چگونه سیستم ایمنی بدن با باكتری های روده مقابله می كند؟

چگونه سیستم ایمنی بدن با باكتری های روده مقابله می كند؟ روده یك مكان غیرمعمول و پر سر و صدا است كه در آن صدها نوع باكتری در كنار هر میكروبی كه ممكنست در ناهار شما بوده اند، زندگی می كنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تکنولوژی نتورکس، مدت هاست دانشمندان گمان می کنند که سیستم ایمنی روده در مقابل تحریکات فراوان، یک رویکرد غیرمعمول و صریح برای کنترل جمعیت و محافظت از بدن در مقابل مهاجمان خارجی دارد اما حالا تحقیقات جدید انتشار یافته در مجله "Nature "نشان می دهد که سیستم ایمنی روده می تواند کاملا دقیق عمل کند و آنتی بادی هایی که ریزاندامگان همزیست خاصی را مورد هدف قرار می دهد، بوجود آورد.
ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست(Microbiome یا Microbiota) به همه ژن ها و توده یاخت های ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه ی آنها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند.
ریزاندامگان همزیست، رابطه همزیستی با جانور میزبان دارند. این به این معنا است که این ریزاندامگان هم می توانند همسفره باشند، هم بیماری زا. مثلاً به تمامی باکتری ها، قارچها و دیگر انواع میکروب هایی که بطور بومی در پوست انسان زندگی می کنند، میکروبیوم پوست می گویند.
بزرگترین میکروبیوم بدن انسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و بطور خاص روده بزرگ می باشد. "گابریل دی ویکتورا" (Gabriel D. Victora) ایمنی شناس و رئیس آزمایشگاه پویایی لنفوسیت ها اظهار داشت: قبلا تصور می شد که سیستم ایمنی روده مانند یک آنتی بیوتیک عمومی عمل می کند و همه اشکالات و عوامل بیماری زا را کنترل می کند اما یافته های جدید به ما می گوید که سیستم ایمنی عملکردی دقیق تر دارد.
این تحقیق نشان میدهد که سیستم ایمنی بدن ما می تواند نقش فعالی در شکل گیری و ترکیب میکروبیوم های ما که ارتباط تنگاتنگی با سلامت و بیماری دارند، داشته باشد. سلول های B سیستم ایمنی بدن هنگام مواجهه با پاتوژن به مکان هایی به نام مراکز زایگر (Germinal center) وارد می شوند و در آنجا یاد می گیرند، آنتی بادی های خاصی تولید کنند.
این سلول B که بعنوان یک کلون برنده شناخته می شود، برای تولید انبوهی از سلول ها که آنتی بادی های قوی تولید می کنند، تکثیر می شود. یافته ها نشان میدهد که حتی در روده، جایی که میلیون ها میکروب هزاران آنتی ژن مختلف خودرا ایجاد می کنند و برای توجه سیستم ایمنی بدن تلاش می کنند، مراکز زایگر وارد عمل می شوند و بطور دقیق عوامل بیماری زا را شناسایی و با آنها مقابله می کنند. مراکز زایگر ساختارهای تخصص یافته ای در ارگان های لنفاوی هستند که در طول تکامل پاسخ های ایمنی هومورال وابسته به سلول T ایجاد می شوند.1399/08/13
12:35:42
5.0 / 5
1931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات