در مطالعه روی بازیكنان شطرنج مشخص شد

سن اوج گیری و افول عملكرد مغز

سن اوج گیری و افول عملكرد مغز در یك مطالعه بیست و چهار هزار مسابقه شطرنج با شطرنج بازان حرفه ای كه بین سال های 1890 تا 2014 برگزار شده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و مشخص شد كه عملكرد مغز در سی و پنج سالگی به اوج خود می رسد و سپس از چهل و پنج سالگی رو به افول می رود.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اندازه گیری دقیق سنی که افت شناختی در آن آغاز می شود، کار ساده ای نیست و ما همیشه تصور مبهمی از آن داشته ایم. در صورتیکه برخی مطالعات نشان می دهند که کاهش شناختی از اواخر دهه سوم زندگی شروع می شود، یک مطالعه انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی "پلی تکنیک پاریس"، دانشگاه "لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ" و پژوهشگران دانشگاه "اراسموس"(Erasmus) خلاف این را نشان میدهد.
پژوهشگران حرکات انجام شده توسط بازیکنان شطرنج در سنین مختلف را طی هزاران بازی شطرنج در 125 سال قبل بررسی کردند تا توانایی های شناختی انسان را در عمل مشاهده کنند.
این روش تحقیق جدید آنها را قادر ساخت تا دریابند که توانایی های شناختی در انسان ها در 35 سالگی به اوج خود می رسد و بعد از 45 سالگی آغاز به کاهش می کند که بسیار دیرتر از آن چیزی است که تا حالا تصور می شد.
پژوهشگران، حرکات و عملکرد 4295 شطرنج باز حرفه ای را در 24 هزار مسابقه شطرنج که بین سال های 1890 تا 2014 برگزار شد، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که 20 شطرنج باز در بین آنها از قهرمانان جهان بودند.
پژوهشگران با مقایسه حرکات انجام شده توسط هر بازیکن در مقایسه با حرکات مطلوب پیشنهاد شده توسط یک شطرنج باز کامپیوتری در طول زندگی حرفه ای خود توانستند سطح مهارت هر بازیکن را در طول زندگی دنبال کنند و برای بیشتر بازیکنان دیده شد که عملکرد آنها تا زمانی که به سن 20 سالگی می رسند به سرعت افزایش می یابد. بعد از آن سرعت پیشرفت کندتر می شود و تقریباً در سن 35 سالگی به اوج می رسد.


بازیکنان قادر به حفظ توانایی های خود برای مدت تقریباً 10 سال در بیشتر قسمت ها بودند و بعد از سن 45 سالگی بود که مهارت های آنها رو به زوال گذاشت. با این وجود، پژوهشگران اظهار داشتند که این کاهش از نظر آماری قابل توجه نیست.
اگر ارتباط نتایج این مطالعه با مطالعات شناختی خارج از بازی شطرنج کاملاً قابل تعمیم باشد، این مطالعه نشان میدهد که اگر فردی به اندازه کافی برای انجام یک کار شناختی وقت بگذارد و تلاش کند، عملکردی که برای سال های آینده به دست خواهد آورد، در وی باقی خواهد ماند.
این مطالعه در مجله National Academy of Sciences انتشار یافته است.
منبع:

1399/08/03
10:48:04
5.0 / 5
1819
تگهای خبر: بازی , ساخت , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات