رییس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد

برگزاری مزایده یك میلیون آدرس IPV۴

برگزاری مزایده یك میلیون آدرس IPV۴ دیجیتالر: به قول معاون وزیر ارتباطات هرگونه مبادله ترافیك در فضای سایبر و محیط شبكه ای بدون به كار گیری و استفاده از IP امكان پذیر نیست و تولید تعامل در شبكه و مبادله دیتا و سرویس و هر نوع خدمت در فضای شبكه مبتنی بر سیستم IP است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، سومین نشست تخصصی گذر به IPV۶ با حضور فعالین این حوزه و نمایندگان اداره كل ارتباطات استان ها برگزار گردید. نصرالله جهانگرد در این نشست با تاكید بر ضرورت سرعت بخشی به این گذر در كشور اظهار نمود: در گذشته نقش IP عموما آدرس دهی بوده است اما امروز با طرح مساله اینترنت اشیاء (IOT ) و موجودیت های دیگر روی شبكه، پدیده آدرس و هویت با همدیگر آمیخته شده اند و در سطح جهانی یك چالش بزرگ سیاستگذاری به وجود آورده است كه نظام آدرس و مدیریت آدرس به چه صورت باشد، چون كه آینده ارتباطات مبتنی بر IP است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران اضافه كرد: امروزه مجموعه آدرس ها و ارتباطات موجود بر روی شبكه به حدود ۸ میلیارد می رسد در صورتی كه فقط حدود ۴. ۳ میلیارد آدرس IPV۴ دردنیا موجود است و این در شرایطی است كه بخش زیادی از این ها هم توسط كمپانی های بزرگ آمریكایی فریز شده و به صورت انحصاری درآمده اند.
وی در ادامه با اظهار تاسف از تاخیر بوجود آمده در این حوزه اظهار داشت: در سال های گذشته تدبیر لازم در این بخش صورت نگرفته و ما امروز با كمبود آدرس IP مواجه هستیم در صورتی كه كشورهای دیگر خیلی زودتر از ما اقدام به گذر به IPV۶ را در دستور كار خود قرار داده اند.
معاون وزیر ارتباطات با تاكید بر اینكه مسیر آینده تلكام و مخابرات مبتنی بر IP است تصریح كرد: مساله مهم ادغام بین نظام شماره گذاری ارتباطات صوت با دیتاست و در این خصوص اتحادیه بین المللی مخابرات ( ITU ) كارگروهی را تشكیل داده كه وظیفه آن ادغام نظام آدرس دهی مبتنی بر IP است كه از منظر فنی و سیاست گذاری مباحثی را در دنیا بوجود آورده است.
جهانگرد با تشریح وظیفه آیكن - سازمان بین المللی نظارت بر اسامی، دامنه ها و ارقام ثبت شده اینترنت - اظهار داشت: آیكن تلاش دارد كه این آدرس دهی در نظام جهانی از دست دولت ها خارج شود و در دست آیكن و وزارت بازرگانی آمریكا قرار بگیرد. در صورتی كه بقیه كشورهای عضو ITU همگی بر نقش سیاستگذاری دولت اصرار دارند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود اضافه كرد: ما هم در خلال مذاكرات به دنبال منافع كشور خود هستیم. در كشور ما نظام آدرس دهی متمركزی موجود نبوده و موسسات به صورت انفرادی اقدام می كردند، البته به استثناء. IR و الان به دنبال راه حل تركیبی هستیم كه بتوانیم یك راهكار داخلی ملی برپا كنیم و بین تمام كسانی كه مدیریت و تامین و توزیع را بر عهده دارند با دولت در حوزه مصالح كلان ملی تعامل برقرار كنیم.
جهانگرد در ادامه با اشاره به وظیفه خود در این حوزه تصریح كرد: مركز ملی فضای مجازی تكلیفی بر عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران گذاشته است تا یك سازوكار مشخص و قواعد هماهنگی را در سطح ملی در كشور به وجود آوریم. ما در صددیم تا از حضور بخش خصوصی از جنبه كیفیت و آزادی بازار برای مصالح ملی استفاده نماییم و فرآیند مشاركتی در جهت مدیریت تجاری فنی و همینطور مدیریت سیاست گذاری كشور در بهره برداری از IPV۶ و سیاست گذاری نحوه آدرس دهی برای منافع ملی را به انجام برسانیم.
وی در ادامه اضافه كرد: استراتژی های فنی گذر به IPV۶ شروع شده و كمیته ملی هم به صورت منظم با دستگاه های مرتبط تعامل دارد. زیر ساخت ها فراهم شده است و در این خصوص درخواست من از اپراتورهای اصلی كشور این است كه در قضیه گذر هر چه سریعتر فرآیندهای خویش را تكمیل كنند. چون خیلی از پلت فرم ها روی سرویس های آنها قرار دارند و ظرفیت مسیر دهی به IPV۶ را در شبكه خود پیاده سازی كنند.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه اظهار داشت: سازمان فناوری اطلاعات ایران حدود یك میلیون آدرس IPV۴ در اختیار دارد كه برای تصحیح بازار و تسهیل كار فعالین این حوزه بزودی در قالب مزایده در اختیار بازار قرار می گیرد.
جهانگرد در خاتمه با تاكید بر شتاب دهی به گذر IPV۶ در كشور اظهار داشت: امیدوارم این نشست ها در جهت ارتقاء كارآمدی فنی و تجاری و همینطور سیاست گذاری كشور برای بهتر استفاده كردن از ظرفیت های ملی استانداردهای IP در كشور مفید مواقع شود و بتوانیم با مشاركت همدیگر گام های موثری برداریم و سازمان فناوری اطلاعات ایران در این مسیر آماده همكاری و توان افزایی است.1396/09/25
13:39:58
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: اینترنت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات