درمان بیماری های تنفسی با پروبیوتیك ها

درمان بیماری های تنفسی با پروبیوتیك ها به گزارش دیجیتالر محققان سوئیسی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند پروبیوتیک ها می توانند برای درمان بیماری های تنفسی جایگزین آنتی بیوتیک ها شوند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، "میکروفلوراهای همسفره"(Commensal microflora) که "میکروبیوتا طبیعی"(indigenous microbiota) هم نامیده می شوند، مجموعه پیچیده ای از باکتری ها و تک یاختگان هستند که در زیر لایه سطحی پوست و در قسمت بزرگی از سطح مخاط قرار دارند و با حضور یک مایع مخاطی پوشاننده مشخص می شوند.
این میکروبیوتا از بدو تولد وجود دارد و رابطه هم سفره خویش را همیشه حفظ می کنند، بعنوان مثال همیشه یک همکاری ارگانیک مشخص بین دو موجود زنده وجود دارد. تحقیقات جدید نشان داده است که میکروبیوتای باکتریایی، مقاومت به کُلُنی سازی را در مقابل عوامل بیماریزای باکتریایی بوجود می آورد.
کاملاً شناخته شده است که چگونه باکتری های همسفره روده با عوامل بیماری زا مبارزه می کنند اما اینکه چگونه باکتری های ریه این کار را انجام می دهند، معلوم نیست.
تعدادی از پژوهشگران "دانشگاه ژنو"(UNIGE) نقش میکروبیوتای ریه را در مقابل کُلُنی سازی پنومونیه(Pneumococcus ) بررسی کردند. کُلُنی سازی پنومونیه یک پاتوژن مهم انسانی است که مسئول خیلی از عفونت های مشترک در رابطه با آنفلوآنزا است.
مطالعات گذشته نشان داده است که مقدار قابل توجهی از باکتری های "لاکتوباسیلوس"(Lactobacillus ) که بعنوان عامل ضد میکروبی و تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن عمل می کنند، در میکروبیوتای ریه موش های سالم وجود دارند. در این مطالعه جدید، دانشمندان این باکتری های هم سفره به نام "L. murinus" را شناسایی نمودند. آنها با استفاده از توالی ژن و میکروسکوپ دریافتند که این باکتری ها ارتباط تنگاتنگی با بافت ریه موش دارند. دانشمندان در گام بعد باکتری "L. murinus" را در معرض باکتری پنومونیه قرار دادند.
دکتر نو"جوآاو پریرا بونیفاسیو لوپس"(João Pereira Bonifacio Lopes) یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: این فعالیت ضد باکتری محدود به پنومونیه نبود. این بیماری همینطور اورئوس( پاتوژنی که می تواند سبب عفونت جریان خون، استخوان و عفونت های مفصلی و همینطور ذات الریه شود) را تحت تاثیر قرار می دهد. با معالجه موش های دارای باکتری "L. murinus" مبتلا به عفونت آنفلوانزای A، دریافتیم که باکتری ها مانعی در مقابل کلنی سازی پنومونیه در حیوانات ایجاد می کنند.
"میرکو اشملک"(Mirco Schmolke) استاد دانشکده میکروبیولوژی و پزشکی مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو اظهار داشت: این مطالعه نشان داده است که همسفره های ساکن ریه می توانند بعنوان پروبیوتیکی برای خنثی کردن کلنی سازی ریه توسط باکتری های بیماری زا استفاده شوند. با این وجود، پیش از اینکه این بعنوان یک درمان بالقوه در انسان بررسی شود، احتیاج به مطالعات بیشتر است. اگر روزی موثر واقع شود، این روش می تواند نتایج بالینی بیمارانی را که مستعد مبتلا شدن به عفونت دستگاه تنفسی هستند، بهبود بخشد.1399/09/21
22:21:18
5.0 / 5
1175
تگهای خبر: ایمنی , دستگاه , سیستم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات