دمای جهان طی ۱۰ میلیارد سال اخیر افزایش یافته است

دمای جهان طی ۱۰ میلیارد سال اخیر افزایش یافته است پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی توانستند به ارزیابی دمای گازهای كیهانی بپردازند و اعلام نمودند كه دمای جهان در 10 میلیارد سال اخیر افزایش یافته است.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهش ها نشان می دهند زمین تنها سیاره ای نیست که در حال گرم شدن است، بلکه به نظر می آید دمای همه جهان در حال افزایش یافتن است. پژوهشگران "دانشگاه ایالتی اوهایو" (Ohio State University) در بررسی جدیدی، دمای گازهای کیهانی را در فواصل و دوره های متفاوت بررسی نموده اند و دریافته اند جهان هم اکنون نسبت به ۱۰ میلیارد سال پیش گرم تر شده است.
هنگامی که به فضا نگاه می نماییم، در حال دیدن گذشته آن نیز هستیم. از آنجائیکه نور با سرعتی مشخص حرکت می کند، وقتی جسمی یک سال نوری با ما فاصله دارد، ما آن جسم را مانند یک سال قبل آن می بینیم. بدین ترتیب، اگر رصدخانه ها جرمی را که میلیاردها سال نوری از ما فاصله دارد، مورد بررسی قرار دهند، آنرا با فاصله زمانی زیادی می بینند.
پژوهشگران در بررسی های خود از همین پدیده استفاده کردند تا دمای گازهای کیهانی را از میلیاردها سال پیش تابحال ارزیابی کنند و به مقایسه آنها با گازهایی بپردازند که به زمان و فضای ما نزدیک تر هستند.
پژوهشگران در این پروژه، داده های دو مأموریت اکتشافی بزرگ را ارزیابی کردند که یکی از آنها مأموریت ماهواره "پلانک" (Planck) متعلق به "آژانس فضایی اروپا" (ESA) و دیگری پروژه بین المللی "نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون" (SDSS) بود. آنها مجموعه داده های این دو مأموریت فضایی را با هر ادغام کردند و سپس به بررسی گازهای داغ کیهانی پرداختند.
با سفر نور در مسافت های طولانی، طول موج های آن کشیده می شوند و قرمزتر به نظر می رسند. بررسی قرمزی نور می تواند میزان فاصله گاز را تعیین کند. بدین ترتیب، پژوهشگران توانستند دمای گازهای کیهانی را برپایه نور آنها تخمین بزنند.
به نظر پژوهشگران، دلیل افزایش دمای جهان، تکامل یافتن در بهترین بخش از عمر خود بوده است. این افزایش دما در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
"یی خوان چیانگ" (Yi-Kuan Chiang)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: با تکامل جهان، جاذبه، ماده تاریک و گاز موجود در فضا را با هم به کهکشان ها و خوشه های کهکشانی می کشد. این کشش با خشونت همراه می باشد و خشونت بیشتر به گرم تر شدن گازهای کیهانی می انجامد.
این پژوهش، در "Astrophysical Journal" به چاپ رسید.
1399/08/23
12:52:42
5.0 / 5
1470
تگهای خبر: دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات