تشخیص زودهنگام بیماری با اینترنت اشیا

تشخیص زودهنگام بیماری با اینترنت اشیا دیجیتالر: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به بهبود كارایی روش های حفظ حریم خصوصی در حوزه سلامت محور مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا شدند كه بگفته آنها می‎توان از آن برای تشخیص زودهنگام بیماری بهره برد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا، محمد مشایخ، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه این پروژه با عنوان "بهبود کارایی روش های حفظ حریم خصوصی در کاربردهای مراقب سلامت مبتنی بر اینترنت اشیاء" اجرائی شده است، اظهار داشت: باتوجه به کمبود منابع و مقالات داخلی در این عرصه، تصمیم به مطالعه و تحقیق بمنظور ساماندهی و یکپارچه کردن اطلاعات بیماران گرفتیم، بدین جهت در این طرح یک راهکار جهت استفاده امن از یک سیستم یکپارچه پزشکی با حفظ حریم خصوصی ارائه شده است.
وی با اعلان اینکه در این طرح کاربران فارغ از اینکه در چه منطقه جغرافیایی حضور دارند و تحت پوشش چه بیمه درمانی هستند، می توانند از خدمات ارائه شده توسط این مرکز یکپارچه استقاده کنند، تصریح کرد: همین طور با ارائه یک پروتکل جدید به نام توافق کلید (که مسئول برقراری ارتباط امن بین کاربر و مرکز ابری ارائه دهنده خدمات پزشکی است) سربار محاسباتی حاصل نسبت به طرح های مشابه موجود کم شد.
مشایخ با اشاره به روش کار خود در این پروژه اظهار داشت: در طرح ارائه شده در این تحقیق یک مرکز واحد در کل کشور در نظر گرفته شده است که مسئولیت کل سامانه را برعهده دارد. وظیفه این مرکز مدیریت واحدهای درمانی در اقصی نقاط کشور است.
مجری طرح افزود: مراکز درمانی در سرتاسر کشور می توانند با مراجعه به این مرکز مجوز ارتباط با این مرکز را برای بیماران خود دریافت نمایند. پس از این مرحله هر بیماری که به مراکز درمانی محله خود مراجعه کند، می تواند مجوز ارتباط با مرکز درمانی اصلی را دریافت کرده و از خدمات این مرکز با حفظ حریم خصوصی و به صورت امن بهره ببرد.
این دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر یکی از خدمات این مرکز برای کابران را استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامت دریافتی از کاربران دانست و تصریح کرد: در این طرح مبنا بر این است که با بهره گیری از ابزارهای هوشمندی (مانند ساعات هوشمند و انواع سنسورهایی که در اینترنت اشیا مرسوم هستند) که به کاربران وصل شده است، اطلاعات حیاتی کاربر به صورت امن به این مرکز درمانی ارسال می شوند و در صورتیکه سامانه هوش مصنوعی ای که در این مرکز قرار دارد، باتوجه به علایم کاربر یک بیماری را برای شخص تشخیص دهد، برای کاربر یک هشدار ارسال خواهد شد و از وی خواسته می شود که به مراکز درمانی مراجعه کند.
محقق این طرح اشاره کرد: در کاربردهای این چنینی یکی از مهمترین مسایلی که وجود دارد، انتقال امن اطلاعات از کاربر به مرکز درمانی است. یعنی نباید شخص دیگری غیر از فرستنده و گیرنده به اطلاعات ارسالی کاربر دسترسی داشته باشد تا کاربر اطمینان حاصل کند که اطلاعات وی افشا نخواهد شد. برای دستیابی به این هدف در پژوهش انجام شده یک پروتکل امنیتی ارائه شده است.
وی با اعلان اینکه همچون پیچیدگی هایی که در کار وجود داشت و باید به آن رسیدگی می شد، یکپارچه کردن تمامی مراکزی بود که به صورت مجزا از یکدیگر کار می کردند، اظهار داشت: همین طور ارائه راهکاری که در آن کاربران بتوانند مستقل از موقعیت جغرافیایی خود در کشور از این سامانه استفاده کنند، یکی دیگر از پیچیدگی های مربوط به طرح ارائه شده بود.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: از روش ارائه شده می توان در بخش سلامت کشور بهره برد تا بتوان علاوه بر یکپارچه کردن پرونده های سلامت الکترونیک، از قابلیت های هوش مصنوعی برای تشخیص زودهنگام بیماریها استفاده نمود.
وی اظهار داشت: برای ادامه کار می توان این پروژه را در مقیاس کوچک و در سطح چندین مرکز درمانی با تعداد محدودی کاربر عملیاتی کرد تا مشخص شود استفاده از این سامانه تا چه حدی در تشخیص زودهنگام بیماریها می تواند به افراد کمک نماید. بعنوان مثال می توان از این روش برای تشخیص علائم بیماری کرونا بدون مراجعه به پزشک استفاده نمود.
وی با اشاره به مزیت های پروژه، اظهار داشت: یکپارچه سازی مراکز درمانی برای بهره گیری از یک سیستم واحد هوش مصنوعی برای تشخیص بیماریها، حفظ حریم خصوصی کاربران در حین استفاده از سیستم تشخیص بیماری، ارائه پروتکل توافق کلید با سربار محاسباتی کمتر نسبت به طرح های موجود، استفاده از محاسبات ابری و کم کردن سربار محاسباتی در سمت مراکز درمانی از مزایای این پروژه به شمار می روند.
وی با اعلان اینکه تا حالا در کشور چنین طرحی پیاده نشده، اظهار داشت: اما در طرح های خارجی، هیچ کدام سناریوی مطرح شده در این تحقیق را مد نظر قرار نداده اند و هرکدام به شکلی دیگر سناریویی برای کاربرد خود مطرح کرده اند. اما یکی از طرح هایی که از نظر بعضی از کارکردها با طرح مورد نظر مشابه است، طرح مربوط به بررسی سلامت افراد توسط ساعات هوشمند شرکت اپل است که با بررسی علائم کاربر، به کاربر سفارش می کند که جهت بررسی بیشتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی اشاره کرد: به سبب استفاده از محاسبات ابری قدرت بیشتری در پردازش اطلاعات دریافتی از کاربر وجود دارد و با دقت بیشتری می توان داده های دریافتی را پردازش کرد.

وی افزود: از این تحقیق می توان برای تشخیص زودهنگام بیماریها به صورت امن با حفظ حریم خصوصی کاربران استفاده نمود.
برمبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، دکتر مسعود صبائی و دکتر سلمان نیک صفت از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اساتید راهنمای این پروژه بودند.
منبع:

1399/08/21
22:11:31
5.0 / 5
1576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات