رصد ۱۰۰ جرم خنك در نزدیك خورشید

رصد ۱۰۰ جرم خنك در نزدیك خورشید به گزارش دیجیتالر محققان با كمك ˮتلسكوپ ككˮ در مائوناكیا هاوایی، تقریباً ۱۰۰ جرم/جهان خنك را در نزدیكی خورشید كشف كرده اند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این اجرام از سیارات عظیم تر هستند اما از کوتوله های قهوه ای سبک تر هستند. علاوه بر این، این اجرام در میان خنک ترین اجرام شناخته شده قرار دارند و به اندازه کافی خنک هستند تا از ابرهای آبی(water clouds) برخوردار شوند.
"آرون میسنر"(Aaron Meisner) محقق این مطالعه از بنیاد ملی علوم "NOIRLab "گفت: این اجرام خنک فرصتی برای درک ساختار جدید در شکل گیری و جو سیارات فراتر از منظومه شمسی را برای ما فراهم می کنند. این مجموعه کوتوله های قهوه ای خنک همینطور به ما امکان می دهد تا به صورت دقیق تعداد جهان های شناور آزاد(free-floating worlds) را که در فضای بین ستاره ای در نزدیکی خورشید در حال گردش هستند، تخمین بزنیم.
کوتوله های قهوه ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدن مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی شوند تا فرآیند ذوب یا همجوشی هسته ای در آنها به وجود آید. به عبارت دیگر آنها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی شوند بلکه بلافاصله بعد از تشکیل سرد می شوند و نوری از خود نمی تابانند بگونه ای که به سختی دیده می شوند.
دانشمندان این مطالعه با استفاده از طیف سنج حساس مادون قرمز رصدخانه کک، دما و گازهای موجود در جو آنها را اندازه گیری کردند. هر طیف در اصل اثر انگشتی است که به دانشمندان امکان می دهد یک کوتوله قهوه ای خنک را از انواع دیگر ستاره ها متمایز کنند.
مشاهدات دیگر انجام شده توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، رصدخانه مونت مگانیک و رصدخانه لاس کامپاناس هم به جمع آوری اطلاعات از دمای کوتوله قهوه ای کمک کرد.
کوتوله های قهوه ای بعضی اوقات بعنوان "ستاره های شکست خورده" شناخته می شوند. جرم پایین، درجه حرارت پایین و عدم واکنش هسته ای داخلی آنها را به شدت ضعیف و تشخیص آنها را بسیار دشوار ساخته است. به همین دلیل، هنگام جستجوی خنک ترین کوتوله های قهوه ای، ستاره شناسان فقط می توانند امیدوار باشند که چنین اجرامی را تنها نزدیک به خورشید شناسایی کرده و تشخیص دهند.
برای این مطالعه ستاره شناسان با بیشتر از ۱۰۰ هزار دانشمند آماتور همکاری کردند. این دانشمندان با جدیت تمام پیکسل به پیکسل تصاویر تلسکوپ را بررسی کردند تا حرکات ظریف کوتوله های قهوه ای و سیارات را شناسایی کنند.1399/05/30
11:04:51
5.0 / 5
1989
تگهای خبر: ساخت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات