ارسال مستقیم داروها به تومور با كمك میكروحباب ها

ارسال مستقیم داروها به تومور با كمك میكروحباب ها دیجیتالر: پژوهشگران دانشگاه لیدز(University of Leeds) انگلیس در مطلعه اخیرشان یک رویکرد جدید که شامل استفاده از حباب های کوچک/ میکروحباب ها برای ارسال دقیق دارو به تومورهای سرطانی است را ارائه کرده اند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، هنگام مبارزه با تومورهای سرطانی، اغلب داروهایی که می توانند یک ضایعه را از بین ببرند تأثیرات منفی قابل توجهی روی بقیه اعضای بدن می گذارند. به همین دلیل می بایست داروهایی با دوز متوسط تجویز شود تا از رخ دادن عوارض جانبی که ممکنست حتی از بیماری نیز بدتر باشند، جلوگیری شود. با در نظر گرفتن این موضوع، پژوهشگران در تلاش اند تا روش هایی دقیق برای ارسال داروهای سرطان به نقاط مورد نظرشان، ایجاد کنند.
پژوهشگران انگلیسی در مطالعه خود نشان داده اند که آنها می توانند درون میکروحباب ها (Microbubbles) را با یک داروی سرطان پر کنند و سپس آنتی بادی هایی که هورمون رشد در رابطه با عروق خون تومور را دنبال کرده و همراه با آن حرکت می کند را به میکروحباب متصل کنند تا دارو با کمک آنها به مکان های خاص منتقل شوند.
اندازه میکروحباب های مورد استفاده در این روش تقریباً نصف گلبول های قرمز خون است. هنگامی که این میکروحباب ها به هدف رسیدند، امواج فراصوت برای تجزیه میکروحباب ها و آزادسازی داروهای درمانی درون آن مورد استفاده قرار می گیرند.
این آزمایش در حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است، اما پژوهشگران اعتقاد دارند که آزمایشات بالینی انسان به آنها کمک خواهدنمود تا بتوانند در آینده از این فنآوری در انسان ها نیز استفاده کنند.
دکتر "نیکولا اینگرام"(Nicola Ingram) از دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز و یکی از پژوهشگران این تحقیق اظهار داشت: یکی از اشکالات بزرگ داروهای سرطانی این است که برای بقیه اعضای بدن نیز بسیار سمی هستند. فناوری میکروحباب ها می تواند به ما امکان استفاده دقیق از این داروهای بسیار قدرتمند را بدهد و این موجب می شود که این دارو به سلول های سالمی که در نزدیکی تومور قرار دارند نیز لطمه نرساند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند میکروحباب هایی که دارو را حمل میکنند نسبت به یک دارویی که به تنهایی مصرف میشد مدت زمان بیشتری را در سیستم گردش خون باقی می ماند که این امر موجب می شود غلظت های بیشتری از دارو در محل تومورها جمع شوند و موجب بهبود اثربخشی درمان گردد و حتی در مراحل بعد می توان دوزهای کمتری به بدن ارسال کرد.
پروفسور "استفان ایوانز"(Stephen Evans) رئیس دانشکده فیزیک مولکولی و مقیاس نانو دانشگاه لیدز و یکی از نویسندگان مقاله اظهار داشت: نتایج این مطالعه هیجان انگیز است برای اینکه ما نه فقط روشی دقیق و هدفمند برای ارسال دارو توسط میکروحباب ها به تومورهای سرطانی را ایجاد کردیم بلکه راه نوینی جهت استفاده از داروهای بسیار قوی برای مبارزه با سرطان بدون ایجاد عوارض جانبی مضر به وجود آمده است.
منبع:

1399/09/23
13:51:21
5.0 / 5
1165
تگهای خبر: سیستم , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات