كاهش سطح كلسترول بد با كمك یك داروی آزمایشی

كاهش سطح كلسترول بد با كمك یك داروی آزمایشی به گزارش دیجیتالر پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه شاید یك داروی آزمایشی بتواند روش خوبی برای كاهش كلسترول بد خون باشد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در "مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای"(ISMMS) انجام شده است، نشان داده است که یک داروی آزمایشی معروف به "اویناکوماب"(Evinacumab) می تواند "لیپوپروتئین کم چگالی" یا "ال دی ال"(LDL) را که به "کلسترول بد" معروف است، در بیماران مبتلا به "هایپرکلسترولمی"(Hypercholesterolemia) تا ۵۰ درصد کم کند.
داروی اویناکوماب، یک پادتن تک تیره یا مونوکلونال است که با مکانیسمی متفاوت از داروهای دیگر کار می کند تا کلسترول خطرناک را به سطح عادی برساند.
دکتر "رابرت روزنسون"(Robert Rosenson)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما به ارزیابی ایمنی و کارآیی اویناکوماب می پردازد و نشان داده است که این دارو می تواند کلسترول بد بیماران را تا ۵۰ درصد کم کند. این پادتن می تواند "پروتئین شبه آنژیوپویتین۳"(ANGPLT3) را مهار کند و کلسترول بد را به واسطه یک مسیر گیرنده مستقل کم کند. پژوهش های ژنتیکی نشان داده اند که سطح کلسترول بد در افرادی که بدن آنها فاقد پروتئین شبه آنژیوپویتین۳ است و یا مقدار کمی از آنرا در بدن خود دارند، پایین تر است و به ندرت از بیماری تصلب شرایین رنج می برند.
حدودا هفت درصد مردم آمریکا از هایپرکلسترولمی شدید رنج می برند. این مشکل به صورت ژنتیکی از هر ۳۱۳ نفر در یک نفر رخ می دهد اما در افرادی که در آغاز مبتلا شدن به بیماری قلبی-عروقی هستند، بیشتر است و از هر ۱۵ نفر در یک نفر رخ می دهد.
روزنسون افزود: نیاز فوری به عواملی که بتوانند هایپرکلسترولمی را به واسطه گیرنده مستقل کلسترول بد کاهش دهند، احساس می شود. اگر اویناکوماب به تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) برسد، شاید بتواند با کاهش سطح کلسترول بد، این شکاف بالینی را برطرف کند.
پژوهشگران در این پروژه، اویناکوماب را روی ۲۷۲ بیمار مبتلا به هایپرکلسترولمی آزمایش کردند که بیشتر آنها از "هایپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت"(HeFH) رنج می بردند. هایپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت، نوع ارثی هیپرکلسترولمی است که اغلب به خاطر جهش در ژن گیرنده کلسترول بد رخ می دهد.
در این بررسی، به گروهی از بیماران، اویناکوماب و به گروهی دیگر دارونما داده شد. همه بیمارانی که اویناکوماب را دریافت کرده بودند، تحت درمان های کاهش دهنده چربی قرار داشتند. بیشتر بیماران، اویناکوماب را به خوبی تحمل کردند. تنها یکی از بیماران، دشواری در تنفس و یک نفر دیگر، "پیش دفاعی" یا "آنافیلاکسی"(Anaphylaxis) را تجربه نمود. در این آزمایش، دو مورد مرگ و میر هم گزارش شد که در اثر بیماری های مهم پیش زمینه رخ دادند.
روزنسون اظهار داشت: پژوهش ما نشان داده است که استفاده از داروهایی مانند اویناکوماب می تواند اثر قابل توجهی بر کلسترول بد داشته باشد. اگر اویناکوماب مورد تایید قرار بگیرد، متخصصان قلب و عروق، متد جدیدی را برای درمان بیماران مبتلا به هایپرکلسترولمی فامیلی هتروزیگوت در اختیار خواهند داشت و می توانند به هدف خود که کاهش سطح کلسترول است، نزدیک تر شوند.
این پژوهش، در "New England Journal of Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/27
12:44:13
5.0 / 5
1523
تگهای خبر: ایمنی , تجربه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات