بلاك چین ابزار مبارزه با جرائم و فسادهای دولتی

بلاك چین ابزار مبارزه با جرائم و فسادهای دولتی به گزارش دیجیتالر فناوری بلاك چین طیف وسیعی از خصوصیات پرارزش را عرضه می دهد كه مهم ترین آنها به ذخیره و ایجاد پایگاه داده های آشكار و دائمی و نگهداری سوابق مربوط می شود و وجود چنین قابلیتی می تواند به مقابله با جرائم سازمان یافته و فساد دولتی كمك شایان توجهی كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، بلاک چین می تواند نقش منحصربه فردی در پیشگیری از فساد دولتی داشته باشد. هرچند این فناوری نمی تواند به تنهایی از وقوع جرم جلوگیری کند و باید با چارچوب ها و ساختارهای مناسب و موثر قانونی همراه شود. بلاک چین ترکیبی واحد از خصوصیت ها، نظیر نگهداری سوابق، جمع آوری اطلاعات دائمی و آشکار، شفافیت و ارزیابی معاملات در زمان واقعی و عملکرد خودکار قراردادهای هوشمند را عرضه می دهد.
بلاک چین می تواند چارچوب های قانونی و ساختارهای اجتماعی موجود را تکمیل کرده و ارتقا دهد. با این حال، کارایی فناوری مورد اشاره در عمل با محدودیت هایی هم همراه می باشد. به عبارت دیگر، در غیاب اجرای قوانین پیوسته و موثر، ورودی های اطلاعاتی دقیق، دانش کافی فناورانه و مشارکت نخبگان سیاسی و اجتماعی، امکان دارد حاکمیت مبتنی بر بلاک چین هیچ نقشی بعنوان عامل بازدارندگی در زمینه فساد و اصلاح وضعیت موجود نداشته باشد.
علیرغم این سیاست گذاران می توانند با تلفیق و همراه سازی پنج مولفه کلیدی و کارآمد، با کاربرد بلاک چین، از این تکنولوژی برای رفع نقاط ضعف در سیستم های فعلی استفاده کنند. پژوهشگاه فضای مجازی به ذکر این موارد پرداخته است. این موارد استفاده همینطور اهمیت یک رویکرد جامع و چند وجهی را برای حاکمیت مبتنی بر بلاک چین نشان می دهند. در بسیاری موارد آنها همینطور محدودیت ها و معایب اساسی را در استفاده از این تکنولوژی جدید دارند. در حالیکه این محدودیت ها امکان دارد با پیشرفت های تکنولوژیک روبه رو شود، ضروریست که دولت ها هم هزینه ها و هم مزایای حاکمیت مبتنی بر بلاک چین را به خوبی ارزیابی کنند.

تدارکات عمومی
تدارکات عمومی (یا پیمانکاری دولتی) بزرگ ترین بازار برای مخارج دولت و همینطور بزرگ ترین منبع فساد اداری در سرتاسر جهان است. عوامل گوناگون، این فرایند های دولتی را هم در کشورهای با درآمد بالا و هم در کشورهای فقیر به یک بستر مناسب برای فساد بدل می سازد. فرآیندهای انتخاب پیمانکاران و منابع در چنین شرایطی بسیار پیچیده، غیرشفاف و همینطور شامل درجه بالایی از اختیار انسان هستند. این صدمه پذیری ها نه تنها منجربه ضایعات گسترده مالی می شوند، بلکه تحریف قیمت های بازار، کاهش رقابت سالم و غالبا تولید کالاهای غیراستاندارد و خدمات ناکارآمد را سبب می شوند. حال این سوال مطرح می شود که فناوری بلاک چین چگونه می تواند به این مورد کمک کند؟
یک فرایند مبتنی بر بلاک چین می تواند با تسهیل نظارت شخص ثالث بر معاملات آشکار و ایجاد عینیت و یک نواختی بیشتر از راه معاملات هوشمند خودکار، مستقیما شاخص های زمینه ساز فساد پیمانکاری یا تدارکات را از بین ببرد و به دنبال آن شفافیت معاملات و پاسخگویی بازیگران را افزایش و ارتقا دهد.
شماری از موانع می تواند استقرار موثر این سیستم را پیچیده کند. بعنوان مثال هرچه دسترسی و استفاده از سکوی بلاک چین راحتتر باشد در زمینه سو استفاده صدمه پذیرتر است. حملات اسپمینگ یا تخلیه امکان دارد پتانسیل های ضدفساد سیستم را با بارگذاری بیش از اندازه اطلاعات بی فایده و مخرب یا از راه سرقت، از بین ببرند. علاوه بر این سکوی بلاک چین امکان دارد نتواند تعاملات انسان ها در کل جهان را ضبط کند. اگر تبانی، رشوه یا حتی انتخاب پیمانکار به صورت آفلاین ادامه یابد، پتانسیل ضد فساد سیستم های مبتنی بر بلاک چین به شدت مبهم خواهد شد.

ثبت املاک
دولت های مختلف در اقصی نقاط جهان، اجرای آزمایشی طرح ثبت زمین ها مبتنی بر فناوری بلاک چین را شروع کرده اند. بعضی ابتکارات بخصوص ابتکاراتی که در کشور سوئد شکل گرفته، سبب افزایش کارایی در صنعت انبوه سازی مسکن و املاک شده است. برخی ابتکارات دیگر در هندوراس و هند با هدف الهام بخشیدن و گسترش حقوق مالکیت و تقویت شفافیت در فرایند های صدمه پذیر نسبت به فساد به وجود آمده اند. تأثیر فناوری بلاک چین بر این حوزه، پرسش بزرگی است که در این مقطع، مطرح می شود.
ثبت اراضی مبتنی بر فناوری بلاک چین به صورت بالقوه می تواند یک سیستم ثبت ایمن، غیرمتمرکز، قابل تایید عموم و غیرقابل تغییر و دستکاری را عرضه نماید که افراد از راه آن قادر خواهند بود قطعا مالکیت زمین خویش را اثبات کنند. این خصوصیات زمینه ایجاد فرصت برای جرائمی چون جعل سند و کلاهبرداری در مورد حقوق و مالکیت زمین را می کاهد و به صورت کلی یک سیستم مالکیت مقاوم در مقابل فساد را به وجود می آورد.
با این حال، محدودیت های کلیدی در زمینه ثبت زمین ها با استفاده از فناوری بلاک چین هم وجود دارد. فناوری بلاک چین به خودی خود نمی تواند مالکیت دارایی ها را رسمیت دهد یا مساله مربوط به حاکمیت ناکارآمد را حل کند. کشورهایی که سیستم ثبت زمین ناقص و ناکارآمد دارند باید پیش از مبادرت به استفاده از فناوری بلاک چین در سیستم ثبت، روند دشوار جمع آوری، مرتب کردن و دیجیتال سازی اطلاعات را طی کنند. علاوه بر این امکان استفاده از بلاک چین در ثبت اراضی تا حدود زیادی به میزان اتصال کاربران و توسعه فناوری های دیجیتال در یک کشور، بستگی دارد.

رای گیری الکترونیکی
نگرانی روز افزون در مورد امنیت انتخابات، صداقت و درستی در ثبت نام رای دهندگان، دسترسی به نظرسنجی ها و میزان مشارکت رای دهندگان سبب شده است که دولت ها بستر رای گیری مبتنی بر بلاک چین را بعنوان ابزاری برای افزایش اعتماد و مشارکت مردم در فرایندهای اساسی دموکراتیک در نظر بگیرند. خصوصیات بارز بلاک چین مانند غیرمتمرکز، شفاف، تغییرناپذیر و رمزنگاری شده بودن می تواند در به حداقل رساندن دستکاری انتخاباتی و به حداکثر رساندن دسترسی به نظرسنجی کمک شایانی کند. این در شرایطی است که محدودیت هایی هم در این حوزه وجود دارد.
با عنایت به مشروعیت انتخابات، رای گیری مبتنی بر بلاک چین الکترونیکی خطرات قابل توجهی را به همراه دارد. فناوری بلاک چین مانند هر سیستم فناوری جدیدی در مقابل حمله های سایبری و دیگر صدمه های امنیتی صدمه پذیر است. این مورد می تواند منجر به دستکاری در آراء، پاک شدن سوابق رای یا هرج و مرج انتخاباتی شود.
سیستم تایید رای دهنده که از ابزار احراز هویت بیومتریک، مانند تشخیص چهره استفاده می نماید، می تواند با خطا، منجر به وقوع اشتباه در فرآیند شناسایی رای دهنده شود، در نتیجه تقلب یا محرومیت بعضی شهروندان در انتخابات را تسهیل می کند. سیستم های رای گیری مبتنی بر فناوری بلاک چین امکان دارد خطرات و نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را هم به دنبال داشته باشد. ازاین رو ضروریست که چنین خدماتی توسط یک سیستم و عرضه دهنده فناوری بسیار معتبر تهیه شود.

ثبت مالکیت شرکت های عام المنفعه و خیریه
رسوایی های اخیر در مورد فساد سازمان های عام المنفعه و خیریه، نگرانی هایی را در سراسر جهان در مورد مالکیت این قبیل شرکت های ناشناخته بوجود آورده است. شرکت هایی که عموما در سکوت تاسیس شده و می توانند به سادگی برای مقاصد پولشویی، پرداخت رشوه یا استفاده از سرمایه گذاری های دولتی برای مقاصد شخصی مورد استفاده قرار بگیرند. فناوری بلاک چین می تواند در این حوزه کمک شایان توجهی به دولت ها عرضه نماید.
خیلی از کشورها به منظور ردیابی بهتر تناقضات در منافع و فعالیتهای مجرمانه چنین نهادهایی، اقدام به ایجاد ثبت های مرکزی برای مالکیت شرکت های عام المنفعه و موسسات خیریه می کنند. ثبت این اطلاعات مبتنی بر فناوری بلاک چین، به طور گسترده برای کاربران قابل دسترس و تا حدود زیادی، ضد دستکاری است. بی گمان چنین امکانی، می تواند شفافیت مورد نیاز را فراهم و همینطور هرگونه فسادی را آشکار کند.
عدم رسیدن کشورها به قطعیت در مورد ضرورت و اهمیت پرداختن به این قبیل شرکت ها و موسسات و حضور فعال برخی نهادهای مالی مانند بانکهای بزرگ جهان در تاسیس و رشد این قبیل موسسات، از موانع بزرگ موجود بر سر راه به کارگیری فناوری بلاک چین در این حوزه است.

اعطای کمک هزینه
خیلی از دولت ها سالیانه میلیون ها دلار کمک هزینه در زمینه های مختلف مانند آموزش، هنر، کمک های بشردوستانه، کمک های اجتماعی و دیگر زمینه ها پرداخت می کنند. این روند اغلب پیچیده، غیرشفاف و ناکارآمد است و سبب گم شدن پول در جریان هزینه های بانکی و واسطه ها شده و به عبارتی پتانسیل ایجاد انحراف و فساد مالی را بوجود می آورد. بلاک چین می تواند به صورت بالقوه جهت ایجاد اعتماد عمومی در این سیستم مورد استفاده قرار گیرد. امکان حذف واسطه ها و کاهش تعداد بازیگران درگیر در اعطای کمک هزینه ها و همینطور در روند پرداخت و مدیریت، می تواند روند کار را ساده تر ساخته، هزینه ها را کاهش داده و مهم تر از آن، فرصت فساد مالی و کارهای غیرقانونی را به حداقل برساند.
در اینجا بخش هم محدودیت هایی وجود دارد. توانایی دریافت کنندگان برای مدیریت موثر اعطای کمک های مالی مبتنی بر فناوری بلاک چین امکان دارد چالش برانگیز باشد یا عمق و میزان شفافیت را کم کند. افراد و سازمان هایی که دانش فناوری یا منابع کمتری دارند، قادر به استفاده از این سیستم نیستند و امکان دارد با تبعیض یا محرومیت از فرایندهای اعطای کمک هزینه مواجه شوند. علاوه بر این یک سیستم پرداخت مبتنی بر بلاک چین به اندازه کافی مشکلات و چالش های ناشی از فساد در استفاده از کمک هزینه را حل نمی کند.

متعادل کردن مزایا و چالش ها
علاوه بر نگرانی های یاد شده، برخی موانع مهم فنی هم می توانند مانع بهره گیری موثر از بلاک چین شود. این موانع می تواند از هزینه پیاده سازی و مقیاس پذیری تا موارد منفی ناشناخته و اقدامات اشتباه سیاست گذاران در زیرساخت ها متغیر باشد. بلاک چین، با داده های آشکار و دائمی و ثبت اطلاعاتی که می توانند شفافیت، پاسخگویی و تعامل شهروندان را افزایش دهد، خصوصیات ارزشمندی را عرضه می دهد.
مجمع جهانی اقتصاد به تازگی گزارشی را برای ارزیابی بیشتر توانایی بلاک چین در کاهش موثر فساد عمومی منتشر نموده است. عنوان این گزارش «کاوش در فناوری بلاک چین برای شفافیت دولت» نام دارد. در این گزارش، یک سیستم تدارکات عمومی مبتنی بر بلاک چین در یکی از پروژه های مشترک در حال انجام میان بانک توسعه داخلی قاره آمریکا و دفتر بازرسی کل کلمبیا، مورد بررسی، طراحی و آزمایش قرار گرفته است.
بلاک چین نقش بسیار موثری در مقابله با فساد دارد اما جدید بودن و دارا بودن پتانسیل ضدفساد این فناوری و نقش آن در عرضه چاره ها نباید سیاست گذاران را از معایب و خطرات تجارت ناشی از استفاده این فناوری در حوزه عمومی منحرف کند. با وجود تمام چالش ها، بلاک چین خصوصیات ارزشمندی را عرضه می دهد، خصوصا خصوصیت های مربوط به داده های آشکار و دائمی و نگهداری سوابق که می تواند شفافیت، پاسخگویی و تعامل شهروندان را در خیلی از حوزه های حیاتی جهان، فراهم سازد.1399/06/09
12:14:57
5.0 / 5
1999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات