فضاپیمایی برای گوش سپردن به عصر تاریكی جهان

فضاپیمایی برای گوش سپردن به عصر تاریكی جهان به گزارش دیجیتالر بنابر اعلام رصدخانه رادیویی ملی نجوم آمریكا افزونه جدیدی به پروژه بازگشت به كره ماه معروف به ˮآرتمیسˮ اضافه می شود كه فضاپیمایی خواهد بود كه به سیگنال هایی از دوران آغاز جهان گوش خواهد سپرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، رصدخانه ملی نجوم رادیویی(NRAO) خبر جدیدی را برای برنامه "آرتمیس" ناسا اعلام نموده است و آن اینکه فضاپیمای معروف به "DAPPER" به آسمان ساکت سمت دور کره ماه گوش خواهد سپرد تا به سیگنال های رادیویی "عصر تاریکی" جهان یعنی زمانی که هنوز نخستین ستاره ها شکل نگرفته بودند، برسد.
از حدود ۳۷۰ هزار سال بعد از "انفجار بزرگ"(Big Bang)، جهان به یک حالت کاملا کسل کننده فرو رفت و برای میلیون ها سال بعد از آن، تقریباً تنها چیزهایی که وجود داشت ابرهای عظیمی از گاز هیدروژن بود. اما با شروع سرد شدن همه چیز، این گازها متراکم شده و فروپاشیدند و نخستین ستاره ها و سیاه چاله ها را تشکیل دادند. با این ستاره ها نخستین نور به وجود آمد تا "عصر تاریکی" را به پایان برساند و به دورانی که اغلب "طلوع کیهانی" نامیده می شود، پیوند بخورد.
تابحال سیگنال های نخستینی که ما موفق به کشف آنها شده ایم از امواج رادیویی تولید شده توسط هیدروژن از ۱۸۰ میلیون سال بعد از انفجار بزرگ آمده است که احتمالاً ناشی از تابش نخستین ستاره ها با وجود هیدروژن در اطراف آنها است. این بدان معناست که آنها از دوران "طلوع کیهانی" ناشی شده اند، اما آیا می توانیم به زمان دورتر و به "عصر تاریکی" هم نگاه کنیم؟
این همان هدف "مسیریاب قطبش عصر تاریکی" یا همان "DAPPER" است. این فضاپیما از گیرنده رادیویی تخصصی و آنتن با فرکانس بالا برای شنیدن سیگنال های رادیویی ضعیف از دوران اوایل آغاز جهان استفاده خواهد نمود که برای این کار به محیطی بسیار آرام و بی صدا نیاز خواهد داشت و سمت پنهان ماه محیط ایده آلی را برای آن فراهم می آورد.
"ریچارد بردلی" مهندس ارشد تحقیقات در آزمایشگاه NRAO می گوید: هیچ رادیو تلسکوپی بر روی زمین هم اکنون قادر به اندازه گیری و تأیید سیگنال هیدروژن بسیار ضعیف ناشی از اوایل جهان نیست، چونکه سیگنال های بسیار دیگری وجود دارند که بسیار روشن تر هستند.
وی ادامه داد: ما در حال توسعه روش های تخصصی هستیم که روند اندازه گیری مورد استفاده توسط "DAPPER" را برای کمک به ما در جدا کردن سیگنال های ضعیف از دیگر سیگنال ها بهبود می بخشد.
حالا رصدخانه ملی نجوم رادیویی فاش کرده است که "DAPPER" بعنوان بخشی از برنامه "آرتمیس" ناسا راه اندازی می شود. این برنامه در سال ۲۰۲۴ شاهد بازگشت فضانوردان آمریکایی به ماه خواهد بود، اما این دفعه یک سفر زودگذر نخواهد بود، بلکه برنامه این است که یک حضور دائمی را برای انسان در کره ماه رقم بزند و زمینه ساز مأموریت فرود انسان روی مریخ شود.
با همراه شدن "DAPPER" با برنامه "آرتمیس" هزینه های این مأموریت در مقایسه با یک پروژه مستقل کاسته می شود. حالا برنامه این است که "DAPPER" از دروازه قمری(Lunar Gateway) که مانند ایستگاه فضایی بین المللی یک ایستگاه فضایی در مدار ماه خواهد بود، به سمت ماه پرتاب خواهد شد.
نمونه اولیه این گیرنده رادیویی توسط مهندسان رصدخانه ملی نجوم رادیویی آمریکا طی دو سال طراحی و تولید شده است.1399/07/03
12:24:32
5.0 / 5
1465
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات