ارجاع به سایت های فیشینگ بوسیله شبكه های اجتماعی

ارجاع به سایت های فیشینگ بوسیله شبكه های اجتماعی دیجیتالر: بگفته مسئولان در رابطه با امنیت كاربران در فضای مجازی، بیشترین ارجاع به سایت های فیشینگ بوسیله شبكه های اجتماعی است و بنا بر این به مردم سفارش می شود خریدهای خودرا از فروشگاه های اینترنتی كه نماد الكترونیكی دارند انجام دهند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، یکی از شگردهای جمع آوری اطلاعات کاربران، سایت های فیشینگ است. رصد فضای مجازی سایت هایی جعلی را نشان داده است که برای ارائه خدمات به کاربران، اطلاعات حساب افراد را جمع آوری و از این اطلاعات سوءاستفاده کرده یا آنرا در اختیار دیگران قرار می دهند.
در جلسه نقد و اندیشه با موضوع «سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان» منتشرشده توسط توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجتبی جوانبخت، مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا، آگاهی بخشی و اجرای وظایف بخش های مختلف را در کاهش لطمه های این فضا و استفاده از فرصت های فضای مجازی موثر عنوان کردند.

با عقب گرد در فضای مجازی آینده را از دست می دهیم
علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا واقعیت گمنامی را از خاصیت های فضای مجازی عنوان نمود و اظهار داشت: خیلی از افراد در این فضا با هویت پنهان حضور دارند و شاید چندین چهره داشته باشند که این مسئله از طرفی موجب تنوع و جذابیت است اما از نظر دیگر این مورد که نمی دانیم با چه کسی در این فضا روبرو می شویم می تواند وحشتناک باشد.
وی با اشاره به خاصیت های فضای مجازی و تاثیر آن در زندگی امروز، اضافه کرد: با این شرایط باید به سبک جدیدی از زندگی برسیم و جامعه را آماده ورود به سبک زندگی دیجیتالی نماییم.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با تاکید به اینکه نباید به دنبال محدود کردن فضای مجازی باشیم، اظهار داشت: باید نسل آینده را برای این فضا آماده نماییم و اگر در این عرصه عقب گرد داشته باشیم آینده را از دست داده ایم.
رجبی به دلیلهای به خطر افتادن امنیت افراد در فضای مجازی اشاره نمود و اضافه کرد: ضعف در قوانین و مقررات، نقص در سامانه های کسب وکاری و خدماتی در رابطه با مخاطب و کافی نبودن مهارت استفاده از ابزار و دانش پیشگیری، بیشترین دلیلهای لطمه کاربران در فضای مجازی است.

اصلاح قوانین، همپای سرعت تحولات در فضای مجازی نیست
وی پرتکرارترین جرایم در حوزه فضای مجازی را جرایم مالی، برداشت غیرمجاز و کلاه برداری های اینترنتی عنوان نمود و اظهار داشت: با راه اندازی رمز پویا، جرایم در این عرصه کاهش داشته است ولی جرایم مربوط به درگاه های جعلی و فیشینگ وجود دارد که به غیر از آگاهی مردم راه دیگری برای برخورد با آن وجود ندارد.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به اینکه عوامل بیرونی زمینه جرم در فضای مجازی را تشدید می کند، اضافه کرد: بیشترین ارجاع به سایت های فیشینگ بوسیله شبکه های اجتماعی است که بنابراین به مردم سفارش می نماییم خریدهای خودرا از فروشگاه های اینترنتی که نماد الکترونیکی دارند انجام دهند و از شبکه های اجتماعی خرید نکنند.
رجبی، جرایم مقابل افراد را پس از جرایم مالی از پرتکرارترین جرایم عنوان نمود و اظهار داشت: در این جرایم مانند انتشار عکس یا اطلاعات خصوصی، آبرو و حیثیت افراد لطمه می بیند و حتی اگر مجرم نیز به زندان برود قابل جبران نیست و موجب افزایش لطمه های اجتماعی در جامعه نیز می شود.
وی با اشاره به اینکه به این موضوعات باید با نگاه غیرپلیسی بیشتر پرداخته شود، اضافه کرد: این موضوعات باید از جانب اهالی فرهنگ، رسانه و ارتباطات با نگاه فرهنگ سازی و پیشگیری مطرح شود تا تاثیر بیشتری در جامعه داشته باشد.

افرادی که زمینه جرم را فراهم می کنند باید پاسخگو باشند
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا درباره مسئولیت افراد در مقابل نظرات و کامنت هایی که در صفحات شخصی این افراد منتشر می شود، اظهار داشت: برمبنای قانون افرادی که بستر و زمینه جرم فراهم می کنند باید پاسخگو باشند. تشخیص اینکه این اقدام با انگیزه مجرمانه بوده یا نه بستگی به علم و نظر قاضی دارد و تشخیص با پلیس نیست.
رجبی اضافه کرد: البته سلبریتی ها و افراد مشهور که دنبال کنندگان بسیاری دارند و افراد به علت شهرت آنها مطالب صفحات شخصی آنان را دنبال می کنند باید در کنترل و پایش نظرات و کامنت هایی که الفاظ رکیک دارد یا در چارچوب نظرات، سایت های فیشینگ را معرفی می کنند، مسئولیت اجتماعی داشته باشند و کنترل کنند. در این عرصه نیاز به بازتعریف و شفاف سازی قوانین داریم و باید در حوزه مسئولیت افراد در فضای مجازی شفافیت وجود داشته باشد.
وی درباره هشدارهای بسیاری که در این عرصه از جانب پلیس فتا داده می شود، اظهار داشت: به علت اینکه همه جامعه در یک سطح هشدار نیستند راهبرد ما تعریف هشدارهای منظم است تا هر هشدار مخاطبین خاص خودرا پیدا کند.
رئیس مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به نیازهای کاربران برای کاهش لطمه های فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: سواد دیجیتال و استفاده از ابزارها به صورت مناسب و کامل، آموزش سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی که کاربران بتوانند در این دنیای پر از داده و اطلاعات، داده های درست را شناسایی و استفاده کنند.
مجتبی جوانبخت با اشاره به اینکه الان فضای مجازی همان فضای واقعی و مانند زندگی است، اظهار داشت: سرعت، امکان دسترسی و برداشته شدن فاصله فیزیکی از خاصیت های این فضا است.
وی به گمنامی در فضای مجازی بعنوان یکی از چالش های این فضا اشاره نمود و اضافه کرد: گمنامی در فضای مجازی حتی در کشورهای دیگر نیز بطور کامل حل نشده و این همان نقطه سیاه فضای مجازی است. در این فضا همه مسوول هستند و هر سازمان و دستگاهی باید مسئولیت پایش، کنترل، آگاهی رسانی و شناسایی را بر عهده بگیرد و انجام دهد.
مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه مراقبت در فضای مجازی فقط وظیفه پلیس فتا نیست، اضافه کرد: در حقیقت در این فضا خود ما باید از خودمان مراقبت نماییم. باید ببینیم نقش خانواده، نهادهای غیردولتی، هنرمندان، ورزشکاران و مسئولین در این فضا چیست و آیا این افراد به مسئولیت های خود در این فضا عمل می کنند.

فضای مجازی یک ابزار است
جوانبخت فضای مجازی را بعنوان یک ابزار و پلت فرم معرفی نمود و اضافه کرد: محتوای سالم و غیرسالم است که فضای مجازی سالم و غیرسالم می سازد و باید ببینیم این محتوا از جانب چه کسی و چگونه تولید می شود. نگاه سلبی به فضای مجازی ما را از فرصت های این فضا محروم می کند و باید با آموزش و آگاهی بخشی به مردم بتوانیم از فرصت های این فضا به خوبی استفاده نماییم.
وی با انتقاد از به روز نبودن قوانین در حوزه فضای مجازی، اظهار داشت: پروسه اصلاح قوانین در کشور نیز بسیار کند است و نیاز به اصلاح دارد تا همپای سرعت تحولات در فضای مجازی امکان اصلاح مقررات وجود داشته باشد.
مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی رگولاتوری به ساماندهی نظام هویتی در حوزه ارتباطی بعنوان یکی از اقدامات انجام شده در این عرصه اشاره نمود و اضافه کرد: با راه اندازی سامانه شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی (شاهکار) توسط سازمان تنظیم مقررات با همکاری اپراتورهای ارتباطی، حدودا سیمکارت بی هویتی وجود ندارد و با رفع بعضی از مشکلات، احراز هویت برای دریافت سیمکارت به صورت کامل انجام می شود.
جوانبخت به روش های استعلام هویت سیمکارت در سامانه این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: سیمکارت امروزه قسمتی از هویت افراد است و باید خود مردم مراقبت کنند که از آن سوءاستفاده نشود چونکه در قانون صاحب سیمکارت مسئولیت قانونی دارد. مردم می توانند از روش های مختلف که در سایت سازمان تنظیم مقررات اعلام شده نسبت به استعلام تعداد سیمکارت هایی که به نام خودشان است اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینکه احساس امنیت از خود امنیت مهم تر است، اظهار داشت: مردم با این وجود که هویت های ناشناخته ای در فضای مجازی وجود دارد اما در این فضا احساس خطر نمی کنند و این مورد بسیار عجیب است. برای مثال والدین بدون هیچ محدودیت و کنترلی ابزارهای دسترسی خود مانند گوشی و تبلت را در اختیار کودکان قرار می دهند و احساس خطری هم از این کار ندارند.
مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با اشاره به اینکه دسترسی مردم به فضای مجازی را نمی توان محدود کرد، اظهار داشت: من بعنوان یک عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه سوال می کنم که با فیلترینگ موجود مردم احساس مزاحمت می کنند یا احساس امنیت؟
جوانبخت جمع سپاری را جهت استفاده از تجربیات جمعی در این عرصه مناسب ارزیابی کرد و اضافه کرد: وجود سامانه هایی که مردم بتوانند تجربیات خود در مواجهه با مشکلات و لطمه های فضای مجازی را به اشتراک گذارند می تواند از خیلی از لطمه ها پیشگیری کند. نظام رتبه بندی محتوا یکی دیگر از اقداماتی است که می تواند به کاهش لطمه در فضای مجازی کمک نماید.

پلیس و قوه قضاییه آخرین سنگر برخورد در فضای مجازی است
وی با اشاره به اینکه پلیس و قوه قضاییه آخرین سنگر در این حوزه می باشد، اضافه کرد: سازمان ها و حوزه های مرتبط می توانند با نظارت و پایش، عوامل جرم زا را در حوزه های خود کاهش دهند. هرچه به جلو پیش می رویم در فضای مجازی نقش حاکمیت و دخیل بودن اجزای حاکمیت کم رنگ تر می شود و بنابراین میزان آمادگی مخاطب و گیرنده در این فضا اهمیت بسیاری پیدا می کند.
مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عدم بازدارندگی و هزینه کم جرایم سازمان یافته را یکی از دلیلهای تکرار این جرایم توسط مجرمین عنوان نمود و اظهار داشت: برای مثال مجازات حتک حریم خصوصی افراد متناسب نیست و قدرت بازدارندگی ندارد.
جوانبخت از اجرایی شدن احراز هویت بیومتریک از سال آینده آگاهی داد و اضافه کرد: این کار تا آخر سال تکمیل می شود و از سال آینده احراز هویت بیومتریک به سادگی و با دسترسی پذیری مناسب اجرایی می شود.
منبع:

1399/06/01
14:06:13
5.0 / 5
1998
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات