درمان بیماران مبتلا به كووید-19 حاد با كمك آنتی بادی های لاما

درمان بیماران مبتلا به كووید-19 حاد با كمك آنتی بادی های لاما دیجیتالر: آنتی بادی های ویروس کرونا تولید شده از لاماها می توانند به صورت اسپری بینی یا اسپری استنشاقی به سبک اسپری آسم برای بیماران مبتلا به کووید-19 تجویز شوند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مطالعات اخیر پژوهشگران "موسسات ملی بهداشت در مریلند"( National Institutes of Health in Maryland) نشان داده است که نانوبادی های لاماها که توسط سیستم ایمنی بدن این حیوانات ساخته می شوند، بسیار موثرتر از نانوبادی های بدن انسان در جلوگیری از بیماری و عفونت کووید-۱۹ عمل می کنند.
لاماها نوعی گوسفندسان اهلی بومی آمریکای جنوبی است که مدتهاست به شکل گسترده از طرف اینکاها و دیگر بومیان رشته کوه آند بعنوان حیوان بارکش و گوشتی استفاده می شود.
آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده که نانوبادی ها به پروتئین میخ مانندکروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(ویروسی که موجب کووید-۱۹می شود) می چسبند و بطور موثر آنرا خنثی می کند.
پژوهشگران موسسات ملی بهداشت در مریلند بتازگی نانوبادی هایی را از بدن نوعی لاما به نام "کورمک"(Cormac) برای انجام آزمایشی به نام "پتانسیل درمانی، پیشگیری و تشخیصی" در مبارزه با کووید-۱۹ جدا کرده اند.
فاکتورهای اولیه نشان میدهد که نانوبادی ها در شکل هواپخش بطور موثری خوب عمل می کنند و بدین سبب می توانند بوسیله اسپری های بینی یا اسپری های استنشاقی همانند اسپری آسم برای انسان تجویز شود.
پروفسور "دیوید برودی"(David Brody) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما امیدواریم که این نانوبادی های ضد کووید-۱۹ در مبارزه با بیماری همه گیر ویروس کرونا بسیار موثرتر عمل کند.
نانوبادی ها بطور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن شتران(حیواناتی که شامل شتر، لاما و آلپاکا می شوند) تولید می شود.
پروتئین ها بطور متوسط تقریباً یک دهم وزن بیشتر آنتی بادی های بدن انسان را می سازند. علاوه بر این، مهندسی آنها نیز کم هزینه تر و آسان تر است.
پژوهشگران در سراسر جهان همچون بریتانیا در حال برداشت نانوبادی های لاما هستند چونکه این نانوبادی ها ممکنست به آنها کمک کرده و به صورتی همانند ترمز عمل کند و شیوع این بیماری را متوقف کنند.
پروفسور برودی و" توماس تی. جی اسپارازا"(Thomas 'T.J' Esparza) دیگر نویسنده اصلی این مطالعه می گویند آنچه که آنها کشف کرده اند نامش "NIH-CoVnb-۱۱۲ " است و ۱۰ برابر قویتر از دیگر موارد موجودی که تا حالا کشف شده اند، است.
این یافته ها بعد از آنکه یک "کورمک" طی ۲۸ روز، پنج مرتبه توسط "pseudovirus" بی ضرر تولید شده در آزمایشگاه که همان خاصیت پروتئین میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را ایجاد می کنند مورد تزریق قرار گرفت، شناسایی شد.
آقای اسپارزا در این زمینه اظهار داشت: پروتئین میخ مانند همانند یک کلید عمل می کند و این کار را با باز کردن درب به روی عفونت ها هنگامی که به گیرنده پروتئینی به نام "آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین"(Angiotensin-converting enzyme ۲) یا به اختصار ACE۲ متصل می شود انجام می دهد و در سطح برخی سلول ها نیز یافت می شود. تزریق pseudovirus موجب افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن لاماها می شود و بدین سبب بطور طبیعی نانوبادی هایی به وجود می آورد. سپس این نانوبادی می کوشد با پوشاندن دندانه های پروتئین میخ مانند، از اتصال آن با گیرنده ACE۲ جلوگیری نمایند.
پژوهشگران دریافتند که مقادیر کم نانوذرات "NIH-CoVnb-۱۱۲" مانع از آلوده شدن pseudovirus اصلاح شده در سلول های موجود در پتری دیش می شود و هنگامی که بوسیله نوعی نبولایزر/ریزپاش یا دستگاه استنشاقی که برای کمک به درمان بیماران آسم تجویز می شود مورد استفاده قرار می گیرد، موثر است.
نبولایزر یا ریزپاش وسیله ای برای رساندن دارو به قسمت های مختلف دستگاه تنفس بوسیله استنشاق می باشند، این درمان بویژه در وضعیت هایی مانند برونشیت و آسم شدید بسیار مؤثر هستند و به سبب سریع بودن تأثیر دارو و جلوگیری از تأثیر دارو بر بافت های دیگر بدن بسیار مورد توجه می باشد.
پروفسور برودی اظهار داشت: یکی از نکات مهیج در مورد نانوبادی ها این است که بر خلاف بیشتر آنتی بادی های معمولی، می توان از آنها به آسانی در قالب اسپری تنفسی برای حل مشکلات ریوی و مجاری تنفسی بهره برد.
دانشمندان علوم اعصاب موسسه ملی بهداشت(NIH) در مریلند درخواست ثبت اختراع درباره نانوبادی که در گزارش های علمی شرح داده شده است را داده اند.
آقای اسپارزا اظهار داشت: بااینکه کارهای بیشتری پیش رو داریم اما این نتایج نخستین قدم امیدوار کننده است.
منبع:

1399/10/03
21:23:10
5.0 / 5
1249
تگهای خبر: ایمنی , تولید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات