ابرنواخترها زودتر از تصور، حیات می بخشند

ابرنواخترها زودتر از تصور، حیات می بخشند به گزارش دیجیتالر محققان می گویند ابرنواخترها احیانا اتم های کربن حیات بخش را سریع تر از آنچه تصور می شود تولید می کنند، چون که یک ابررایانه نشان داده است که ستاره های در حال انفجار، تولید کربن را در اعماق خود می افزایند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان دریافته اند که ستاره های در حال انفجار بسیار سریع تر از آنچه تصور می کردند، اتم های کربن حیات بخش را ایجاد می کنند. با این وجود این کشف، رمز و راز دیگری بوجود آورده است که می تواند نظریه های فعلی ایجاد عناصر را به چالش بکشد و به پیدایش علوم جدیدی در زمینه نجوم و همجوشی کمک نماید.
کربن یکی از فراوان ترین عناصر روی کره زمین است که با انفجار ستاره های ابرنواختر در واکنش همجوشی "سه گانه آلفا" بوجود آمده است. منظور از اصطلاح "آلفا"، یک هسته اتم هلیوم است که از دو پروتون و دو نوترون تشکیل شده است. وقتی سه تا از آنها با هم ذوب شوند، کربن با مجموع شش پروتون، شش نوترون و شش الکترون به دست می آید.
این واکنش همجوشی بسیار ناکارآمد است، مگر اینکه چیزی به آن کمک نماید. محققان با استفاده از مدلهای توسعه یافته توسط ابر کامپیوتر دریافتند که پروتون های اضافی در قسمت داخلی یک ابرنواختر می توانند واکنش های همجوشی سه گانه آلفا را تسریع کرده و ۱۰ برابر بیشتر از حد انتظار، اتم کربن تولید کنند.
این امکان دارد وجود کربن اضافی موجود در جهان را توضیح دهد، اما رمز و راز دیگری را هم بوجود می آورد. دانشمندان تابحال فکر می کردند که این پروتون های اضافی مسئول ایجاد ایزوتوپ های سنگین تر روتنیوم و مولیبدن هستند که به وفور شگفت آوری در زمین یافت می شود. "لوک اف رابرتز" استاد دانشگاه میشیگان و محقق این مطالعه می گوید: این عناصر را در جاهای دیگری جز ابرنواخترها نمی بینید.
این بدان مفهوم است که این ایزوتوپ ها امکان دارد به روش های دیگری ساخته شده باشند، اما محققان از چگونگی آن اطمینان ندارند. "هندریک شاتز" محقق این مطالعه اظهار داشت: یافتن گزینه های جایگزین آسان نیست.
با این وجود، باآنکه امکان دارد این تحقیق، نظریه مورد علاقه ما را از بین ببرد، اما این یک علم جدید و جالب است. "سم آستین" مدیر این پروژه و مدیر سابق آزمایشگاه ملی ابررسانای سیکلوترون می گوید: پیشرفت وقتی حاصل می شود که تناقضی وجود داشته باشد.
منبع:

1399/09/18
17:43:38
5.0 / 5
1413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات