی که این پروتئین از سلول های آزمایشگاهی خارج می شود، هسته متلاشی می شود. این پارگی ماده ژنی را درون مایعات داخل سلولی آزاد می کند و مسیر cGAS-STING را مورد هدف قرار می دهد.
با وجود اینکه علل مختلفی مانند اعمال فشار مکانیکی در شکستگی هسته نقش دارند اما محققان این مطالعه اعلام کردند که تنها یکی از این روش ها با از بین بردن پروتئین باف پاسخ ایمنی بوجود می آورد. ازاین رو می توان نتیجه گرفت که باف نقش مهمی در پیشگیری از حمله سلول به دی. ان. ای خودش دارد.
"ماریلنا ویچنوسکی"(Marilena Wischnewski ) یکی از نویسندگان اصلی مقاله اظهار داشت: نقش مهار کننده پروتئین از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد. باآنکه مسیر cGAS-STING به بدن کمک می نماید تا در مقابل عفونت ها روبرو شود، اما باید آنرا هم بررسی کرد. هسته ها گاه به گاه پاره می شوند، اما سلول ها می توانند صدمه را ترمیم کنند.1399/05/25
13:46:50
5.0 / 5
2198
تگهای خبر: ایمنی , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات