لحظه فرود كاوشگر چینی روی ماه بعلاوه فیلم

لحظه فرود كاوشگر چینی روی ماه بعلاوه فیلم دیجیتالر: شب گذشته كاوشگر چینی ها موسوم به ˮچانگ ای 5ˮ(Chang؛e 5) كه مدتی پیش زمین را به مقصد ماه ترك كرده بود، روی ماه فرود آمد.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کاوشگر چینی روی ماه فرود آمده است و این کشور می خواهد سوغاتی هایی را از آنجا به زمین بیاورد.
سازمان ملی فضایی چین (CNSA) در اطلاعیه ای اظهار داشت: چانگ ای ۵، نخستین ماموریت چین برای آوردن نمونه از ماه، اول دسامبر با موفقیت در منطقه "اقیانوس توفان ها" (Ocean of Storms) ماه فرود آمد.
اقیانوس توفان ها نام دشت بازالتی بسیار بزرگی است بر روی سطح کره ماه است. اقیانوس توفان ها بزرگترین آبگیروار سطح ماه است. مساحت این اقیانوس وار حدود چهار میلیون کیلومتر مربع است.
مقامات سازمان ملی فضایی چین گفتند که این کاوشگر ساعت ۱۰: ۱۱ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۸: ۴۱ به وقت تهران) در نزدیکی ناحیه ای به نام "Mons Rümker" که کوهی در اقیانوس توفان ها است، ماه را لمس کرد. این کاوشگر بلافاصله پس از آن آرایه و آنتن خورشیدی خودرا مستقر کرد تا کار خودرا روی ماه آغاز کند.
دو قطعه از چهار ماژول کاوشگر مذکور که شامل یک سطح نشین ثابت(stationary lander) و یک وسیله صعودگر(ascent vehicle) بود به خاکستر ماه برخورد کرد. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، کاوشگر چند روز آینده را صرف جمع آوری حدود ۴.۴ پوند نمونه(۲ کیلوگرم) خواهدنمود. این کاوشگر هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرمی بعد از ۱۱۲ ساعت سفر ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد. این کاوشگر مقرر است ۷ فوت(۲.۱ متر) در ماه حفاری کند تا نمونه هایی را برای جمع آوری جمع کند. انتظار می رود کل ماموریت ۲۳ روز طول بکشد.
سپس نمونه به وسیله صعودگر منتقل شده و به مدار ماه خواهند رفت تا در آنجا با دو ابزار دیگر این کاوشگر یعنی مدارگرد و سفینه بازگشت به زمین منتقل شود. این وسیله نقلیه بازگشت، سنگ های ماه را به زمین منتقل خواهدنمود. بنابر گزارش ها، این وسیله در اواسط ماه دسامبر در ناحیه در مغولستان داخلی فرود خواهد آمد. اگر کاوشگر چینی بتواند با موفقیت و همراه با نمونه به زمین بازگردد چین تبدیل به سومین کشوری خواهد شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین می آورد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/09/13
12:17:24
5.0 / 5
1437
تگهای خبر: مرورگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات