استراحت عضله مجرای تنفسی راهی برای درمان آسم

استراحت عضله مجرای تنفسی راهی برای درمان آسم پژوهشگران ˮدانشگاه لسترˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند یافته های جدید آنها می تواند راه جدیدی برای درمان آسم باشد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، یک تیم بین المللی از دانشمندان به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه های لستر و گلاسگو در مطالعه اخیرشان اطلاعاتی را یافته اند که می تواند راه را برای معالجه آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه(COPD) هموار و نشانه های مهم بیماری التهابی ریه را معکوس کند.
بیماری انسدادی مزمن ریه که همین طور به اسامی دیگری همچون بیماری انسدادی مزمن شُش و بیماری مزمن انسدادی مسیر هوایی مشهور است، نوعی بیماری انسدادی ریوی است که با محدود بودن علامت مسیر هوایی به صورت مزمن شناسایی می شود. این بیماری به مرور زمان بدتر می شود. اصلی ترین نشانه های این بیماری شامل مواردی همچون تنگی نفس، سرفه و ایجاد خلط سینه است.
رویکرد جدید پژوهشگران این مطالعه متمرکز بر فعال شدن یک پروتئین بود که این پروتئین به تاثیرش به پاسخ به چربی های موجود در رژیم غذایی ما شناخته شده است.
این پروتئین که به آن "گیرنده اسید چرب آزاد ۴"(FFA۴) گفته می شود در روده و لوزالمعده یافت می شود و توسط چربی های رژیمی همچون روغن ماهی امگا ۳ فعال می شود و هنگامی که فعال شود این پروتئین به کنترل سطح گلوکز خون کمک می نماید حال پژوهشگران طی این مطالعه پروتئین FFA۴ را در ریه های انسان یافته اند.
پژوهشگران با طراحی گروه جدیدی از داروهایی که FFA۴ را در ریه فعال می کنند، دریافتند که استراحت ماهیچه ای که مجاری هوایی/تنفسی را احاطه کرده است، اجازه می دهد هوای بیشتری وارد ریه شود. آنها همین طور با آزمایش بر روی موش ها دریافتند که فعال کننده های FFA۴ موجب کاهش التهاب ناشی از قرار گرفتن موش ها در معرض آلودگی، دود سیگار و آلرژن هایی مانند گرد و غبار خانه که موجب آسم می شوند، می شود.
بگفته موسسه آسم انگلیس، هم اکنون ۵.۴ میلیون نفر در انگلیس تحت درمان برای مشکل آسم قرار دارند که از آن تعداد ۱.۱ میلیون کودک(۱ کودک از هر۱۱ کودک) و ۴.۳ میلیون بزرگسال (۱ فرد از هر ۱۲ فرد) هستند.
"کریستوفر برایتلینگ"(Christopher Brightling) استاد طب تنفسی دانشگاه لستر و مشاور طب تنفسی در بیمارستان های دانشگاه لستر اظهار داشت: با شناسایی این مکانیسم جدید، امید به توسعه داروهای مؤثر جدید برای بیمارانی که درمان های فعلی بر روی آنها موثر نیستند، بیشتر خواهد شد.
پژوهشگران در این مطالعه که یافته های آن در مجله "Science Translational Medicine "منتشر شده است، گروه جدیدی از داروها را شناسایی کرده اند که می تواند عمل باریک شدن مجاری هوایی/تنفسی و التهاب در مدلهای حیوانات مبتلا به آسم را معکوس کند و میزان استراحت سلول های عضلانی برداشته شده از نمونه های ریه انسان را افزایش دهد. این یافته ها راه را برای توسعه درمان های جایگزین برای بیمارانی که از اشکال شدید آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه هموار می سازد.
پروفسور "اندرو توبین"(Andrew Tobin) استاد داروسازی مولکولی دانشگاه گلاسکو نیز گفت: واقعاً جای تعجب بود که با هدف قرار دادن پروتئینی که تابحال تصور می شد توسط روغن ماهی در رژیم غذایی ما فعال می شود، توانستیم عضلات مجرای تنفسی را شل نماییم و از ایجاد التهاب جلوگیری نماییم. ما خوش بین هستیم که می توانیم اطلاعات یافته های خودرا گسترش داده و یک دارویی جدید برای درمان بیماری آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه ایجاد نماییم.1399/06/03
13:29:50
5.0 / 5
2097
تگهای خبر: رایتل , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات