كریستال مایع راه مقابله با جعل اسناد توسط چاپگرهای جوهرافشان

كریستال مایع راه مقابله با جعل اسناد توسط چاپگرهای جوهرافشان دیجیتالر: پژوهشگران كره جنوبی اهتمام دارند برای جلوگیری از جعل اسناد كریستال های مایع را بجای جوهر در چاپگرهای جوهرافشان به كار ببرند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، گروهی از پژوهشگران کره ای، ماده ای ابداع نموده اند که شاید بتوان از آن بجای جوهر در چاپگرهای جوهرافشان بهره برده و بدین سان از جعل اسناد جلوگیری کرد.
پژوهشگران "موسسه علم و فناوری کره جنوبی"(KIST) توانسته اند نوعی فناوری را با موفقیت ابداع کنند. در این فناوری، کریستال های مایعی شامل چندین لایه و با ضخامت تار مو ساخته می شوند که خاصیت های آب دوستی و آب گریزی را نیز دارند.
هنگامی که نوعی افزودنی خاص موسوم به "chiral dopant" با ماده کریستال مایع ادغام می شود، مولکول های کریستال مایع به صورت خودجوش آغاز به گردش می کنند تا یک ساختار مارپیچ را شکل دهند. این ساختار، به یک ماده کریستال نوری موسوم به "کریستال مایع کلستریک"(ChLCD) بازمی گردد که می تواند رنگ را بدون افزودن رنگدانه و تنها با انعکاس طول موج های خاصی از نور نشان دهد.
این نور، خاصیت قطبش مدور را دارد و به خاطر این ویژگی، تنها در یک جهت می چرخد. این خاصیت می تواند امکان ظاهر و ناپدید شدن رنگ ها را با تغییر شرایط قطبش فراهم آورد.


تکرار ساختار مایع کریستال، این امکان را فراهم می آورد تا ماده ای ساخته شود که دو یا چند خاصیت متفاوت را به صورت همزمان دارد. برای ساخت موادی شامل چندین لایه، باید هر لایه روی لایه دیگر ساخته شود و این روند پیچیده نیاز به ابداع یک فناوری دارد.
پژوهشگران طی این روند توانستند چندین لایه را تفکیک کنند که هر کدام به صورت مجزا قابل کنترل بودند. این روند، یک تکنولوژی جدید برای ساخت کریستال های مایع چندین لایه است که بواسطه یک روند ساده صورت می گیرد.
دکتر "سانگ سئوک لی"(Sang-seok Lee)، سرپرست این پروژه اظهار داشت: آنچه ما ابداع کرده ایم، روش ساده ای برای ابداع کریستال های مایع چند لایه است و ما امیدواریم که این پژوهش، اساسی برای افزودن مواد نوری منحصر به فرد به مواد باشد.
وی ادامه داد: ما در نظر داریم با کمک این تکنولوژی جدید، ذرات کاربردی متنوعی را برای توسعه مواد ترکیبی ابداع نماییم.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/27
10:18:28
5.0 / 5
2012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات