احتمال پایداری ایمنی نجات یافتگان كووید-19 تا حداقل هشت ماه وجود دارد

احتمال پایداری ایمنی نجات یافتگان كووید-19 تا حداقل هشت ماه وجود دارد دیجیتالر: پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید ایمنی در مقابل ابتلای مجدد نجات یافتگان کووید-19، تا هشت ماه باقی بماند.


به گزارش دیجیتالر به نقل از ایسنا و به نقل از لبروتز، هنگامی که کروناویروس وارد بدن می شود، سیستم ایمنی فعال می شود و پادتن هایی را تولید می کند که به ویروس متصل می شوند و آنرا خنثی می کنند. این محافظت ایمنی، حافظه دارد؛ بدین سبب هنگامی که بدن باردیگر با همان پاتوژن روبرو می شود، می تواند آنرا به سرعت شناسایی کند و به محافظت در مقابل عفونت مجدد بپردازد.
پژوهش های پیشین، بحثی را در مورد مدت زمان پایداری سیستم ایمنی در مقابل کروناویروس آغاز کردند برای اینکه بررسی ها نشان داده بود که سطح پادتن بیماران در چند ماه نخست بعد از بیماری افت می کند.
حالا پژوهشگران استرالیایی برای اولین بار در پژوهش خود نشان داده اند که شاید نجات یافتگان کووید-۱۹ بتوانند برای پیش گیری از عفونت مجدد تا حداقل هشت ماه به سیستم ایمنی خود اطمینان کنند. این داده های جدید می توانند نگرانی های دیگری که در مورد توانایی واکسن های تازه تولید شده در ایجاد محافظت برای بلندمدت وجود دارد، برطرف کنند.
"منو فان زلم"(Menno van Zelm)، پژوهشگر "دانشگاه مانش"(Monash University) استرالیا و همکارانش در این پژوهش، ۲۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند و نمونه خون آنها را از شروع دوره عفونت تا ۲۴۲ روز پس از تشخیص جمع آوری کردند.
پژوهشگران حدود دو هفته بعد از عفونت، افت پادتن را مشاهده نمودند. آنها با بهره گیری از روش "فلو سایتومتری"(flow cytometry) نشان دادند که بیماران، سلول های B حافظه را که پادتن تولید می کنند، در خون خود دارند. این سلول ها، پروتئین خوشه ای کروناویروس را بطور ویژه هدف قرار می دهند. سلول های B مشاهده شده، حداقل هشت ماه ماندگاری داشتند و این نشان میدهد که طی این دوره و احیانا بیشتر از آن، از بیماران در مقابل عفونت مجدد محافظت می شود.
فان زلم اظهار داشت: این نتایج، مهم هستند برای اینکه نشان می دهند که بیماران مبتلا به کووید-۱۹، ایمنی در مقابل ویروس و بیماری را حفظ می کنند.
این مساله می تواند یک امید حقیقی را در این مورد به وجود بیاورد که شاید با تولید واکسن یا واکسن ها، محافظت بلندمدت ایجاد شود.
این پژوهش، در مجله "Science Immunology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/10/06
22:47:14
5.0 / 5
1104
تگهای خبر: ایمنی , تولید , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
دیجیتالر
digitaler.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دیجیتالر محفوظ است

دیجیتالر

معرفی محصولات دیجیتال و فناوری اطلاعات