تولید هم زمان برق و مواد غذایی با صفحات خورشیدی رنگی!

تولید هم زمان برق و مواد غذایی با صفحات خورشیدی رنگی! به گزارش دیجیتالر محققان دانشگاه ˮكمبریجˮ موفق به طراحی مزارع مجهز به صفحات خورشیدی رنگی شده اند كه همزمان با تولید برق می توانند مواد غذایی را هم پرورش دهند، كاری كه می تواند به محیط زیست كمك شایانی كند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان در انگلیس و ایتالیا ادعا می کنند که از صفحات خورشیدی رنگی مخصوص می توان برای تولید همزمان برق و تولید محصولات زراعی بهره برد.
به قول آنها این صفحات خورشیدی نارنجی رنگ همزمان با اجازه دادن به عبور طول موج های معین که برای رشد گیاهان لازم است، طول موج های خاصی از نور را برای تولید انرژی جذب می کنند.
این تیم ادعا می کند که سیستم ابداعی آنها به کشاورزان اجازه می دهد تا از زمین های زراعی خود سود مالی بیشتری کسب کنند و حتی مواد غذایی با ارزش غذایی بالاتر را پرورش دهند.
"پائولو بومبلی" زیست شیمیدان دانشگاه کمبریج و همکارانش صفحات خورشیدی نیمه شفاف و نارنجی رنگ را آزمایش کردند تا ببینند آیا می توانند به صورت انتخابی از طول موج های مختلف برای تولید برق و رشد گیاهان به شکل همزمان استفاده کنند یا نه.
صفحات خورشیدی به منظور فراهم کردن امکان رشد گیاهان اجازه عبور نور نارنجی و قرمز را می دهند، در حالیکه نور آبی و سبز را برای تولید برق جذب می کنند.
محققان با استفاده از این صفحات خورشیدی قادر به پرورش ریحان و اسفناج در گلخانه های شمال ایتالیا شدند. آنها گزارش دادند که باآنکه بازده هر دو محصول کمتر از بازده یک گلخانه استاندارد بود، اما این سیستم جدید با عنایت به صرفه جویی در مصرف برق، نسبت به شرایط معمولی پرورش این گیاهان دارای مزیت مالی بود.
محققان یافته های خویش را در مجله Advanced Energy Materials منتشر نموده اند.1399/06/19
23:11:48
5.0 / 5
1881
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات