بهبود اختلال خواندن با كمك تحریك الكتریكی مغز

بهبود اختلال خواندن با كمك تحریك الكتریكی مغز پژوهشگران سوئیسی در بررسی جدیدی دریافتند كه می توان با تحریك الكتریكی قشر شنوایی مغز، به بهبود اختلال خواندن كمك كرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه ژنو"(University of Geneva) انجام شده است، نشان داده است که بازیابی الگوی عادی فعالیت عصبی مغز، نقص های مربوط به پردازش صدا را می کاهد و دقت خواندن را در بزرگسالان مبتلا به "خوانش پریشی" یا "دیسلکسیا" (Dyslexia) بهبود می بخشد.
دیسلکسیا، نوعی اختلال در خواندن است که به مشکلات مادام العمر نوشتاری منجر می شود. باآنکه چندین دلیل احتمالی برای دیسلکسیا معرفی شده اند اما برجسته ترین آنها، نقص واجی است که با دشواری در پردازش صداهای یک زبان همراه می باشد. نقص واجی در دیسلکسیا، با تغییر الگوهای ریتمیک یا تکراری فعالیت عصبی به خصوص نوسان در قشر شنوایی در بخش چپ مغز مرتبط می باشد اما رابطه علت و معلولی میان این نوسانات و توانایی پردازش واج ها، در پژوهش های پیشین اثبات نشده است.
پژوهشگران در این پروژه، "تحریک الکتریکی فراجمجمه ای با جریان متناوب"(tACS) را حدود ۲۰ دقیقه در قشر شنوایی چپ ۱۵ بزرگسال مبتلا به دیسلکسیا و ۱۵ فرد مسلط به روان خوانی به کار گرفتند. این مداخله به سرعت توانست پردازش واجی و دقت خواندن را در گروه مبتلا به دیسلکسیا بهبود ببخشد. جالب اینجاست که اثر سودمند روی پردازش واج در افرادی که توانایی ضعیف تری در خواندن داشتند، بیشتر بود؛ در حالیکه یک اثر کوچک مختل کننده روی افرادی داشت که در خواندن خوب بودند.
به قول پژوهشگران، این بررسی برای اولین بار نقش فعالیت نوسانی را بعنوان یک علت در پردازش واجی نشان داده است. شاید یافته های این پژوهش بتوانند راه را برای مداخلات درمانی غیرتهاجمی در قشر شنوایی مغز هموار کنند و به بهبود پردازش واجی در افراد مبتلا به دیسلکسیا منجر شوند.
این پژوهش، در مجله "PLoS Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/21
10:57:43
5.0 / 5
1956
تگهای خبر: بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات