زهر مار ارزان تولید شد!

زهر مار ارزان تولید شد! وقتی كه انسان با گزش مارهای سمی مواجه می شود، اغلب تنها راه نجات، تزریق پادزهر است، اما فرایند تولید پادزهر، هزینه بر و وقت گیر است و تزریق آن حتما باید توسط متخصصان در مراكز درمانی صورت گیرد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، باآنکه پادزهر در مقابل گزش مار مطمئناً زندگی افراد را نجات می دهد، اما تولید آن گران و وقت گیر است و باید توسط پزشکان متخصص و آموزش دیده صورت گیرد. با این وجود، حالا یک نوع جدید و ارزانقیمت از آن ساخته شده است که می تواند بلافاصله بعد از گزش توسط خود فرد استفاده گردد.
پادزهر به صورت سنتی با نخستین زهرگیری از دندان های مار اسیر شده تولید می شود، سپس مقدار کمی از آن زهر را به حیواناتی مانند اسب تزریق می کنند. این موجودات با تولید پادتن ها یا آنتی بادی های خنثی کننده زهر به سم واکنش می دهند و سپس این پادتن ها از خون آنها برداشته، خالص می شود و سپس در پادزهر استفاده می شود.
اما این کار یک فرایند طولانی است. بعلاوه، کسانی که سم را استخراج می کنند با خطر گزیدگی توسط مارها تهدید می شوند. علاوه بر این، پادزهر حتما باید به صورت وریدی و به صورت معمول در یک بیمارستان یا کلینیک تزریق شود.
متأسفانه درصد زیادی از گزیده شدن توسط مارهای سمی در مناطق کشاورزی و دوردست و در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد، جایی که امکانات بهداشتی و درمانی معمولا کم است. علاوه بر این، زهر مارهای خاصی برای برخی پادزهرها لازم است.
این مطالعه به رهبری پروفسور "برایان لوزه" توسط دانشمندان دانشگاه "کپنهاگ" به جای استفاده از زهر مستقیم مارها به یک پپتید روی آورده که تولید آن آسان است. این ماده خاص با یک سم کشنده که "ماده موثره" در سم تقریباً ۷۵ درصد از مارهای سمی است، پیوند یافته و آنرا خنثی می کند.
آزمایشات آزمایشگاهی هم اکنون نشان داده است که این ماده در مقابل زهر مار کبرا موثر بوده و امکان دارد در خیلی از انواع دیگر هم موثر باشد.
"لوزه" می گوید: اگر این ماده در آینده به یک محصول تبدیل گردد، قابل حمل در جیب افراد است و هر کسی در هر کجا می تواند از آن به آسانی استفاده نماید.
وی ادامه داد: ایده این است که بتوان آنرا با استفاده از یک واحد تزریق اتوماتیک، دقیقاً مانند سرنگ های انسولینی که بیماران دیابتی از آن استفاده می نمایند، تزریق کرد. یعنی بتوان آنرا مستقیماً به عضله یا پوست در محل گزش تزریق کرد.
این پادزهر مبتنی بر پپتید حالا توسط شرکت "Serpentides" که از دل دانشگاه کپنهاگ بیرون آمده، در حال تجاری سازی است.
این مطالعه که با مشارکت محققان دانشگاه فنی دانمارک و دانشگاه مونستر انجام شده در مجله Medicinal Chemistry انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/12
23:12:58
5.0 / 5
1631
تگهای خبر: آموزش , تولید , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات