پیشبینی علایم اوتیسم با بررسی فعالیت مغزی منحصر به فرد نوزادان

پیشبینی علایم اوتیسم با بررسی فعالیت مغزی منحصر به فرد نوزادان به گزارش دیجیتالر اختلال طیف اوتیسم(ASD) به ندرت قبل از بروز علایم تشخیص داده می شود و اغلب این اختلال در كودكی رخ می دهد. با این وجود شواهد نشان داده است كه ناهنجاری های رشدی مدت ها پیش از آن كه در رفتار ظاهر شوند در مغز پدیدار می شوند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، شناسایی زودتر نوزادان در معرض خطر مبتلا شدن به اختلال طیف اوتیسم می تواند سبب شود پزشکان مراحل درمان را زودتر آغاز کنند و این برای کودکان بسیار مفید می باشد. حال طی این مطالعه محققان "دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس"، شواهدی از فعالیت مغزی منحصر بفرد در نوزادان یافته اند که این علایم در سن ۱۸ ماهگی در کودکان ظهار می شود اما محققان آنرا زودتر و با بررسی فعالیت مغزی پیشبینی کرده اند.
"کمرون کارتر"(Cameron Carter) از محققان این مطالعه اظهار داشت: شناسایی زودتر این اختلال برای دستیابی به نتایج بهتر برای درمان کودکان مبتلا به اختلالات عصبی رشدی مهم می باشد. این مطالعه نشان داده است که ابزارهای تشخیصی نسبتاً کم هزینه مانند نوار مغزی امکان دارد در آینده ای نه چندان دور به ما کمک نماید تا با شناسایی رشد غیرعادی مغز در دوران نوزادی سریع تر به ابتلای آنها به این اختلال پی ببریم.
طی این مطالعه محققان از نوار مغزی که یک روش غیر تهاجمی برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی مغز از خارج از سر است، استفاده کردند و فعالیت عصبی را در محدوده آلفا ردیابی کردند. فعالیت آلفا با اتصالات دوربرد در مغز همراه می باشد. سپس محققان از نگاهی استفاده کردند که به آنها امکان ادغام داده ها از سراسر مغز را می داد.
دکتر "ابیگیل دیکینسون"(Abigail Dickinson) محقق این مطالعه تصریح کرد: یکی از جنبه های مهم رشد مغز، تغییر الگوی فعالیت مغز است. ما می خواستیم بدانیم که آیا تغییرات فعالیت عصبی می تواند رشد مغزی غیرعادی در اختلال طیف اوتیسم را در دوران نوزادی اولیه تشخیص دهد یا خیر.
محققان طی این مطالعه نوار مغزی را در ۶۵ کودک سه ماهه انجام دادند. ۲۹ نفر از آن کودکان در معرض خطر کم مبتلا شدن به اختلال طیف اوتیسم قرار داشتند و هیچ موردی از مبتلا شدن به این اختلال در خانواده آنها نبود اما ۳۶ کودک در معرض خطر بالا بودند چون که یکی از خواهرها یا برادرهای آنها به این اختلال مبتلا بودند.
سپس هنگامی که کودکان ۱۸ ماهه بودند، توسط پزشک متخصص برای شناسایی اختلال طیف اوتیسم ارزیابی شدند. محققان از مدلسازی کامپیوتری برای پیشبینی نتایج علایم در ۱۸ ماه بر مبنای فعالیت عصبی نوزادان در دوره نوزادی استفاده کردند. پیشبینی های این مدل با علایم واقعی اندازه گیری شده در کودکان هنگامی که ۳ ماهه بودند، مرتبط بود و ازاین رو محققان دریافتند می توان با ردیابی فعالیت مغزی نوزدان به میزان ابتلای آنها به این اختلال در چند ماه دیگر پی برد. این یافته ها درک دانشمندان را از ساختار مغز و پیشبینی علایم این بیماری با بررسی فعالیت مغز بالا می برد.
منبع:

1399/05/27
22:03:11
5.0 / 5
2332
تگهای خبر: ساخت , كامپیوتر , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات