دلفین ها می توانند ضربان قلب خویش را كنترل كنند

دلفین ها می توانند ضربان قلب خویش را كنترل كنند به گزارش دیجیتالر دلفین های ˮپوزه بطریˮ برای پیشگیری از بیماری ˮبرداشت فشارˮ ضربان قلب خویش را تغییر می دهند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، به نظر می رسد دلفین ها هنگام شیرجه و بالا آمدن به سطح آب ضربان قلب خویش را کنترل می کنند تا به "بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار"(decompression sickness) مبتلا نشوند. این بیماری که "برداشت فشار" هم نامیده می شود در اثر تغییرات ناگهانی میزان فشار آب ایجاد می شود.
غواصان باید از بازگشت سریع به سطح آب اجتناب کنند چونکه افت ناگهانی فشار می تواند سبب ورود حباب های نیتروژن به مجاری تنفسی آنها شده و در نتیجه سبب درد مفاصل و یا حتی فلجی شود.
آندریاس فالمن(Andreas Fahlman) محقق بنیاد اقیانوس شناسی در والنسیا، اسپانیا می گوید: تصور می شد که پستانداران دریایی مانند دلفین ها این مشکل را ندارد. اما محققان اخیراً این مورد را مورد بررسی قرار داده اند.
برای آزمایش و بررسی این موضوع، فالمن و همکارانش دلفین های پوزه بطری را آموزش دادند تا با عنایت به فرمان مربی در عمق کم و یا زیاد به شنا بپردازند. آنها تعداد ضربان قلب این حیوان را با استفاده از دستگاه نوار قلب اندازه گیری کردند و متوجه شدند که دلفین ها درست پیش از آن که به زیر آب بروند ضربان قلب خویش را کند می کنند.
دلفین ها زمانی که برای یک شنای طولانی آماده می شوند نسبت به زمانی که قصد دارند کمتر در زیر آب بمانند، ضربان قلب خویش را سریع تر و بیشتر کم می کنند. این کار سبب حفظ اکسیژن بیشتر و کاهش جذب نیتروژن می شود که نتیجه آن کاهش احتمال بروز بیماری "برداشت فشار" است.
فالمن می گوید: این رفتار احتمالاً یک پاسخ خودآگاه است. دلفین ها با تخلیه ی بخشی از هوای ریه ها ضربان قلب خویش را کنترل می کنند تا خون و یا هوا در قسمت های تحت فشار به جریان بیافتند.
فالمن اضافه کرد: آنها با کنترل میزان خونی که به ریه ها فرستاده می شود و همینطور بخشی از ریه ها که خون را دریافت می کند جلوی جذب بیش از حد نیتروژن را می گیرند. آنها در اصل کنترل کامل همه چیز را مانند راننده یک خودرو در دست دارند.
وی اظهار داشت: استرس ناشی از شنیدن صدای ردیاب های زیر دریایی و یا ماشین آلاتی که برای کشف نفت استفاده می شود امکان دارد در کنترل آگاهانه ضربان قلب اختلال ایجاد نماید و سبب بیشتر شدن بیماری کاهش فشار در دلفین ها شود. با افزایش اطلاعاتمان در مورد فیزیولوژی دلفین ها، امکان دارد بتوانیم راه هایی برای کاهش این مشکلات پیدا نماییم.1399/09/05
23:52:06
5.0 / 5
1320
تگهای خبر: آموزش , پست , دستگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات