ارتباط میان تغییر میكروبیوم روده و نقص شناختی ناشی از افزایش سن

ارتباط میان تغییر میكروبیوم روده و نقص شناختی ناشی از افزایش سن پژوهش جدید دانشمندان انگلیسی و ایتالیایی نشان میدهد كه تغییرات میكروبیوم روده می تواند بر كاهش شناختی ناشی از افزایش سن موثر باشد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان انگلستان و ایتالیا در بررسی جدیدی دریافتند که پیوند مدفوع از موش پیر به موش جوان، به بروز اختلالات یادگیری و حافظه در موش های جوان منجر می شود. یافته های این آزمایش، بر پژوهش هایی مبتنی هستند که ارتباط کاهش شناختی ناشی از افزایش سن را با تغییرات میکروبیوم روده مورد بررسی قرار می دهند.
"دیوید وازور"(David Vauzour)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ها نشان می دهند که ممکنست روند پیری با تغییرات ناشی از افزایش سن در میکروبیوم روده ارتباط داشته باشد. پژوهش های اخیر، این ارتباط دو راهه را میان مغز و روده نشان می دهند که به "محور روده- مغز"(gut-brain axis) معروف است و نقش مهمی در شکل گیری رفتار و عملکرد شناختی دارد.
پژوهش ها، ارتباطات پیچیده بسیاری را میان میکروبیوم روده و مغز نشان می دهند اما با این وجود، ارتباط علت و معلولی میان میکروبیوم روده و مغز هنوز عمیقا نامشخص است. ما می دانیم تغییراتی که در مغز رخ می دهند، می توانند بر میکروبیوم روده اثر بگذارند. برای نمونه، آزمایش هایی که روی موش ها انجام شده اند، نشان می دهند که سکته می تواند بر جمعیت باکتری های روده اثر بگذارد.
از طرف دیگر، برخی بررسی ها نشان می دهند که متابولیت های تولید شده توسط باکتری روده می توانند به مغز راه یابند و به بروز بیماری های عصبی منجر شوند. بدین سبب بنظر می رسد که محور روده- مغز در هر دو مورد، به صورتی باورنکردنی پیچیده است.
پژوهشگران تصمیم گرفتند تا در این پروژه، تاثیر انتقال میکروب های روده موش های پیر به موش های جوان را با تمرکز بر نشانه های کاهش شناختی مربوط به افزایش سن مورد بررسی قرار دهند. فرضیه آنها این بود که اگر میکروبیوم نقش مهمی در تغییرات شناختی مربوط به افزایش سن داشته باشد، پس باید بعضی از تغییرات شناختی در موش های جوانی که مدفوع موش های پیر به آنها پیوند زده شده است نیز دیده شوند.
پژوهشگران در این پروژه، ابتدا به موش های جوان آنتی بیوتیک تزریق کردند تا میکروبیوم روده آنها را حذف نمایند و سپس، مدفوع موش های پیر را به آنها پیوند زدند. موش ها بعد از پیوند، مورد آزمایش های متابولیک، شناختی و رفتاری قرار گرفتند.
نتایج این آزمایش نشان داد که موش های جوان بعد از پیوند، تغییرات رفتاری یا نشانه های اضطراب نداشته اند اما نقص هایی در حافظه و یادگیری آنها پدید آمده است.
بگفته پژوهشگران، پیوند مدفوع، بیان پروتئین های در رابطه با پیام رسان های عصبی در هیپوکامپ را تغییر داد. پژوهش های پیشین نشان داده بودند که کاهش یادگیری و حافظه ناشی از افزایش سن می تواند با نقص در ناحیه هیپوکامپ ارتباط داشته باشد.
وازور افزود: این روند می تواند بر بیان پروتئین هایی که در عملکرد هیپوکامپ نقش دارند، اثر بگذارد. هیپوکامپ، بخش مهمی از مغز است که بر عملکردهای خیلی از جمله حافظه و یادگیری اثر می گذارد. ما در این آزمایش مشاهده کردیم که پیوند مدفوع سبب می شود که موش های جوان از نظر شناختی، مانند موش های پیر رفتار کنند.
"کلادیو نیکولتی"(Claudio Nicoletti)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این بررسی، بر طبق پژوهش هایی صورت گرفته است که نقش محور روده- مغز را در روند پیری مورد بررسی قرار می دهند. این پژوهش، ارتباط میان میکروبیوم روده و نقص شناختی ناشی از افزایش سن را مورد بررسی قرار می دهد.
این پژوهش، در مجله "Microbiome" به چاپ رسید.1399/07/15
11:46:01
5.0 / 5
1750
تگهای خبر: پیام رسان , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات