كمك پیوست های مصنوعی به سلول های ایمنی برای نابودی تومورها

كمك پیوست های مصنوعی به سلول های ایمنی برای نابودی تومورها دیجیتالر: دانشمندان دانشگاه ˮپنسیلوانیاˮ موفق به مهندسی سلول هایی شده اند که به از بین بردن تومورهای سرطانی کمک می کنند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، بااینکه سلول های ایمنی توانایی از بین بردن سلول های سرطانی را دارند، اما اغلب باتوجه به توانایی فرار از تشخیص سرطان، خنثی می شوند. حالا پژوهشگران دانشگاه ایالتی "پنسیلوانیا" سلول های طبیعی کشنده ای را مهندسی کرده اند که توانایی بسیار بهتری در یافتن و از بین بردن سلول های سرطانی دارند.
"یونگ وانگ" استاد مهندسی پزشکی و یکی از توسعه دهندگان این رویکرد جدید اظهار داشت: ما یک روش جدید را برای مهندسی سلول های کشنده طبیعی کشف کرده ایم. این روش بطور قابل توجهی موجب بهبود و از بین بردن سلول های سرطانی هدف می شود.
"وانگ" و همکارانش افزودنی ها یا پیوست های مولکولی را برای گلبول های سفید خون به نام "مقلدهای آنتی بادی چند ظرفیتی"(PAMs) ایجاد کردند. این پیوست ها از دی ان ای تولید شده اند تا داربستی تولید کنند که چندین شاخه دارد. هر یک از این شاخه ها یک مولکول در انتهای خود دارند که به یک نشانگر خاص در تومور علاقمند می شوند.
تا حالا رویکردهای مشابهی امتحان شده است، اما روش جدید توسعه یافته در این مطالعه با داشتن چندین شاخه، منجر به میل بسیار بیشتر سلول های ایمنی اصلاح شده به اهداف خود شده است. ضمن اینکه بنظر می رسد این گلبول های سفید مهندسی شده برای سلول های سرطانی کشنده تر نیز هستند.
علاوه بر این، این روش جدید در مقایسه با رویکردهای معمولی مهندسی ژنتیک برای درمان های مبتنی بر سلول، چندان گران نیست. با این وجود با تکنیک های موجود سازگار است و زمان آماده سازی آن تنها چند ساعت طول می کشد.
"وانگ" اضافه کرد: افزایش کارایی سلول های ایمنی مهندسی شده با PAM، دوزهای سلول های مورد نیاز برای ایمنی درمانی را می کاهد و در نتیجه موجب کاهش بیشتر زمان و هزینه ساخت می شود.
پژوهشگران می گویند: ما هم اکنون یک روش مصنوعی برای عملکرد سطح سلول های کشنده طبیعی(NK) با "مقلدهای آنتی بادی چند ظرفیتی"(PAM) هستیم. داده ها نشان میدهد که PAM در تامین انرژی NKها برای اتصال به سلول های سرطانی برتری دارد و سلول های مهندسی شده توانایی کشتن موثرتر سلول های سرطانی را به نمایش می گذارند. بنابراین، این کار با موفقیت یک بستر را برای ارتقای فعل و انفعالات میان سلول های ایمنی و سرطانی نشان داده است.
این مطالعه در مجله Angewandte Chemie انتشار یافته است.
منبع:

1399/10/02
13:44:24
5.0 / 5
1050
تگهای خبر: ایمنی , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات