عملیات چندین میلیون دلاری ناسا برای كاوش آب در ماه

عملیات چندین میلیون دلاری ناسا برای كاوش آب در ماه ناسا مبلغی حدود ۴۷ میلیون دلار به شركت خصوصی آمریكایی ˮاینتویتیو ماشینزˮ(Intuitive Machines) در هوستون اعطا كرده است تا این شركت یك مته مجهز به یك طیف سنج جرمی را به عنون بخشی از برنامه ˮخدمات بارگذاری قمری تجاریˮ(CLPS) توسعه دهد و آنها بتوانند آنرا تا دسامبر ۲۰۲۲ به ماه ارسال نمایند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، انجام مأموریت "آزمایش استخراج یخ منابع قطبی" معروف به " PRIME-۱ " به ناسا در جستجوی یخ در قطب جنوب ماه کمک خواهد نمود و برای نخستین بار به آنها در استخراج یخ از زیر سطح ماه کمک خواهد نمود.
چندی قبل ناسا یک شرکت جدید را از لیست شرکت های برنامه معروف به "خدمات بارگذاری قمری تجاری"(CLPS) برگزید تا تجهیزات مورد نظر این آژانس فضایی را به ماه برساند. بدین ترتیب، شرکت آمریکایی معروف به "سیستم های فضایی ماستن"(Masten Space Systems) از جانب ناسا مأموریت پیدا کرد تا بار مفید مورد نظر همچون تجهیزات فناوری و غیرعلمی را در سال ۲۰۲۲ به قطب جنوب ماه انتقال دهد.
ماستن، چهارمین شریکی است که در برنامه بلندمدت CLPS مشارکت می کند. سه شرکت دیگر، شرکت های "استروبوتیک تکنولوژی"(Astrobotic Technology)، "اینتویتیو ماشینز" (Intuitive Machines) و "اوربیت بیاند" (Orbit Beyond) هستند. قرارداد ماستن مانند بقیه شرکت ها، بخشی از پروژه "آرتمیس" ناسا است که می خواهد انسان را به سطح ماه برده و بازگرداند و نهایتا هم او را روی سطح مریخ و شاید فراتر از آن فرود بیاورد. قرارداد ماستن که با مبلغ ۷۵.۹ میلیون دلار منعقد شده است، بر رساندن محموله های به خصوصی تمرکز دارد."توماس زوربوچن"(Thomas Zurbuchen) مدیر مأموریت های علمی ناسا در دفتر مرکزی آژانس در واشنگتن اظهار داشت: ما در آینده شرکتهای دیگر را هم برای برنامه "خدمات بارگذاری قمری تجاری"(CLPS)خود انتخاب می نماییم تا ابزارهای جدیدی را برای کاوش در ماه توسعه داده و ارسال نماییم.
اطلاعاتی که از PRIME-۱ و سایر ابزارهای علمی و فناوری هایی که به سطح ماه ارسال می نماییم به دست خواهیم آورد، به فضانوردان مأموریت های آرتمیس و ما کمک می نماید درک بهتری از این مورد داشته باشیم که چگونه می توانیم حضور پایدار در ماه داشته باشیم. PRIME-۱ روی ماه فرود خواهد آمد و تا ۳ فوت (تقریباً ۱ متر) زیر سطح ماه فرو خواهد رفت. با یک طیف سنج جرمی می توانیم مقدار یخ موجود در نمونه را که در اثر تصعید از دست رفته اندازه گیری نماییم. چونکه یخ در خلا محیط قمری از یک ماده جامد به بخار تبدیل می شود. PRIME-۱ به ما درک قابل ملاحظه ای از منابع موجود در ماه و نحوه استخراج آنها خواهد داد.
منبع:

1399/07/29
01:06:24
5.0 / 5
1929
تگهای خبر: تكنولوژی , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات